Autorka knih o duševním zdraví Morra Aaronsová-Meleová s tím nesouhlasí.
„Perfekcionismus je úzkost,“ tvrdí Aarons-Meleová, moderátorka podcastu The Anxious Achiever a autorka knihy Hiding in the Bathroom:
Příliš mnoho lidí si myslí, že „pokud nepodáváme stoprocentní výkon, pokud nejsme dokonalí, je to pro nás odsouzeníhodné,“ dodává. „Není to o naší práci. Je to o nás a naší přirozené hodnotě.“
Perfekcionismus mezi mladými dospělými od 80. let 20. století výrazně vzrostl, což částečně podnítily sociální média a tendence lidí poměřovat se s úspěchem svých vrstevníků ve škole a v práci, zjistila studie Americké psychologické asociace z roku 2018.
A nastavování nerealisticky vysokých standardů na sebe sama s sebou nese intenzivní psychickou daň.

„Až dvě z pěti dětí a dospívajících jsou perfekcionisté,“ uvedla v roce 2018 pro BBC psycholožka Kate Rasmussenová, která se zabývá výzkumem vývoje dětí a perfekcionismu. „Začínáme mluvit o tom, že to směřuje k epidemii a problému veřejného zdraví.“
Odnaučit se nejbolestivější části svých perfekcionistických sklonů můžete začít už dnes, říká Aaronsová-Meleová. Zde je návod, jak na to.
Naučte se rozpoznávat příznaky
Podle Aaronsové-Meleové existuje důvod, proč na svých perfekcionistických sklonech lpíte tak dlouho: Pravděpodobně vám vyhovují.
Podle výzkumů mají perfekcionisté vyšší úroveň motivace než lidé, kteří perfekcionisty nejsou – což může vyvolat pocit, že vás na správné cestě udržuje pouze vaše neúnavná snaha o dokonalost.
Tím však výhody končí. Perfekcionismus vede také k nízkému sebehodnocení, vysokému stresu a depresím a úzkostným poruchám. Trpí tím i vaše práce: Tím, že perfekcionisté plní úkoly méně efektivně, ve skutečnosti ve výsledku produkují méně kvalitní práci, než jaké jsou schopni, zjistili v roce 2009 vědci z kanadské Trinity Western University.

Z dlouhodobého hlediska vede perfekcionismus lidi obvykle jednou ze dvou cest, z nichž ani jedna není dobrá, říká Aaronsová-Meleová. Buď se budete přepracovávat, dokud úplně nevyhoříte, nebo budete donekonečna odkládat, protože vám sázky připadají příliš vysoké.
Její první krok k řešení tohoto problému je jednoduchý: Začněte si všímat, kdy a kde se ve vašem životě objevuje. Máte takové obavy z nadcházejícího projektu, že ani nedokážete otevřít dokument Google? Přistihnete se, že jste dlouho do noci přilepení k notebooku, protože přísaháte, že další hodina práce konečně zajistí, že vaše zpráva bude dokonalá?
Čím více budete vědět o svých sklonech, tím více se můžete zaměřit na jejich změnu, říká Aaronsová-Meleová – a tím méně energie vyplýtváte na to, abyste se točili jinde.
Nastavte svému mozku „základní pravidla“
Pokud vaše perfekcionistické tendence vážně omezují váš život nebo pracovní výkon, Aaronsová-Meleová zdůrazňuje, že byste měli vyhledat odbornou pomoc. Vzhledem k souvislosti mezi perfekcionistickými sklony a úzkostí je pravděpodobné, že existuje nějaká příčina, kterou vám odborník může pomoci odstranit, říká.
V opačném případě Aaronsová-Meleová navrhuje stanovit si určitá „základní pravidla“, aby vaše chování neodpovídalo intenzitě vašich myšlenek.

To může znamenat stanovení časového limitu pro projekt, na kterém máte pokušení pracovat nadoraz. Buďte realističtí ohledně toho, co je proveditelné, a snažte se pracovat kratší dobu než obvykle. Pokud by projekt neměl trvat osm hodin, nenechávejte si ho trvat osm hodin.
Místo toho si dopředu naplánujte, jakým tempem budete pracovat. Každému úkolu dejte miniaturní termín, abyste se drželi plánu a na konci osmi hodin měli něco reprezentativního – i když to nebude dokonalé.
Nebo pokud jste příliš nervózní, než abyste se do projektu pustili, protože chcete, aby proběhl dokonale, stanovte si malé, hmatatelné cíle, které vám pomohou se rozjet. Tato měřítka mohou být drobná: otevřít dokument Google, napsat e-mail. Jde o to, abyste si dali impuls.
Tyto strategie fungují pouze v případě, že se k sobě chováte soucitně a neustále se bráníte hlasu, který vám říká, že všechno musí být perfektní, říká Aaronsová-Meleová. Dodává, že si to připomínejte: „Já jsem ten skvělý, úžasný člověk bez všech těch obav a tlaku.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky