Klíčové body
- Obliba Vanguardu u poradců a drobných investorů, kteří si uvědomují výši poplatků, je připravena udělat z něj během několika let jedničku v tomto sektoru
- Náskok společnosti BlackRock Inc. před společností Vanguard Group Inc. se ztenčil na nepatrný rozdíl
- Objem aktiv ETF společnosti Vanguard v USA vzrostl na téměř 2,3 bilionu dolarů
Na trhu burzovně obchodovaných fondů
Tento zvrat se připravoval asi dvacet let. Od svého zenitu v roce 2006, kdy společnost BlackRock zaujímala přibližně 60 % trhu ETF, se její podíl od té doby snížil na 32,5 %, což představuje nejnižší úroveň od roku 2001. Přestože tento podíl zůstává nejvyšší mezi všemi americkými emitenty, údaje agentury Bloomberg ukazují, že druhý v pořadí, společnost Vanguard, které se daří svůj podíl trvale zvyšovat již 21 let, jí s 29,5 % aktiv ETF šlape na paty.
Nepřetržitá expanze společnosti Vanguard od přelomu století má své kořeny především v jedinečném firemním uspořádání firmy se sídlem ve Valley Forge v Pensylvánii. Investoři fondů volí členy jejího představenstva, kteří obvykle směřují přebytečnou hotovost nebo aktiva generovaná produkty společnosti na snížení poplatků. Tato struktura umožnila společnosti Vanguard účtovat minimální poplatky ve všech oblastech, což podpořilo tvrdou cenovou válku, v níž velké i malé firmy snížily náklady, aby mohly konkurovat na jednom z největších finančních trhů.

Díky tomu si společnost Vanguard získala věrné příznivce z řad drobných investorů a finančních poradců, kteří si uvědomují výši poplatků a mají tendenci investovat peníze konzistentně v různých tržních obdobích. Díky těmto stálým příznivcům vzrostl objem aktiv ETF společnosti Vanguard v USA na téměř 2,3 bilionu dolarů.
Deborah Fuhr, spoluzakladatelka výzkumné společnosti ETFGI, chválí loajalitu, kterou si Vanguard získal mezi finančními poradci, a popisuje ji jako “poměrně vzácnou”. Dodává: “Lidé jsou přitahováni jejich étosem: ‘Provozujeme fondy na pokrytí nákladů a ne za účelem tvorby zisku’”. Vanguard důsledně pracuje s ohledem na perspektivu a nejlepší zájmy koncových investorů.
Naopak zákaznická základna newyorské společnosti BlackRock, která si od roku 2003 drží titul největšího emitenta ETF, je jiná. Tento titán ve správě aktiv kontroluje přibližně 2,5 bilionu dolarů v obrovské škále více než 400 ETF. Údaje agentury Bloomberg ukazují, že téměř všechny tyto fondy jsou produkty iShares, které převyšují stáj společnosti Vanguard čítající pouhých 83 ETF.
Rozsáhlá nabídka společnosti BlackRock je pro profesionální správce peněz a institucionální obchodníky velmi přitažlivá díky své vysoké likviditě a snadnému obchodování. Podle Bena Johnsona, vedoucího oddělení klientských řešení ve společnosti Morningstar Inc. je řada fondů společnosti BlackRock, například iShares iBoxx High Yield Corporate Bond ETF v hodnotě 18 miliard USD a iShares 20+ Year Treasury Bond ETF v hodnotě 47 miliard USD, ceněna stejně tak pro svou praktičnost při obchodování jako pro svůj investiční potenciál.

Jak Johnson vysvětluje, části fondů iShares uspokojují různorodé skupiny lidí a jako nástroje kapitálových trhů si vydobyly jedinečnou kategorii: “Volatilita toků těchto fondů vypovídá o velmi odlišné skupině uživatelů a případů použití,” říká.
Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence navzdory tomu, že tito giganti drží svůj podíl na trhu, bezprecedentních 45 % nového přílivu kapitálu do odvětví v tomto roce směřovalo k jiným emitentům než BlackRock a Vanguard. Sítě na vzestupu popularity pravděpodobně využily firmy jako Dimensional Fund Advisors a JPMorgan Asset Management.
Navzdory stupňující se konkurenci nechává vytrvalý růst společnosti Vanguard pozorovatele odvětví v podezření, že v budoucnu dojde k nevyhnutelnému převzetí. Johnson si však myslí, že deficit 200-300 miliard dolarů v aktivech ETF mezi oběma soupeři bude překonán až po roce 2024. Athanasios Psarofagis, analytik agentury Bloomberg Intelligence, naznačuje, že Vanguard může být na dobré cestě překonat BlackRock již příští rok, ale dodává, že existuje několik potenciálních překážek.
Psarofagis upřesňuje: “BlackRock si může koupit nějaký čas dvěma věcmi: dluhopisemi a Bitcoinem.” Dodává, že BlackRock má stále asi 40% podíl na trhu s pevnými výnosy, zatímco Vanguard asi čtvrtinový. Navíc, co se týče kryptotrhu, společnost BlackRock podala žádost o ETF podporované Bitcoinem: “Pokud bude schváleno, jsem si jistý, že BlackRock přijme do svého produktu značnou částku – pravděpodobně několik miliard dolarů – a to je rozhodně oblast, které se Vanguard nedotkne,” nabízí.

Mluvčí společnosti Vanguard prohlásil, že společnost “nemá v úmyslu” nabízet produkty související s kryptoměnami, a to na základě přesvědčení, že investiční argumenty pro kryptoměny jsou slabé a jejich volatilita je v rozporu s cílem společnosti Vanguard generovat dlouhodobé pozitivní výnosy pro své klienty. Mluvčí dále dodal: “Společnost Vanguard se nezaměřuje na to, kdo je na vrcholu žebříčku ETF. Spíše se zaměřujeme na nabídku investic a poradenství, které našim klientům pomáhají dosáhnout investičního úspěchu.”
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky