Klíčové body
- Snad největší vynálezce a objevitel všech dob nám představil nejeden zázrak matky přírody
- Jaké je Teslovo dědictví?
- Proč by nás měl jeho odkaz zajímat i dnes?!
- Ponořte se do tohoto fascinujícího příběhu
března roku 1904 legendární vynálezce Nikola Tesla zveřejnil své závěry z výzkumu formace kulového blesku. Světu tak do velké míry objasnil jeden z nejzáhadnějších přírodních jevů. Stale se toho ale samozřejmě mnohem více.

- 1416: Král Václav IV. stvrdil Brnu právo vybudovat jeho první vodovod.
- 1560: Velký požár skoro zničil celou Litomyšl.
- 1616: kniha Mikuláše Koperníka O obězích nebeských sfér je 73 let po svém prvním vydání zařazena na seznam zakázaných knih.
- 1969: Zasedání Ústředního výboru Československého svazu mládeže ukončilo jeho existenci. Tato organizace fakticky ukončila svoji činnost v roce 1968, kdy ji nahradilo větší množství nově zřízených samostatných organizací dětí a mládeže.
- 1973: Byla vyhlášena CHKO Beskydy.
Nyní se už pomalu pojďme přesunout do sféry byznysu a ekonomiky:
- V roce 1770 došlo v Massachusetts k bostonskému masakru, při němž zahynulo pět kolonistů a který přispěl k vypuknutí americké revoluce. Přestože tato událost přímo nesouvisela s obchodem a ekonomikou, měla významné politické a ekonomické důsledky jak pro kolonie, tak pro Velkou Británii.
- V roce 1868 se Senátu USA nepodařilo odsoudit prezidenta Andrewa Johnsona v procesu obžaloby, čímž bylo zachováno jeho prezidentství. To mělo významné hospodářské důsledky, neboť Johnsonova politika rekonstrukce, která upřednostňovala laissez-faire přístup k ekonomice, umožnila rychlý rozvoj průmyslu a obchodu na Jihu po občanské válce.
- V roce 1933 vyhlásil americký prezident Franklin D. Roosevelt národní bankovní prázdniny v reakci na probíhající bankovní krizi a vlnu krachů bank, ke kterým docházelo po celé zemi. Svátek uzavřel na čtyři dny všechny banky a umožnil vládě reorganizaci a stabilizaci bankovního systému. Tato událost byla klíčovým momentem v dějinách Velké hospodářské krize a New Dealu, který měl významný dopad na ekonomiku v následujících letech.
- Také v roce 1933 Nacistická strana Adolfa Hitlera získává ve volbách do Říšského sněmu 43,9 % hlasů, což nacistům umožňuje později přijmout zmocňovací zákon a nastolit diktaturu.
- V roce 1953 zemřel sovětský vůdce Josif Stalin, což vedlo k období politické a hospodářské nejistoty v Sovětském svazu. Boj o moc, který následoval po Stalinově smrti, bude mít významný dopad na sovětskou ekonomiku a její vztahy se zbytkem světa.
- 1981: Společnost Sinclair Research uvádí na trh průkopnický britský domácí počítač ZX81, kterého se po celém světě prodalo přes 11 milionů kusů.
- V roce 1984 index Dow Jones Industrial Average poprvé ve své historii uzavřel nad úrovní 1 200 bodů, což odráželo pokračující sílu americké ekonomiky v Reaganově éře.
- 2020: V České republice vstupuje v platnost další vlna opatření proti pandemii Covidu.
- 2020: Bitcoin zažívá další sérii historických poklesů.
- 2021: Hlavní americké indexy svorně dosahují do té doby nejvyšších hodnot od prosince 2020.
Fyzik Nikola Tesla se pokouší vysvětlit fenomén kulového blesku
Kulový blesk je elektrický výboj, který má obvykle kulový tvar a na rozdíl od běžného blesku má tendenci chvíli přetrvávat. Vyskytuje se přirozeně, ale jen zřídka, a přes veškerou snahu Tesly a dalších zůstává přesný původ tohoto jevu záhadou.
Ačkoli hlášená pozorování jsou nejčastější během bouřek a jiného neklidného počasí, kulový blesk byl pozorován i v obdobích naprostého klidu. Bylo také spatřeno na dosti podivných místech: vznášel se nad kuchyňským sporákem, sledoval auto na ulici a nejznámější je, že během druhé světové války letěl vedle letadel. Spojenečtí piloti, kteří si svítící koule spletli se světly nepřátelských letadel, je označovali jako „foo fighters“.
„Nikdy jsem neviděl ohnivé koule,“ napsal Tesla 5. března 1904 v časopise Electrical World and Engineer, „ale jako kompenzace za mé zklamání se mi později podařilo určit způsob jejich vzniku a uměle je vyrobit.“ Kulové blesky považoval za projev nějakého většího jevu…
Tesla doufal, že tento jev využije k přenosu nejen telegrafních a hlasových signálů, ale i samotné elektrické energie. Soudobé zprávy uvádějí, že Tesla pomocí generátoru vytvářel elektrické koule o průměru asi 1,5 palce a hrál si s nimi, aby ohromil přihlížející.
Tesla je v historii nicméně mnohem známější pro svou průkopnickou práci na střídavém proudu jako základu elektrické rozvodné sítě. Teslovy patenty koupil George Westinghouse a střídavý proud nakonec zvítězil nad konkurenčním stejnosměrným systémem Thomase Edisona.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky