Klíčové body
- Coinbase [COIN] je jednou z prvních krypto-směnáren na světě
- Její akcie navíc můžete obchodovat na burze
- Ve velkém diktuje tempo v tomto sektoru
Takovou podívanou nám samozřejmě umožnila umělá inteligence – pro dnešní den se ale hodí docela přesně.
V tento den roku 1792 americký prezident George Washington poprvé použil práva veta proti Kongresu, který navrhoval nové rozvržení míst zvýhodňující severní státy.
V průřezu historií se toho ale přihodilo samozřejmě ještě o mnoho více:
- 56 př. n. l. – Římští vojevůdci Gaius Julius Caesar, Marcus Licinius Crassus a Gnaeus Pompeius potvrdili dohodu o tzv. prvním triumvirátu, který je zavazoval jednat v říši ve shodě mezi sebou.
- 1242 – Novgorodský kníže Alexandr Něvský porazil livonské rytíře v bitvě na Čudském jezeře.
- 1355 – Karel IV. byl v Římě korunován římským císařem.
- 1536 – Císař Karel V. po válce s francouzským králem Františkem I. o Milán vjíždí do Říma.
- 1614 – Indiánská princezna Pocahontas si vzala anglického přistěhovalce Johna Rolfa v Jamestownu ve Virginii. Tento sňatek byl důležitý pro asociaci Indiánů s koloniálními osadníky.
- 1772 – Nizozemský mořeplavec Jacob Roggeveen objevil Velikonoční ostrov.
A nyní už se pojďme přesunout do světa byznysu a ekonomiky:
- V roce 1949 byla ve Washingtonu podepsána Severoatlantická smlouva, která založila NATO
(North Atlantic Treaty Organization) jako vojenskou alianci mezi Spojenými státy a několika evropskými zeměmi. Je to jen pár dní, co se do této organizace přidalo jako zatím poslední Finsko. - V roce 1998 oznámila přední japonská makléřská společnost Nomura Securities, že v rámci rozsáhlé restrukturalizace zruší 5 000 pracovních míst a uzavře své zahraniční investiční bankovní operace.
- V roce 2021 vstoupila na burzu NASDAQ přední kryptoměnová burza Coinbase, a stala se tak jednou z největších primárních veřejných nabídek akcií
(IPO) v nedávné historii.
Coinbase: Příběh největší americké burzy kryptoměn
Coinbase je nejoblíbenější burza kryptoaktiv ve Spojených státech. Funguje od roku 2012 a umožňuje uživatelům nakupovat, prodávat a ukládat kryptoaktiva, jako jsou bitcoin a ethereum.
Společnost se již výrazně zviditelnila u spotřebitelů v odvětví, které bylo kdysi výhradně doménou nadšenců do krypta. V květnu 2021 se mobilní aplikace společnosti opět dostala na první místo v App Store společnosti Apple poté, co v roce 2017 z této pozice sestoupila.
Přestože se aplikace na prvním místě udržela jen krátce, Coinbase prudce stoupla na popularitě a díky tomu, že se dlouhodobě představila jako bezpečný přístav mezi burzami kryptoaktiv, se stala nástupní stanicí pro mainstreamové investory do kryptoměn. Na rozdíl od mnoha svých konkurentů nebyla společnost nikdy hacknuta. Coinbase také maniakálně usilovala o dodržování stávajících předpisů a prosazování práva, čímž se dostala na správnou stranu zákona – což je další obrovský přínos v odvětví, které stále zoufale potřebuje regulační nařízení.
To pomohlo společnosti Coinbase získat téměř 540 milionů dolarů na financování vlastního kapitálu od nejznámějších rizikových investorů a posunulo ji do klubu jednorožců.

Společnost se v dubnu 2021 zapsala do historie tím, že jako první kryptoměnová společnost na světě vstoupila na burzu. Coinbase vstoupila na Nasdaq a její přímý vstup na burzu byl zahájen na ceně 350 dolarů za akcii, což je o 100 dolarů více než stanovená referenční cena. Její ocenění dosáhlo v jednu chvíli během debutu více než 112 miliard dolarů, ale uzavřela na hodnotě přibližně 86 miliard dolarů.
Ačkoli je Coinbase nejznámější díky své burze kryptoaktiv, má větší ambice než pomáhat lidem nakupovat a prodávat coiny. Stanovený cíl společnosti odráží konečnou vizi nadšenců do kryptoaktiv: vytvořit nový, „otevřený finanční systém“.
Generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong uvedl, že hlavním posláním společnosti je „zvyšovat ekonomickou svobodu ve světě“. A aby tohoto poslání dosáhla, bude Coinbase realizovat trojí strategii, která kryptoaktiva umisťuje a propaguje jako investiční nástroj, nový finanční systém a aplikační platformu.
Prozatím se však Coinbase hodně podobá tradičnímu hráči na poli finančních služeb. Společnost vydělává peníze tím, že si účtuje poplatky za své zprostředkování a směnu. Také spravuje prostředky uživatelů, podobně jako banka, a rozhoduje o tom, která kryptoaktiva budou kótována na burze, podobně jako na NASDAQ nebo NYSE.
Coinbase se tak ocitá mezi dvěma světy: je nejlépe financovanou blockchainovou společností ve Spojených státech, ale je to centralizovaná společnost, nikoli decentralizovaná účetní kniha. Společnost kdysi inzerovala kryptoaktiva jako „budoucnost peněz“, ale nyní se prezentuje jako zprostředkovatel pro „nákupu a prodeje digitální měny“. V mnoha ohledech je Coinbase centralizovaným nástupním místem do decentralizovaného ekosystému.
Nabízí se otázka: Jak se Coinbase dívá na aktiva, která umožňuje zákazníkům nakupovat a prodávat? Má stále zájem podporovat přijetí kryptoměn za účelem vybudování nového finančního systému, nebo se primárně zabývá podporou spekulací, které pohánějí její hlavní obory podnikání?

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky