Tyto komentáře přicházejí v době, kdy zájem o umělou inteligenci, vyvolaný rychlým růstem chatbota ChatGPT, stále roste a vlády po celém světě diskutují o tom, jak by tato technologie měla být regulována.
Neexistuje však celosvětová shoda na tom, jak by měla být AI řízena a kontrolována, přičemž USA, Čína a Evropská unie zaujímají k pravidlům kolem této technologie odlišné přístupy. Jakýkoli globální regulační rámec by byl obrovským úspěchem.
Francie se snaží zaujmout pozici evropského centra pro vývoj umělé inteligence, i když Evropská unie, jejímž je Francie členem, prosazuje první regulaci svého druhu.
Macron, ministr financí Bruno Le Maire a ministr pro digitální technologie Jean-Noel Barrot, ti všichni ve středu na konferenci VivaTech v Paříži vystoupili v rozhovoru pro televizi CNBC a vyjádřili přání vytvořit globální regulaci umělé inteligence.
„Z mého pohledu … si myslím, že regulaci potřebujeme, a všichni hráči, dokonce i ti američtí, s tím souhlasí. Myslím, že potřebujeme globální regulaci,“ řekl Macron na okraj akce Karen Tsoové z televizní stanice CNBC.

Barrot uvedl, že do konce roku „začnou vznikat některé základní zásady, které bychom chtěli pro regulaci umělé inteligence v zemích G7 a podobně smýšlejících zemích“.
Skupina G7 zahrnuje země jako Francie, Německo, USA a Velká Británie.Tyto země se letos dohodly na vytvoření pracovní skupiny, která se bude zabývat otázkami, jež mohou vzniknout v souvislosti s umělou inteligencí.
Macron uvedl, že G7 a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
Proč právě teď?
Hluk kolem regulace AI vzrostl částečně díky ChatGPT, chatbotu s umělou inteligencí, kterého vytvořila americká firma OpenAI. ChatGPT se loni stal virálním a vyvolal tak trochu závody ve zbrojení AI po celém světě, kdy společnosti jako Google v USA až po Baidu a Alibaba v Číně oznámily své vlastní konkurenty.
Mezitím významní představitelé, jako je generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, varovali před existenční hrozbou AI pro lidstvo a někteří vedoucí pracovníci vyzvali k pozastavení vývoje této technologie.
AI znepokojuje vlády, které se již nyní obávají šíření dezinformací na internetu a takzvaných „deepfakes“ – což jsou falešná videa nebo obrázky vytvořené AI. Vlády se stále potýkají s možnými nezamýšlenými důsledky vývoje AI a zároveň se snaží zajistit, aby v rozvoji této technologie nezůstaly pozadu.

Francouzské obavy ze zákona EU o umělé inteligenci
Výzva Francie k celosvětové regulaci UI přichází v době, kdy se Evropská unie blíží k přijetí bezprecedentního zákona nazvaného EU AI Act. Evropský parlament ve středu schválil přelomový zákon bloku, který chce k regulaci UI přistupovat na základě rizik.
Nejnovější změny zákona zahrnují přísnější postoj k tzv. generativní AI, tedy typu technologie, která je základem systému ChatGPT společnosti OpenAI, jenž umožňuje systémům vytvářet obrázky nebo textově reagovat na výzvy. Nařízení uvádí, že vývojáři generativní AI budou muset své systémy před jejich komerčním zveřejněním předložit ke kontrole.
Zákon ještě musí schválit další orgány EU.
Francie, která tradičně zaujímá proregulační postoj, vyjádřila obavy, že zákon EU týkající se umělé inteligence zašel příliš daleko.
„Obávám se, že v posledních několika týdnech Parlament EU … zaujal k regulaci AI velmi svérázný postoj a v jistém smyslu využívá tento zákon o AI jako způsob, jak se pokusit vyřešit příliš mnoho problémů najednou,“ řekl Barrot k ustanovením kolem generativní AI.
Soupeření a partnerství USA v centru pozornosti
I když zákon na úrovni EU nadále prochází legislativním procesem, Francie prosazuje regulaci v globálním měřítku a za klíčového spojence považuje USA.
„Konkurence je vždycky dobrá věc. Takže máme velmi úzkou spolupráci s USA, ale chceme také získat přístup k naší vlastní inteligenci a společnostem zabývajícím se umělou inteligencí,“ řekl Le Maire televizi CNBC na okraj veletrhu VivaTech.
„Také v oblasti regulace si myslím, že je naprosto zásadní vést s americkými úřady hloubkovou diskusi o nejlepším způsobu regulace umělé inteligence,“ dodal.

Spojené státy dosud nevytvořily žádný rámec pro regulaci umělé inteligence. Americké společnosti však patří v této oblasti k nejvýznamnějším, přičemž lídry jsou OpenAI, firma stojící za ChatGPT, a výrobce čipů Nvidia.
Mezitím Čína, která se stala do jisté míry společným technologickým soupeřem EU a USA, zavedla zákony týkající se specifických způsobů využití umělé inteligence, jako je počítačem generovaný obsah známý jako „deepfakes“.
Co chtějí Francouzi v oblasti regulace?
Nejvyšší francouzští politici, kteří hovořili s televizí CNBC, hovořili o tom, na co se zaměřují v oblasti regulace AI.
„Chceme mít jistotu, že je to bezpečné, nezaujaté … že jazykové modely, které máme, nejsou zaujaté a že to, co je … zakázáno ve společnosti, je zakázáno i v tomto modelu. Takže potřebujeme nějaká pravidla,“ řekl Macron.
Umělá inteligence jako ChatGPT je vyškolena na obrovském množství dat, tzv. velkých jazykových modelech, které jí umožňují porozumět lidské řeči a reagovat na ni. Existují však obavy, že data, na kterých je vycvičena, mohou způsobit, že tento systém zdědí předsudky.
Macron také řekl, že pokud se díváte na video nebo si prohlížíte fotografii, která byla vytvořena umělou inteligencí, má uživatel právo to vědět.
Francouzští politici nakonec zvažují regulaci, která by vyvážila potřebu chránit uživatele této technologie, aniž by potlačila inovace.
„To, co chceme, je regulace, která nabízí jak ochranu uživatelů …, tak vytváří důvěru, ale zároveň je dostatečně flexibilní, aby umožnila vývoj v příštích několika týdnech, několika příštích měsících ve Francii a v Evropě,“ řekl Barrot.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky