Ropa klesá po nárůstu zásob v USA, napětí na Blízkém východě v centru pozornosti
Ceny ropy ve čtvrtek zaznamenaly pokles, který byl ovlivněn nárůstem zásob ropy v USA a růstem dolarového indexu, čímž se snížily některé zisky dosažené o den dříve v reakci na eskalaci napětí na Blízkém východě.
Futures na ropu Brent zaznamenaly pokles o 28 centů, tj. 0,3 %, a usadily se na ceně 89,95 USD za barel, zatímco futures na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 18 centů, tj. 0,2 %, na 85,21 USD za barel.
Předchozí referenční kontrakty na ropu ve středu vzrostly téměř o 2 %. Po zprávě deníku Wall Street Journal, podle níž Izrael souhlasil s odložením plánované invaze do Gazy, však ceny klesly.
“Pohyby na ropných trzích souvisejí především s válkou mezi Hamásem a Izraelem,” uvedla Tina Teng, analytička trhů ve společnosti CMC.
Tento pokles cen ropy je umocněn nárůstem zásob ropy v USA, což svědčí o pomalé poptávce. Podle údajů Úřadu pro energetické informace (EIA) vzrostly americké zásoby ropy během minulého týdne o 1,4 milionu barelů na celkových 421,1 milionu barelů. Tento nárůst výrazně překonal očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters předpovídali přírůstek 240 000 barelů.
Analytici Citi poznamenávají, že “trhy zůstávají volatilní v důsledku nervozity na Blízkém východě, ale základní fundamenty jsou sezónně slabší, než se očekávalo, přičemž poptávka po produktech v USA je překvapivě slabá”.
Zdroj: Getty Images
Dalším faktorem, který přispívá k tomuto propadu, je pokles objemu výroby ropy v rafineriích v USA, který se snížil o 207 000 barelů denně. Kromě toho se o 0,5 procentního bodu snížila také míra využití rafinerií, která podle údajů EIA klesla na 85,6 % celkové kapacity.
Výhled poptávky po ropě stále více ovlivňují makroekonomické problémy, přičemž nedávné údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně naznačují neočekávaný pokles.
Další tlak na ceny ropy vyvíjí čtvrteční mírný nárůst dolarového indexu. Silnější dolar může snížit poptávku po ropě, protože výrazně zvyšuje cenu komodity pro ty, kteří používají jiné měny. Tento jev vzniká proto, že ropa se celosvětově obchoduje především v dolarech.
Závěrem lze říci, že trh s ropou prochází značnými výkyvy. Zatímco napětí na Blízkém východě a odklad izraelské invaze významně ovlivnily pohyby, několik dalších faktorů se spojilo a určilo současný stav. Podle posledních údajů odrážejí rostoucí zásoby ropy v USA klesající poptávku. Ke slabé pozici dále přispívá pokles mezi náběhy rafinerií ropy a mírou využití rafinerií. Navíc rostou makroekonomické obavy v důsledku neočekávaného propadu podnikatelských aktivit v eurozóně. A konečně posilující dolar současně vyvíjí tlak na ceny ropy. Vzhledem k tomu, že se tyto různorodé prvky sbíhají, vytvářejí složitý obraz dynamiky globálního trhu s ropou, takže je pro investory a politiky nezbytné, aby se pohybovali opatrně a s bystrým vědomím.
Futures na ropu Brent zaznamenaly pokles o 28 centů, tj. 0,3 %, a usadily se na ceně 89,95 USD za barel, zatímco futures na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 18 centů, tj. 0,2 %, na 85,21 USD za barel.Předchozí referenční kontrakty na ropu ve středu vzrostly téměř o 2 %. Po zprávě deníku Wall Street Journal, podle níž Izrael souhlasil s odložením plánované invaze do Gazy, však ceny klesly.“Pohyby na ropných trzích souvisejí především s válkou mezi Hamásem a Izraelem,” uvedla Tina Teng, analytička trhů ve společnosti CMC.Tento pokles cen ropy je umocněn nárůstem zásob ropy v USA, což svědčí o pomalé poptávce. Podle údajů Úřadu pro energetické informace vzrostly americké zásoby ropy během minulého týdne o 1,4 milionu barelů na celkových 421,1 milionu barelů. Tento nárůst výrazně překonal očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters předpovídali přírůstek 240 000 barelů.Analytici Citi poznamenávají, že “trhy zůstávají volatilní v důsledku nervozity na Blízkém východě, ale základní fundamenty jsou sezónně slabší, než se očekávalo, přičemž poptávka po produktech v USA je překvapivě slabá”.Dalším faktorem, který přispívá k tomuto propadu, je pokles objemu výroby ropy v rafineriích v USA, který se snížil o 207 000 barelů denně. Kromě toho se o 0,5 procentního bodu snížila také míra využití rafinerií, která podle údajů EIA klesla na 85,6 % celkové kapacity.Výhled poptávky po ropě stále více ovlivňují makroekonomické problémy, přičemž nedávné údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně naznačují neočekávaný pokles.Další tlak na ceny ropy vyvíjí čtvrteční mírný nárůst dolarového indexu. Silnější dolar může snížit poptávku po ropě, protože výrazně zvyšuje cenu komodity pro ty, kteří používají jiné měny. Tento jev vzniká proto, že ropa se celosvětově obchoduje především v dolarech.Závěrem lze říci, že trh s ropou prochází značnými výkyvy. Zatímco napětí na Blízkém východě a odklad izraelské invaze významně ovlivnily pohyby, několik dalších faktorů se spojilo a určilo současný stav. Podle posledních údajů odrážejí rostoucí zásoby ropy v USA klesající poptávku. Ke slabé pozici dále přispívá pokles mezi náběhy rafinerií ropy a mírou využití rafinerií. Navíc rostou makroekonomické obavy v důsledku neočekávaného propadu podnikatelských aktivit v eurozóně. A konečně posilující dolar současně vyvíjí tlak na ceny ropy. Vzhledem k tomu, že se tyto různorodé prvky sbíhají, vytvářejí složitý obraz dynamiky globálního trhu s ropou, takže je pro investory a politiky nezbytné, aby se pohybovali opatrně a s bystrým vědomím.
Společnost AppLovin, významný hráč v oblasti reklamních technologií, znovu přitáhla pozornost investorů i analytiků poté, co ve středu oznámila výsledky...