Ceny olivového oleje vzrostly o více než 100 % na rekordní hodnoty, což vyvolává krádeže oleje na vaření
Ceny olivového oleje se vyšplhaly na nové rekordy v důsledku velkého sucha v hlavních producentských zemích, které omezuje dodávky a zvyšuje krádeže oleje na vaření.
Podle nedávné zprávy ministerstva zemědělství Spojených států amerických se světové ceny olivového oleje v září vyšplhaly na 8 900 USD za tunu, což bylo způsobeno „extrémně suchým počasím“ ve Středomoří. Již v srpnu byla průměrná cena o 130 % vyšší než před rokem a nevykazovala „žádné známky zmírnění“, uvedlo USDA.
Španělsko, největší světový producent a vývozce olivového oleje, je již několik měsíců sužováno intenzivním suchem. Země také právě zaznamenala třetí nejteplejší léto, přičemž podle státní meteorologické agentury AEMET byla průměrná letní teplota o 1,3 °C vyšší než obvykle.
Podle údajů společnosti Mintec, která se zabývá průzkumem trhu s komoditami, se produkce olivového oleje ve Španělsku v poslední sezóně propadla na přibližně 610 000 tun, což představuje více než 50% pokles oproti obvyklým 1,3 až 1,5 milionu tun.
„Ke složitosti situace přispívají obavy ze snížení produkce v dalších hlavních evropských zemích produkujících olivový olej, včetně Itálie a Řecka, kde panuje sucho,“ uvedl pro CNBC Kyle Holland, analytik společnosti Mintec pro olejniny a rostlinné oleje.
Zdroj: Getty Images
Podle Mezinárodní rady pro olivy (International Olive Council), mezivládní organizace složené z členů, kteří tvoří více než 98 % světové produkce oliv, jsou Řecko a Itálie druhým a třetím největším producentem olivového oleje.
Zloději olivového oleje Ceny olivového oleje ve španělské Andalusii se v září vyšplhaly na 8,45 EUR (9,02 USD) za kilogram, ukázal srovnávací údaj společnosti Mintec. Jedná se o „nejvyšší cenu, jaká kdy byla u španělského olivového oleje zaznamenána“ na základě údajů společnosti za období 20 až 30 let, a představuje meziroční skok o 111 %.
Prudce rostoucí ceny oleje, který je někdy označován jako „tekuté zlato“, vedly některé k jeho krádeži.
Podle zpráv místních médií bylo 30. srpna v časných ranních hodinách ukradeno asi 50 000 litrů extra panenského olivového oleje v jedné ze španělských lisoven Marin Serrano El Lagar. To představuje olivový olej v hodnotě více než 420 000 eur, tedy asi 450 000 dolarů, o který rodinný podnik přišel. Zatím nedošlo k žádnému zatčení.
To ale není všechno.
Krátce předtím si zloději odnesli z lisovny Terraverne 6 000 litrů extra panenského olivového oleje v hodnotě 50 000 eur, uvedl španělský list El Munco. Při loupeži byly údajně uloupeny také počítače, stoly, ventilátory a židle společnosti.
Zdroj: Getty Images
Dotyčné společnosti na žádost CNBC o komentář nereagovaly.
Kdy to skončí? A v dohledu není žádný oddech.
Holland ze společnosti Mintec varoval, že pokud se zásoby olivového oleje budou kvůli suchu nadále vyčerpávat, mohly by být zásoby vyčerpány ještě před říjnem, kdy obvykle přichází čerstvá úroda.
„Situaci dále komplikuje rozhodnutí Turecka pozastavit vývoz olivového oleje ve velkém,“ uvedl analytik. „Toto pozastavení zhoršilo již tak omezené objemy ve Španělsku.“
Turecko, které je rovněž významným producentem olivového oleje, pozastavilo vývoz volně ložených produktů do 1. listopadu, což je důsledek celosvětového nárůstu cen.
Podle nedávné zprávy ministerstva zemědělství Spojených států amerických se světové ceny olivového oleje v září vyšplhaly na 8 900 USD za tunu, což bylo způsobeno „extrémně suchým počasím“ ve Středomoří. Již v srpnu byla průměrná cena o 130 % vyšší než před rokem a nevykazovala „žádné známky zmírnění“, uvedlo USDA.Španělsko, největší světový producent a vývozce olivového oleje, je již několik měsíců sužováno intenzivním suchem. Země také právě zaznamenala třetí nejteplejší léto, přičemž podle státní meteorologické agentury AEMET byla průměrná letní teplota o 1,3 °C vyšší než obvykle.Podle údajů společnosti Mintec, která se zabývá průzkumem trhu s komoditami, se produkce olivového oleje ve Španělsku v poslední sezóně propadla na přibližně 610 000 tun, což představuje více než 50% pokles oproti obvyklým 1,3 až 1,5 milionu tun.„Ke složitosti situace přispívají obavy ze snížení produkce v dalších hlavních evropských zemích produkujících olivový olej, včetně Itálie a Řecka, kde panuje sucho,“ uvedl pro CNBC Kyle Holland, analytik společnosti Mintec pro olejniny a rostlinné oleje.Podle Mezinárodní rady pro olivy , mezivládní organizace složené z členů, kteří tvoří více než 98 % světové produkce oliv, jsou Řecko a Itálie druhým a třetím největším producentem olivového oleje.Zloději olivového olejeCeny olivového oleje ve španělské Andalusii se v září vyšplhaly na 8,45 EUR za kilogram, ukázal srovnávací údaj společnosti Mintec. Jedná se o „nejvyšší cenu, jaká kdy byla u španělského olivového oleje zaznamenána“ na základě údajů společnosti za období 20 až 30 let, a představuje meziroční skok o 111 %.Prudce rostoucí ceny oleje, který je někdy označován jako „tekuté zlato“, vedly některé k jeho krádeži.Podle zpráv místních médií bylo 30. srpna v časných ranních hodinách ukradeno asi 50 000 litrů extra panenského olivového oleje v jedné ze španělských lisoven Marin Serrano El Lagar. To představuje olivový olej v hodnotě více než 420 000 eur, tedy asi 450 000 dolarů, o který rodinný podnik přišel. Zatím nedošlo k žádnému zatčení.To ale není všechno.Krátce předtím si zloději odnesli z lisovny Terraverne 6 000 litrů extra panenského olivového oleje v hodnotě 50 000 eur, uvedl španělský list El Munco. Při loupeži byly údajně uloupeny také počítače, stoly, ventilátory a židle společnosti.Dotyčné společnosti na žádost CNBC o komentář nereagovaly.Kdy to skončí?A v dohledu není žádný oddech.Holland ze společnosti Mintec varoval, že pokud se zásoby olivového oleje budou kvůli suchu nadále vyčerpávat, mohly by být zásoby vyčerpány ještě před říjnem, kdy obvykle přichází čerstvá úroda.„Situaci dále komplikuje rozhodnutí Turecka pozastavit vývoz olivového oleje ve velkém,“ uvedl analytik. „Toto pozastavení zhoršilo již tak omezené objemy ve Španělsku.“Turecko, které je rovněž významným producentem olivového oleje, pozastavilo vývoz volně ložených produktů do 1. listopadu, což je důsledek celosvětového nárůstu cen.