Už máte dost toho, že se snažíte ohrozit svůj vlastní klid a splnit očekávání druhých? Už vás nebaví zabývat se minulostí, trápit se budoucností a poměřovat svůj současný úspěch s domnělým úspěchem druhých?
Pokud ano, možná jste připraveni přijmout tanping, rostoucí hnutí, které zapustilo kořeny v Číně, rychle se rozšířilo po Asii a nyní nachází své příznivce i na Západě. Tanping vychází ze zenového buddhismu a nabádá nás k nalezení spokojenosti v přítomném okamžiku prostřednictvím materiálního a psychologického minimalismu, užívání si prostých radostí, zbavování se nepotřebného majetku a zpomalování životního tempa.
Tanping nabízí vítanou úlevu od neustálého tlaku na akvizice a expanzi, stejně jako od neustálé snahy upoutat pozornost a být na vrcholu. Filozofie nás vyzývá, abychom přehodnotili své priority tím, že se zaměříme na cíle a ideály, které nám zajistí trvalé štěstí, a ne na občasný dopaminový nával fyzického a egoistického uspokojení. Jak by to mohlo být jinak než pozitivní?
Lživý flatismus
Kontrakulturní ideologie, která prosazuje minimalismus, jednoduchost a spokojenost v každodenním životě.
Existuje spousta zavedených filozofií a názorů, které hlásají stejné hodnoty: stoicismus, střídmost, umírněnost, sebekázeň a přísnost, abychom jmenovali alespoň některé. Ležérní flatismus nabádá ke zkrácení hodin a energie investované do každodenní práce jako prostředku k dosažení vnitřní harmonie a klidu. To vysvětluje, proč jej čínští vůdci považují za hlubokou hrozbu pro vizi technologické světové nadvlády své země.

Ale možná nejzajímavější a nejznepokojivější aspekt nového flatistického hnutí je tento: představa, že citová intimita a závazek prostě nestojí za námahu.
Je jistě pravda, že společenský a rodinný tlak na hledání romantického partnera nebo partnerky může vést k frustraci, odcizení a pocitu nedostatečnosti. Výběr nesprávného partnera z nesprávných důvodů nás navíc může pohřbít ve stresu a konfliktech a zároveň rozvrátit náš život.
Reakční názor, že štěstí lze lépe dosáhnout bez citového pouta, je však bohužel mylný. Lidé jsou uzpůsobeni pro vztahy a zejména pro intimitu.
Co tedy způsobilo obnovení zdiskreditované ideologie citové izolace? Můžeme se domnívat, že rostoucí cynismus vůči osobním vztahům je důsledkem dysfunkce, která převládá v našem profesním životě a na pracovišti.
Pokud šéfové podporují pracovní prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí nedoceněni, ve kterém jsou kreativita a iniciativa potlačovány nebo potlačovány, ve kterém je postup v zaměstnání spojen s jinými faktory než se zásluhami a ve kterém jsou krátkodobá finanční kritéria ceněna více než dlouhodobé vize a cíle, je přirozené, že zaměstnanci začnou mít odpor k požadavkům své práce a začnou být nedůvěřiví k motivům ostatních. Čím více se naše interakce na pracovišti stávají transakčními, tím větší je pravděpodobnost, že každou osobní výměnu budeme vnímat pod drobnohledem analýzy nákladů a přínosů.

A to je tragické. Partnerství, ať už osobní, nebo profesní, je jedním z nejúplnějších zázraků lidského bytí. Spojení vzájemně se doplňujících talentů a dovedností, spolupráce při dosahování společných cílů, vzdání se okamžitých niterných požitků ve prospěch dosažení trvalejších odměn, vytvoření společného podniku, který je větší než součet jeho částí – to jsou prvky, které se spojují v opravdové štěstí.
Jedním z přístupů k řešení tohoto problému může být formulace jasné operační definice osvíceného a inspirovaného vedení. Na základě studia nejpozoruhodnějších úspěchů v historii bych mohl navrhnout následující recept:
Vedení znamená umožnit a posílit svým lidem, aby naplnili svůj vlastní potenciál způsobem, který je prospěšný pro organizaci i pro celý svět. Když se zaměstnanci cítí naplněni ve své práci způsobem, který se integruje s jejich pracovními vztahy, budou přirozeně věnovat více úsilí i svým osobním vztahům.
Axiomem Etického lexikonu je, že na slovech záleží, že – jak poznamenal Orwell – způsob, jakým mluvíme, ovlivňuje způsob, jakým myslíme. V konečném důsledku je samotný název Lživý flatismus sebezničující. Znamená ústupek setrvačnosti, pasivitě, letargii a přijetí statu quo.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky