Tyto zisky však byly zkontrolovány, když se globální benchmark Brent propadl pod 82 USD za barel poté, co během předchozích dvou seancí zaznamenal impozantní 6% nárůst. Současně cena ropy West Texas Intermediate
Dvoudenní nárůst byl do značné míry způsoben americkými opcemi na ropu, které naznačovaly nárůst počtu obchodníků předpokládajících, že OPEC+ je připraven zvětšit omezení těžby s cílem obnovit rovnováhu na trhu s ropou po nedávném propadu cen. V posledních několika měsících byl ropný průmysl sužován cenovou nestabilitou, která nevyhnutelně ovlivnila ekonomiky závislé na ropě.
V dalším očekávání zasedání OPEC+ obchodníci kromě míry poptávky na trhu pozorně sledují i zveřejnění oficiálních údajů o zásobách ropy a produktů. Tyto údaje, jejichž zveřejnění je naplánováno na středu, nabídnou zasvěcené metriky o současných podmínkách na americkém trhu, které mají velký význam pro mezinárodní investory a obchodníky.
Nejnovější údaje naznačují, že celostátní zásoby ropy zaznamenávají již čtyři týdny po sobě soustavný růst a zaznamenávají nejvyšší hodnoty od srpna. Neustálé zvyšování zásob ropy má neodmyslitelný vliv na obchodované ceny ropy, dynamiku rovnováhy nabídky a poptávky a celkovou stabilitu trhu.
Trh s ropou se v tomto čtvrtletí setkal s četnými poruchami. Zpočátku jím otřáslo vypuknutí konfliktu mezi Hamásem a Izraelem, ceny však ovlivnily také měnící se dodávky ropy mimo OPEC. S růstem těchto dodávek ceny kolísaly, přičemž přírůstky produkce kompenzovaly dopady kolektivního i dobrovolného snižování dodávek. Na těchto sníženích se dříve dohodly země OPEC+, včetně jejich hlavního spojence Ruska, aby kontrolovaly kolísání světového trhu s ropou.

Analytici společnosti RBC Capital Markets LLC včetně jejího významného analytika Helima Crofta se k této záležitosti vyjádřili v poznámce z 20. listopadu. Analytici zmínili možné “hlubší snížení” ze strany skupiny OPEC+. V poznámce naznačili obtížnost konkrétních předpovědí ohledně politických kroků OPEC+, zejména kvůli tendenci vedení k neočekávaným výsledkům. Stále však předpokládá, že skupina navzdory nejistotě zachová stávající snížení dodávek.
Souběžně s tím se objevuje poznámka, že probíhající konflikt na Blízkém východě ovlivňuje i rozhodování na globálním trhu s ropou. Hamás, který Spojené státy a Evropská unie klasifikují jako teroristickou organizaci, oznámil, že se blíží “dohodě o příměří” z probíhajících dialogů s Katarem a Izraelem. Nicméně i přes probíhající jednání bitva v Gaze pokračuje v nezmenšené míře, což svědčí o nestabilním společensko-politickém prostředí, které má dopad na ropný sektor.
Nestabilitu trhu s ropou dokládají i současné časové rozsahy naznačující volnější krátkodobé rovnováhy. Rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty na ropu Brent i WTI sleduje medvědí contango strukturu, která se vyznačuje tím, že futures s delší splatností se obchodují s prémií oproti blízkým kontraktům.
S blížícím se zasedáním OPEC+ globální investoři a obchodníci pozorně sledují složitou situaci v ropném průmyslu a očekávají vlivná rozhodnutí o omezení produkce a dodávek. Pokračující turbulence jak v rámci vnitřní dynamiky odvětví, tak vnějších společensko-politických faktorů budou určovat budoucí předpovědi a tržní manévry.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky