K ministrům zahraničí zemí BRICS, kteří se od čtvrtka sejdou na dvoudenním setkání v Kapském Městě, se připojí jejich kolegové ze zemí jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Kazachstán. Na programu jednání je rozšíření, neboť o členství usiluje až 19 zemí, a potenciální zavedení společné měny.
Setkání, které předchází summitu hlav států BRICS 22.-24. srpna v Johannesburgu, bude ukázkou cílů tohoto bloku prosadit se jako vážná hospodářská a politická síla. Jednání se konají v době zvýšeného napětí mezi Washingtonem a Pekingem a pravděpodobně také podpoří obavy Západu, že se skupina snaží stát protiváhou USA a Evropské unie.
Členové se již odmítli připojit ke skupině sedmi zemí a obvinit – a sankcionovat – další zemi BRICS, Rusko, z rozsáhlé invaze prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. Cíle expanze a společné měny jsou cíli, k nimž se hlásí Čína, a přinejmenším dvě ze zemí, které se účastní setkání v Kapském Městě – Írán a Kuba – podléhají ekonomickým sankcím USA.
„BRICS získal ve světě velmi významné postavení a mnoho zemí na různých kontinentech našeho světa se snaží být jeho součástí,“ řekl ve středu jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa zákonodárcům v Kapském Městě. Naledi Pandor, ministr zahraničí a hostitel setkání, minulý měsíc uvedl, že tento blok by mohl být „transformační“ a představovat ty země, „které chtějí hrát roli ve světových záležitostech a zajistit prospěch globálního Jihu“.
Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva je hlasitým zastáncem, který prosazuje používání společné měny a vyslal svého ministra financí Fernanda Haddada na zasedání Nové rozvojové banky, věřitelské instituce se sídlem v Šanghaji, kterou vytvořily země BRICS, aby lobboval za pomoc sužované sousední Argentině. Argentinský ministr zahraničí se má zasedání BRICS zúčastnit na dálku.

Lulova chráněnka a prezidentka banky Dilma Rousseffová tento týden uvedla, že věřitel chce dále rozšířit počet svých členů. Bangladéš a Spojené arabské emiráty se připojily v roce 2021, zatímco Egypt se stal členem v únoru. Nyní o členství jedná Saúdská Arábie.
Vstup Rijádu do BRICS by podpořil snahu korunního prince Mohameda bin Salmána diverzifikovat ekonomiku své země, která se v posledních letech výrazně sblížila s Ruskem a Čínou. Čína je pro království nejdůležitějším odběratelem ropy, zatímco vztahy s Ruskem mu pomáhají podporovat ceny ropy prostřednictvím OPEC+.
Podle člověka obeznámeného s myšlením v oblasti Perského zálivu má připojení k velkým obchodním blokům smysl, protože země se snaží rozšířit obchodní vazby a rozvíjet se jako globální tranzitní uzly. Plány na připojení se k blokům se připravují již delší dobu a postupně se k nim schyluje, uvedla tato osoba.
Zkratku BRIC vymyslel v roce 2001 Jim O’Neill, tehdejší hlavní ekonom společnosti Goldman Sachs Group Inc., aby zdůraznil rychlou hospodářskou expanzi těchto zemí. Jihoafrická republika byla přizvána ke členství v roce 2010, ale BRICS se jako skupina nedokázal prosadit. A to i přesto, že její členové představují více než 42 % světové populace a podílejí se 23 % na světovém hrubém domácím produktu a 18 % na obchodu, což dává za pravdu požadavkům na větší vliv.
O možnosti rozšíření o další členy se poprvé hovořilo na loňském summitu v Číně a 13 zemí již oficiálně požádalo o členství a nejméně šest dalších projevilo zájem.
Podle lidí obeznámených s touto záležitostí, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, Indie chce, aby bylo dosaženo dohody o procesu, aby se zajistilo, že nebude odsunuta na vedlejší kolej Čínou a jejími spojenci. O’Neill, který je pro rozšíření skupiny, vyzval k zavedení přísných kritérií členství.

Proveditelnost plánů na společnou měnu se také setkala s určitou skepsí, v neposlední řadě guvernér jihoafrické centrální banky Lesetja Kganyago varoval, že vytvoření formy zákonného platidla by pravděpodobně muselo být doprovázeno vytvořením jednotné centrální banky.
Podle Roberta Schrireho, profesora politologie na univerzitě v Kapském Městě, nedává složení skupiny politický ani ekonomický smysl, protože Čína a Indie jsou předurčeny být geopolitickými soupeři a brazilská, ruská a jihoafrická ekonomika jsou závislé na vývozu komodit, což z nich činí pravděpodobné konkurenty. Tato skutečnost „vylučuje efektivní kolektivní jednání založené na společných zájmech a rozšíření členství tyto základní rozpory jen znemožní,“ uvedl.
Již samotné pořádání schůzky se ukazuje jako ožehavý diplomatický úkol pro Jihoafrickou republiku, která si již kvůli svým úzkým vazbám na Rusko vysloužila hněv USA, svého druhého největšího obchodního partnera. Navíc bude hostitelská země povinna vykonat zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli obviněním souvisejícím s válkou, pokud se na summit dostaví.
Jihoafrická republika tento týden uvedla, že účastníkům obou zasedání BRICS poskytne diplomatickou imunitu, což označuje za běžnou praxi, která však nemusí nutně převážit nad zatykačem ICC.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky