Společnost LinkedIn Inc., populární stránka pro sdílení pracovních příležitostí, vidí budoucnost v tom, že zaměstnavatelé budou ochotni hledět na jiné než dlouhodobě zavedené vstupní požadavky, jako je vysokoškolský titul a předchozí pracovní pozice, a místo toho se zaměří na prokázané dovednosti uchazeče, ať už jde o analýzu dat, vedení nebo vyprávění příběhů.
LinkedIn předjímá směr, kterým se chtějí ubírat samotné společnosti.
Přestože se více než 80 % zaměstnavatelů domnívá, že by měli zaměstnávat spíše na základě dovedností než na základě dosaženého vzdělání, více než polovina z nich tvrdí, že stále zaměstnávají vysokoškoláky, protože jim to připadá méně riskantní. Vyplývá to z průzkumu, který loni v létě provedly neziskové organizace American Student Assistance a Jobs for the Future.
„Zaměstnávání na základě kvalifikace je svatým grálem trhu práce,“ řekl Joseph Fuller, profesor managementu na Harvard Business School.

Od doby, kdy se společnost LinkedIn vynořila z krize dot-comu, již pomohla posunout hranice přijatelného chování na trhu práce. Už se například nepovažuje za neloajální, když si zaměstnanec vytvoří profil, který náborářům umožňuje vyhledávat – a najímat – talentované lidi, kteří aktivně nehledají jinou práci.
„Před dvaceti lety jste buď aktivně hledali práci, nebo jste ji nehledali,“ řekl Dan Shapero, provozní ředitel společnosti LinkedIn.
Tato stránka, která v květnu oslavila 20. narozeniny, nasbírala po celém světě více než 930 milionů členů a stala se místem, kde generální ředitelé i zaměstnanci oslavují významné události, vyjadřují své stížnosti a navazují kontakty – a změnila způsob, jakým někteří lidé a společnosti hledají práci a kandidáty na ni. V loňském roce se tato platforma podílela zhruba 6 % na tržbách mateřské společnosti Microsoft Corp. ve výši téměř 200 miliard dolarů, což je malá, ale stále rostoucí část tržeb.
LinkedIn v únoru spustil funkci pro porovnávání dovedností, která uživatelům umožňuje zjistit, jak se dovednosti požadované na daném pracovním místě shodují s jejich vlastními silnými stránkami. První náznaky jsou pozitivní: Podle společnosti LinkedIn nyní více než 45 % náborářů vyhledává kandidáty pomocí údajů o dovednostech. LinkedIn mezitím do platformy zabudovává umělou inteligenci, jejímž cílem je zefektivnit porovnávání mezi uchazeči o zaměstnání a zaměstnavateli.
Zaměstnávání podle dovedností má jako ideál dlouhou historii. Je považován za způsob, jak rozšířit ekonomické příležitosti, zejména pro osoby bez vysokoškolského vzdělání. Dosud však v tomto směru nedošlo k velkému pokroku.

„O dovednostech se mluví už léta, desetiletí,“ řekl Aneesh Raman, viceprezident společnosti LinkedIn. „V těchto rozhovorech často vystupovali stejní lidé: tvůrci politik, akademici, neziskové organizace. Téměř ve všech těchto rozhovorech chyběli zaměstnavatelé.“
Mimořádně napjatá situace na trhu práce v posledních dvou letech však donutila firmy rozšířit hledání. Zaměstnavatelé nyní konečně vstoupili do místnosti, řekl. Pokud jde o najímání zaměstnanců na základě dovedností, Raman řekl: „Zaměstnavatelé se již neptají: ‚Co to je?‘. Ptají se: ‚Jak to udělat?'“.
LinkedIn doufá, že se mu podaří najít odpověď, ale nebude to snadné.
Za prvé, jedna věc je říct, že máte určitou dovednost, a druhá věc je to dokázat. „Kromě některých odvětví, jako je stavebnictví a řemesla, nemáme licence, které by potvrzovaly získané dovednosti, na které by se zaměstnavatelé mohli spolehnout,“ řekl Fuller z Harvardu, který loni v Harvard Business Review napsal článek s názvem „Zaměstnávání na základě dovedností je na vzestupu“. Neexistuje také žádný sdílený jazyk nebo standardní systém klasifikace dovedností, a proto hrozí nesoulad mezi způsoby, jakými jsou různé dovednosti popisovány v pracovních nabídkách a životopisech.
Zatímco technické dovednosti, jako je kódování, se testují poměrně snadno, „soft skills“, jako je komunikace nebo týmová práce, se ověřují obzvlášť obtížně. Říkáte například, že jste dobrý posluchač, ale jste jím doopravdy? To je jeden z důvodů, proč se zaměstnavatelé ve velké míře přiklánějí k vysokoškolskému vzdělání, které je zástupným, i když nedokonalým, ukazatelem nejrůznějších sociálních kompetencí. Určitého pokroku bylo podle Fullera dosaženo používáním strukturovaných pohovorů a behaviorálně psychologických hodnocení, ale možnosti firem v této oblasti jsou stále omezené.
Divokou kartou pro LinkedIn může být schopnost využít pokroku Microsoftu v oblasti umělé inteligence. Ta by mohla pomoci webu odhalit často přehlížené kandidáty, jako jsou ti, kteří nemají čtyřleté vzdělání nebo byli odsouzeni za trestný čin, a úspěšně je spojit se zaměstnavateli, řekl Fuller. „Možná, že deus ex machina je zde AI.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky