Již více než sto let se v celosvětové dopravě neúprosně prosazují dva trendy: touha lidstva po stále větším počtu automobilů a spotřeba stále většího množství ropy na jejich pohon. Přinejmenším druhá část se možná konečně chýlí ke konci.
Podle nové prognózy analytiků agentury BloombergNEF do roku 2027 elektrická vozidla způsobí, že se éra rostoucí poptávky po ropě používané v dopravě obrátí. V oblastech mimo dopravu – jako jsou plasty, petrochemie, výroba a zemědělství – bude poptávka po ropě nadále růst a její konec je v nedohlednu. BNEF však očekává, že do roku 2029 převáží výrazný přechod k elektromobilům a celková poptávka dosáhne svého vrcholu.
Analytici zabývající se ropou se léta zabývali dopady přechodu na elektromobily a často se ukázalo, že se mýlili. Malé rozdíly v předpokladech o zavádění elektrických vozidel mohou předpovědi posunout o několik let. Stále více se však objevuje konsenzus, že ropný vrchol v dopravě je na dohled. Studie BloombergNEF 2023 EV Outlook ukazuje, kde se poptávka již dostala do terminálního poklesu a kde přetrvává nejistota.
Silniční doprava je největším motorem poptávky po ropě od doby, kdy Henry Ford zlevnil a zpřístupnil automobily masám. V současné době je silniční doprava zodpovědná za téměř polovinu světové spotřeby ropy. S elektrifikací vozového parku se jeho podíl na celkovém trhu s ropou sníží na zhruba třetinu v roce 2040 a čtvrtinu v roce 2050.

Elektromobily na silnicích již nyní vytlačují poptávku po více než 1,5 milionu barelů ropy denně. Varianty poháněné bateriemi se stávají konkurenceschopnými vůči spalovacím motorům ve více kategoriích a každý nový segment zužuje trh pro budoucí prodej ropy. Celosvětový prodej automobilů poháněných ropou dosáhl vrcholu před šesti lety a přechod na baterie se zrychluje. V loňském roce vzrostl celosvětový prodej elektrických vozidel o 62 % – v Číně, Austrálii a Japonsku se téměř zdvojnásobil a v Indii a jihovýchodní Asii se více než ztrojnásobil.
Cenová parita mezi bateriemi a spalovacími motory nastala nejprve u nových autobusů a dvoukolových a tříkolových vozidel, která jsou nyní celosvětově zhruba z 21 % a 27 % poháněna bateriemi. Nyní se začíná dosahovat cenové parity v nejdůležitějším segmentu: osobních a nákladních automobilech. Podle agentury BloombergNEF pomohou elektrifikovaná osobní vozidla do konce desetiletí zečtyřnásobit množství ropy, kterému se díky elektromobilům zamezí, na zhruba 6 milionů barelů denně. Prognózátoři z toho nevidí žádné oživení.
Přechod od růstu k poklesu poptávky po ropě bude geograficky nerovnoměrný. Podle agentury BloombergNEF poptávka po ropě používané v silniční dopravě již dosáhla svého vrcholu v USA a v Evropě a v příštím roce dosáhne svého vrcholu v Číně. V Indii, Austrálii a Jižní Koreji trh se spalovacími motory poroste ještě několik let.
Za dalších deset let však postupný odchod od ropy nezůstane bez následků v žádném významném regionu světa. Následující graf ukazuje prognózu BloombergNEF pro roční změnu poptávky po ropě podle regionů počínaje příštím rokem. Oblast vystínovaná šedě ukazuje poslední roky rostoucí čisté poptávky po ropě používané v dopravě.
Analytici BloombergNEF upozorňují, že výhled na rok 2023, jehož scénáře předpokládají pokračování dnešní energetické politiky, může podceňovat rychlost změny poptávky. Zhruba 68 % světových emisí nyní spadá pod vládou podporované cíle „čisté nuly“, které mají do roku 2050 kompenzovat veškeré emise, což podle současných předpisů není možné.

„Nové politiky pravděpodobně urychlí „vrchol poptávky po ropě“ a sníží výhled spotřeby,“ napsali analytici. „Jako největší spotřebitel ropy, který má několik možností dekarbonizace, bude poptávka po silničních palivech v budoucnu pravděpodobně klesat ještě více, než předpokládá náš scénář ekonomického přechodu.“
Vrchol všeho
Zde je několik souvisejících milníků, které jsou uvedeny ve výhledu BNEF 2023 Electric Vehicle Outlook:
- Nejvyšší prodeje spalovacích motorů: 2017
- Vrchol poptávky po ropě na silnicích v USA: rok 2019
- Vrchol poptávky po ropě na silnicích v Evropě: 2022
- Vrchol poptávky po ropě na silnicích v Číně: 2024
- Nejvyšší spotřeba benzinu: 2027
- Vrchol těžby ropy v dopravě: 2027
- Vrcholná spotřeba nafty: 2029
- Peak oil
(všechna použití) : 2029 - Ekvivalent pohonných hmot v dopravě, kterým se v roce 2030 vyhnou elektromobily: 12 %.
- Ekvivalent paliva v dopravě, kterému se v roce 2035 vyhneme: 24 %.
- Ekvivalent paliva v dopravě, kterému se v roce 2040 vyhneme: 39 %.
- Ropa se vyhnula návrhu zákona o IRA v USA: do roku 2040 430 tisíc barelů denně
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky