Klíčové body
- Globální akcie a dluhopisy klesly kvůli rostoucím výnosům státních dluhopisů a jestřábím komentářům z Federálního rezervního systému
- Australské dluhopisy zaznamenaly další pokles po vyšších než očekávaných údajích o inflaci, zatímco japonské výnosy dosáhly maxima od roku 2011
- Americký dolar posílil vůči většině měn zemí G-10 vzhledem k přetrvávající ekonomické nejistotě
- Rostoucí ceny ropy spolu s vysokými výnosy dluhopisů v USA a Japonsku mohou vést k poklesu obchodování v Asii
To podpořilo pokles stability globálních trhů, přičemž futures na evropské i americké akcie a index MSCI Asia Pacific zaznamenaly znatelný pokles. Znepokojivé je, že tento trend pokračoval již druhý den a vrhl sklíčenost na mezinárodní měnovou atmosféru.
Silný výprodej zaznamenaly australské dluhopisy, které dále klesaly poté, co čísla o inflaci překonala předchozí prognózy. Překvapivý byl vývoj japonských výnosů, které dosáhly svého maxima od roku 2011. Dolar posílil svou pozici vůči většině měn zemí G-10, což podtrhuje převládající ekonomickou nejistotu.
Po propadu v důsledku špatného prodeje amerických dluhopisů získaly státní dluhopisy v Asii zpět určitou pozici. Mějme na paměti, že to přichází před preferovanou cenovou metrikou Federálního rezervního systému, která by měla být zveřejněna koncem tohoto týdne. Čínský jüan se propadl a dosáhl nejnižší hodnoty od listopadu. Podnítily to náznaky, že tvůrci politiky nechávají měnu klesat, a to tváří v tvář odhodlanému dolaru.

Nedávná eskalace sazeb v USA spolu s robustními údaji o spotřebitelské důvěře z této země podtrhly možnost, že sazby mohou zůstat vysoké po delší dobu, uvedl investiční ředitel společnosti Abrdn Xin-Yao Ng. Tato pokračující ekonomická situace zvyšuje převahu dolaru nad asijskou měnou, čímž ji znevýhodňuje.
Jen se vůči libře pohybuje poblíž téměř 16letého minima, a to díky spekulacím, že Evropská centrální banka nebude spěchat se snižováním úrokových sazeb kvůli přetrvávající inflaci. Seidži Adači, člen bankovní rady Bank of Japan, připustil, že toto oslabení by mohlo potenciálně podpořit růst cen, a postrčil úřady, aby zvážily další zvýšení sazeb dříve, než se předpokládalo.
Geopolitické tahanice na Blízkém východě dostaly další otřes, když ceny ropy prudce vzrostly po dalším útoku v Rudém moři. K tomuto vývoji došlo před zasedáním OPEC+ naplánovaným na nadcházející víkend. V důsledku toho se ropa West Texas Intermediate vyšplhala nad referenční hodnotu 80 USD za barel.
Tony Sycamore, analytik trhu společnosti IG Australia, uvádí, že kombinace rostoucích cen ropy a prudce rostoucích výnosů dluhopisů v USA a Japonsku může vést k sestupnému začátku dnešního obchodního jednání v Asii.
Co se týče nedávného korporátního vývoje, skupina Lenovo oznámila svůj plán prodat saúdskoarabskému státnímu investičnímu fondu konvertibilní dluhopisy s nulovým kupónem v hodnotě 2 miliard USD. Tato transakce je součástí širší strategické dohody s královstvím, které touží po technologiích.
Investoři vstřebávají nedávné komentáře Neela Kashkariho z Federálního rezervního systému, který konstatoval restriktivní postoj centrální banky, ale zcela nevyloučil další zvýšení sazeb.
Obchodníci s dluhopisy, kteří netrpělivě čekají na náznaky ohledně úrokové politiky Federálního rezervního systému, mohou brzy získat určitou podporu. Ve středu ministerstvo financí poprvé od počátku roku 2000 zahájí sérii odkupů, zaměřenou na zkušené a hůře obchodovatelné dluhopisy. Kromě toho americká centrální banka plánuje v červnu zahájit snižování rychlosti uvolňování své rozvahy – označované jako kvantitativní zpřísňování neboli QT.
Hlavní ukazatel inflace Federálního rezervního systému vykazuje určité drobné zmírnění přetrvávajících vysokých cenových tlaků, což potvrzuje opatrnost centrálních bankéřů ohledně načasování snižování úrokových sazeb. Ekonomové předpokládají, že index cen výdajů na osobní spotřebu bez potravin a energií – plánovaný na pátek – v dubnu vzroste o 0,2 %. Tento nárůst by byl pro tento ukazatel, který nabízí podrobnější pohled na základní inflaci, zatím nejmenší v tomto roce.

Swapové kontrakty v současné době předpovídají snížení sazeb Federálního rezervního systému o téměř 30 bazických bodů na celý rok 2024, což fakticky předpovídá jediné snížení sazeb, neboť pohyby Federálního rezervního systému tradičně přicházejí v krocích po 25 bazických bodech.
Finanční trhy budou pozorně sledovat i další klíčové události naplánované na tento týden, včetně německého indexu spotřebitelských cen, Béžové knihy Federálního rezervního systému, ekonomické důvěry v eurozóně, nezaměstnanosti, údajů o spotřebitelské důvěře, počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, HDP, velkoobchodních zásob a japonské nezaměstnanosti, indexu spotřebitelských cen v Tokiu, průmyslové produkce, maloobchodních tržeb.
Závěrem lze říci, že finanční trhy po celém světě byly tento týden svědky výrazných pohybů, přičemž akcie klesaly a dluhopisy klesaly na všech hlavních trzích. Pozorovatelé budou i v nadcházejících dnech pozorně sledovat dění na trzích, přičemž směr globálních finančních trhů může diktovat ukazatel inflace Federálního rezervního systému a rozhodnutí zasedání OPEC+.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky