Klíčové body
- Asijské dluhopisy klesají kvůli obavám o americkou inflaci, což signalizuje možné změny v postoji Federálního rezervního systému k úrokovým sazbám
- Americké akcie klesají, evropské futures zůstávají stabilní; dolar stagnoval
- Tržní signály naznačují, že investoři očekávají od Fedu pouze dvě snížení sazeb v roce 2024, což odporuje původním předpovědím
Tento vývoj, vedle další globální finanční dynamiky, signalizuje další obavy v již tak neklidném mezinárodním finančním prostředí.
Ve středu zaznamenaly referenční desetileté výnosy v Austrálii a na Novém Zélandu nárůst o více než 10 bazických bodů. Současně japonské protějšky vzrostly na nejvyšší úroveň od listopadu loňského roku. Pohyblivé písky na dluhopisových trzích zůstávají i nadále v pohybu po událostech středečního výprodeje amerického ministerstva financí, který katapultoval desetiletý výnos nad 4,5 %, což je hodnota nevídaná v předchozích pěti měsících.
Výprodej představoval výrazný globální otřes, přičemž následující den zaznamenaly globální dluhopisy nejhorší výkonnost od února 2023. Mezitím index Treasuries zaznamenal nejvýraznější pokles od srpna 2022.
Futures na akciovém trhu představovaly v Evropě stabilní, ale opatrný obrázek, zatímco jejich američtí kolegové se v návaznosti na utlumenou seanci na Wall Street změnili na beze změny. Ve Spojených státech index S&P 500 klesl o 1 % a Nasdaq 100 zaznamenal pokles o 0,9 %. Současně asijské akciové trhy ustoupily a podařilo se jim omezit další ztráty.

Co se týče měnových pohybů, dolar prakticky stagnoval, když ve středu dosáhl své dosud nejvyšší úrovně v tomto roce. Jen zaznamenal nepatrný nárůst, když předtím vůči dolaru oslabil na úroveň nevídanou od roku 1990. Toto oslabení vyvolalo vlnu spekulací, že japonské úřady budou možná nuceny intervenovat na trhu, aby měnu podpořily.
Čínská centrální banka na tento vývoj reagovala zvýšením podpory jüanu tváří v tvář posilujícímu dolaru. Překonala odhady s rekordním rozpětím a stanovila denní referenční směnný kurz na bezprecedentní úrovni.
Příčinu tohoto křížového ekonomického rozvlnění lze vysledovat v březnovém jádrovém indexu spotřebitelských cen v USA, což je ukazatel, který nezahrnuje náklady na potraviny a energie. Tento ukazatel zaznamenal oproti únoru neočekávaný nárůst o 0,4 %, čímž překonal konsenzuální prognózu růstu o 0,3 % – překonal tak očekávání již třetí měsíc v řadě.
Tony Sycamore, tržní analytik společnosti IG Australia Pty, poznamenal: “Dopad nočního údaje o inflaci v USA, který byl horší, než se očekávalo, se dnes projeví na regionálních akciových trzích.” Sycamore dále uvedl, že slabost klíčových asijských měn, jako je jen a won, by mohla poskytnout pojistku a podpořit vývozce, kteří mohou čelit potenciálnímu poklesu.
Současné tržní signály naznačují, že investoři věří, že americký Federální rezervní systém letos sníží sazby pouze dvakrát, počínaje zářím. Toto očekávání je menší než poslední bodový graf Fedu, který předpovídal tři snížení sazeb v roce 2024. Na začátku roku tržní projekce uváděla šest očekávaných snížení.
Torsten Slok ze společnosti Apollo Global Management se vyjádřil takto: “Uvolněné finanční podmínky nadále poskytují významný vítr do plachet růstu a inflaci. V důsledku toho Fed s bojem proti inflaci ještě neskončil a sazby zůstanou na vyšší úrovni delší dobu.”
Tvarové změny ekonomických prognóz a očekávání vedly bývalého amerického ministra financí Lawrence Summerse k varování před možností, že příští pohyb sazeb může být zvýšení, nikoliv snížení. Šance na takový vývoj odhadl na 15 až 25 %.
V Evropě, kde se odehrává globální finanční divadlo, se předpokládá, že Evropská centrální banka ponechá výpůjční náklady na pátém po sobě jdoucím zasedání, což usnadní důvody pro snížení sazeb počínaje červnem.
Asie se nadále potýká s vlastními finančními otřesy. Akcie v Hongkongu a Austrálii zaznamenaly pokles, výkyvy hlásí i Japonsko a Čína. Jihokorejské akcie zažily nečekaný obrat poté, co strana prezidenta Yoon Suk Yeola utrpěla v parlamentních volbách výraznou ztrátu a zvrátila tak předchozí poklesy.
Zdánlivě náročnou situaci zkomplikovala skutečnost, že čínské spotřebitelské ceny zůstaly oproti předchozímu roku v podstatě beze změny, zatímco průmyslové ceny pokračovaly v poklesu. To poukazuje na hmatatelné deflační tlaky, které představují potenciální riziko pro oživení ekonomiky.

Své břemeno nese i Austrálie, kde se spotřebitelská inflační očekávání pohybují směrem vzhůru. Obchodníci začali předvídat možnost, že australská centrální banka Reserve Bank of Australia ukončí rok zcela bez snížení sazeb.
Jinde ve světě ceny ropy rostou v důsledku stupňujících se obav z možných konfliktů na Blízkém východě. West Texas Intermediate, referenční cena ropy v USA, po středečním zvýšení o více než 1 % mírně vzrostla. Tento nárůst přišel v reakci na zprávu, že USA a jejich spojenci předpovídají bezprostředně hrozící zásadní raketové nebo bezpilotní údery Íránu nebo jeho zástupců na vojenské a vládní cíle v Izraeli. Současně se zlato posunulo a obchodovalo se nad úrovní 2 340 USD.
Celkově se zdá, že nové údaje o inflaci ze Spojených států katalyzovaly řadu globálních finančních manévrů a reakcí. Od klouzavého trhu s dluhopisy v Asii až po deflační tlaky v Číně – vlnové efekty tohoto nedávného ekonomického vývoje nadále utvářejí světovou finanční krajinu a znovu potvrzují vzájemnou propojenost současných globálních ekonomik.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky