Vstup společnosti Arm na burzu v hodnotě 50 miliard dolarů je podle bankéřů představujících investorům největší primární veřejnou nabídku za téměř dva roky více než pětkrát předplacen, protože britský výrobce čipů předpovídá zrychlující se růst tržeb podpořený boomem umělé inteligence.
Navzdory obavám investorů z poklesu zisků v posledním čtvrtletí společnosti Arm v souvislosti se zpomalením v odvětví chytrých telefonů a z vystavení společnosti četným rizikům v Číně poradci pracující na vstupu na burzu Nasdaq uvedli, že mezi investory je „malá cenová citlivost“, přičemž mnozí z nich budou nuceni nakupovat kvůli zařazení společnosti Arm do indexů.
Makléři z 28členné armády bank, které prodávají IPO společnosti Arm, shromáždili tento týden v newyorském hotelu více než 100 největších světových manažerů fondů, aby je přesvědčili, že toto je jejich šance stát se velkými vítězi v oblasti umělé inteligence.
„Umělá inteligence bude všude a všechno poběží na Armu,“ řekl potenciálním investorům Rene Haas, šéf společnosti SoftBank, která navrhuje čipy, na prezentačním videu, které viděly Financial Times.

Vedení společnosti Arm předpokládalo, že růst tržeb se po roce 2023, kdy byl stabilní, zrychlí, protože zvýšilo licenční poplatky, které mu platí výrobci chytrých telefonů, uvedli lidé, kteří se roadshow zúčastnili. Arm naznačil, že by mohl ve finančním roce končícím v březnu 2025 dosáhnout růstu tržeb nejméně o 20 %, což předčí očekávání analytiků, uvedli tito lidé.
„Očekáváte, že čísla budou prezentována v těch nejrůžovějších barvách, a tak tomu také bylo,“ řekl jeden z manažerů fondu.
Začátkem tohoto týdne Arm stanovil počáteční cenové rozpětí 47-51 dolarů za akcii, čímž získal pro svou mateřskou společnost SoftBank až 4,9 miliardy dolarů a ocenil společnost se sídlem v Cambridge až na 52 miliard dolarů.
Masayoshi Son, zakladatel SoftBank, zaplatil za koupi společnosti Arm v roce 2016 32 miliard dolarů. Podle lidí obeznámených s jeho úvahami může být ocenění společnosti Arm při zahájení obchodování v New Yorku příští týden méně důležité než samotný vstup na burzu.
Omezení prvotního vstupu na burzu na prodej malého podílu není u technologických IPO neobvyklé. Analytici však tvrdí, že plán SoftBank ponechat si většinu svých akcií společnosti Arm a použít je k půjčování peněz by mohl omezit nabídku v delším časovém horizontu, aby se zvýšila její hodnota.
Hlavní trh společnosti Arm s čipy pro chytré telefony letos stagnoval, ale doufá v růst díky zákazníkům z oblasti umělé inteligence a datových center, přestože hraje pouze okrajovou roli v technologiích potřebných k vytvoření takových rozsáhlých jazykových modelů, které pohánějí ChatGPT a další generativní systémy umělé inteligence.

Ve videu, které bylo rozesláno potenciálním investorům během roadshow, jež začala v úterý, Haas poukázal na očekávanou podporu z vlny AI, která letos vynesla výrobce čipů Nvidia na hodnotu 1,2 bilionu dolarů.
„Naše příležitost je bezbřehá, protože všechno je dnes počítač a s příchodem éry umělé inteligence jsou světové počítačové potřeby nenasytné,“ shrnul šéf společnosti Arm své vystoupení.
Ve videu vystoupil také Jensen Huang, zakladatel a šéf společnosti Nvidia. Prohlásil, že nový „superčip“ Grace Hopper AI společnosti Nvidia by „nebyl možný, kdyby nebylo povahy architektury Arm, neuvěřitelného výkonu procesoru Arm a obchodního modelu IP“.
Někteří manažeři fondů, kteří se stali příjemci okouzlující ofenzívy Arm, však uvedli, že samotný počet bankéřů zapojených do IPO byl červenou vlajkou.
„Skutečnost, že za námi všichni přicházejí s nabídkou společnosti Arm, mi připadá jako něco, co se děje na konci cyklu, kdy je obtížné prodat příběh,“ řekl manažer aktiv jednoho globálního technologického fondu. „Není to dobrá optika, pokud to má být začátek cyklu umělé inteligence.“
Před několika týdny bankéři soukromě prosazovali myšlenku, že SoftBank prodá 10 % společnosti Arm na úrovni, která celou společnost ocení až na 70 miliard dolarů. Někteří analytici oponovali, že je těžké tvrdit, že Arm má hodnotu vyšší než 40 miliard dolarů.
Minulý měsíc pak SoftBank překvapivě koupila 25procentní podíl ve společnosti Arm od svého vlastního fondu Vision Fund v transakci, která ocenila Arm na 64 miliard dolarů.

David Gibson ze společnosti MST Financial uvedl, že obrovská četa bankéřů, kteří se na IPO podíleli, „odvedla dobrou práci, když zpočátku uváděla vysoké ocenění ve výši 60-70 miliard dolarů a nyní ho snížila na zhruba 50 miliard dolarů, a tím vytvořila dojem, že IPO má hodnotu a investoři by se ho měli zúčastnit“.
Jedna z osob zapojených do příprav IPO uvedla, že Son má zájem prosadit vstup na burzu, ale stejně tak má zájem na tom, aby se nesnížila jeho angažovanost ve společnosti Arm.
Kromě toho, že si SoftBank ponechá více než 90 % společnosti, která podle Sona podpoří budoucnost výpočetní techniky, bude se také moci opřít o nově kótovanou společnost jako o velký zdroj financování.
V nedávné době SoftBank v „defenzivním“ režimu prodala svůj podíl v čínském gigantu v oblasti elektronického obchodu Alibaba – společnosti, v níž Son působil jako investor v prvním patře a jejíž expanze z „minnow“ na „whale“ podpořila jeho pověst technologického vizionáře.
V očích mnoha akcionářů SoftBank mohla společnost využít akcie Alibaby a možnost si na ně půjčit jako snadno dostupný bankomat.
„SoftBank chtěla zpeněžit Arm již několik let,“ řekl Kirk Boodry, analytik společnosti Astris Advisory. „Arm je kvalitní aktivum s vysokými příjmy a dobrými maržemi. Může si ho podržet a stále bude mít hotovost, kterou může použít v jiných oblastech – v tomto ohledu je to ideální náhrada za Alibabu.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky