Později v průběhu dnešní obchodní seance bude ještě zveřejněn oblíbený ukazatel Fedu, zatímco ceny ropy rostou kvůli zvýšenému napětí na Blízkém východě. Velký význam má také zasedání Bank of Japan, které se uskuteční příští týden.
Amazon ve třetím čtvrtletí doslova zazářil
Amazon byl poslední z velkých technologických společností, která zveřejnila své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, a tento gigant v oblasti elektronického obchodu překonal očekávání, když se růst jeho cloudového byznysu nadále stabilizoval a růst reklamy vyskočil.
Amazon Web Services, jeho segment cloudových služeb, zvýšil tržby o 12 % na 23,1 miliardy USD, zatímco tržby z reklamy oproti předchozímu roku vyskočily o 26 % na 12,06 miliardy USD.
„Růst AWS se nadále stabilizoval, naše příjmy z reklamy silně rostly a celkový provozní příjem a volný peněžní tok výrazně stoupal,“ uvedl generální ředitel Andy Jassy.
Společnost se snažila posílit svou přítomnost v segmentu cloudových služeb, čímž se postavila svým velkým rivalům Google a Microsoft, a to dohodou o investici až 4 miliard dolarů do výrobce chatbotů Anthropic, a také reorganizovala svou doručovací síť, což jí umožňuje vyřizovat objednávky rychleji než dříve a levněji.

Její akcie vyskočily v předobchodní fázi o více než 5 %, přičemž hospodářské výsledky byly zveřejněny po čtvrtečním uzavření trhu, a to i přesto, že varovala, že spotřebitelé zůstávají opatrní, pokud jde o utrácení před svátečním čtvrtletím.
„Stále vidíme, že zákazníci zůstávají opatrní, pokud jde o ceny, šetří kde mohou, a hledají výhodné nabídky,“ uvedl finanční ředitel Brian Olsavsky.
Futures vzrostly, pomohla jim silná čísla Amazonu
Futures na americké akcie v pátek vzrostly a zakončily tak obtížný týden pozitivně po silných výsledcích giganta v oblasti elektronického obchodu Amazon.
Aktuálně futures kontrakt na Dow vzrostl o 107 bodů, tj. 0,3 %, futures na S&P 500 vzrostl o 25 bodů, tj. 0,6 %, a futures na Nasdaq 100 vzrostl o 138 bodů, tj. 1 %.
Hlavní indexy ve čtvrtek uzavřely prudce níže, přičemž technologický Nasdaq Composite ztratil 1,8 %, čímž si připsal týdenní ztráty ve výši přibližně 3 % a je na cestě ke třetímu ztrátovému týdnu v řadě.
Široce založený index S&P 500 uzavřel o 1,2 % níže, což znamená týdenní ztrátu 2 %, zatímco blue chips Dow Jones Industrial Average klesl o 0,8 %, což je jeho šestá negativní seance ze sedmi, nastavená na týdenní ztrátu 1 %.
V pátek se však tón obrátil po zveřejnění silných čísel společnosti od Amazon [viz výše].
Před zahájením dnešní obchodní seance se očekávají také další výsledky od ropných gigantů Chevron a Exxon Mobil a také od společnosti vyrábějící spotřební zboží Colgate-Palmolive Company.
Oblíbený ukazatel inflace Fedu bude zveřejněn ještě dnes
Je považováno za téměř jisté, že americký Federální rezervní systém na svém zasedání příští týden pozastaví další zvyšování úrokových sazeb, ale čtvrteční nečekaně silný údaj o hrubém domácím produktu za třetí čtvrtletí vytvořil prvek pochybností nad prosincovým zasedáním.
To znamená, že páteční zpráva o inflaci v podobě indexu výdajů na osobní spotřebu bude mít mimořádný význam vzhledem k tomu, že jádrový údaj je Fedem preferovaným ukazatelem inflace.
Analytici očekávají, že celkový údaj za září vzroste o 3,4 % za rok a o 0,3 % za měsíc, zatímco jádrový PCE, který očišťuje ceny pohonných hmot a energií, by měl vzrůst o 3,7 % za rok a o 0,3 % za měsíc.
Předseda Fedu Jerome Powell se minulý týden snažil upozornit, že nadtrendový hospodářský růst by mohl „ohrozit další pokrok v oblasti inflace a mohl by být důvodem k dalšímu zpřísnění měnové politiky“.
Vzhledem k tomu, že údaje o HDP překvapily pozitivním způsobem, mohly by jakékoli náznaky, že inflace začíná opět růst, změnit narativ kolem dalšího rozhodování Fedu.
Zasedání BOJ má velký význam pro japonskou ekonomiku
Příští týden se konají zasedání centrálních bank, které určují politiku v USA, Velké Británii a Japonsku. Zatímco setkání Fedu vždy přitahuje největší pozornost, možná to budou právě představitelé Bank of Japan, kteří budou mít nejvíce co projednávat.
Japonská centrální banka bude čelit rostoucímu tlaku, aby se v souvislosti s rostoucími globálními výnosy dluhopisů a přetrvávající inflací ještě více vzdálila od kontroverzní kontroly výnosů dluhopisů.
BOJ připravuje půdu pro případné ukončení záporných úrokových sazeb, ale očekává se, že toto zasedání bude na takový krok příliš brzy, přičemž guvernér BOJ Kazuo Ueda varuje před důsledky zpomalujícího globálního růstu.
Přesto index spotřebitelských cen v Tokiu v říjnu meziročně vzrostl o 3,3 %, a zůstává tak trvale nad 2% cílem centrální banky, zatímco rozšiřující se rozdíl mezi americkými a japonskými úrokovými sazbami způsobil, že se jen vůči americkému dolaru obchoduje nad úrovní 150, tedy blízko tříletého minima 151,94, které před rokem vedlo k zásahu vlády.
Slabý jen má navíc nepříjemnou tendenci zvyšovat ceny dovážených potravin a pohonných hmot.
Cena ropy roste kvůli americkým zásahům v Sýrii
Ceny ropy v pátek vzrostly kvůli obavám z rozšíření konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, což by mohlo mít dopad na dodávky v tomto na ropu bohatém regionu.
Aktuálně se futures na americkou ropu obchodovaly o 2 % výše na 84,89 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent stoupl o 2 % na 89,70 USD za barel.
Trh s ropou vzrostl poté, co Pentagon potvrdil, že USA podnikly údery na dvě zařízení ve východní Sýrii, která podle něj využívaly íránské Islámské revoluční gardy a která byla reakcí na nedávné útoky na americké vojáky v Iráku a Sýrii.
Tyto vojenské akce zvýšily obavy z rozsáhlejší války na Blízkém východě, která by mohla mít dopad na dodávky ropy ze Saúdské Arábie, největšího světového vývozce ropy, a dalších velkých producentů v Perském zálivu.

Oba benchmarky jsou však stále na cestě k prvnímu týdennímu poklesu za poslední tři týdny, protože geopolitická prémie postavená na těchto obavách vyprchala, jelikož zatím nedošlo k žádnému narušení dodávek ropy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky