Klíčové body
- Futures na ropu Brent vzrostly nad 84 USD poté, co v úterý skončily o 1,4 % výše
- Ceny zlata jsou stabilní uprostřed nervozity z vývoje sazeb
- Měď se stabilizuje, čeká se na další signály z Číny
Ropa roste, protože geopolitická rizika se před setkáním OPEC+ zmírňují
Ropa rozšířila své zisky, protože další útok na loď v Rudém moři přispěl ke zvýšenému geopolitickému napětí na Blízkém východě před zasedáním OPEC+.
Futures na ropu Brent vzrostly nad 84 USD poté, co v úterý skončily o 1,4 % výše, zatímco West Texas Intermediate se obchodovaly poblíž 80 USD. Loď na přepravu volně loženého zboží vzala za své poté, co byla napadena při plavbě klíčovou vodní cestou, zatímco izraelské tanky se při své pozemní invazi dostaly do centra jižního gazanského města Rafáh.
Ropa v letošním roce stoupala kvůli napětí na Blízkém východě a snižování těžby Organizací zemí vyvážejících ropu a jejími spojenci, ačkoli ceny od začátku dubna zmírnily kvůli bohaté nabídce mimo tuto skupinu a slabší poptávce v Asii. OPEC+ se v neděli sejde online a očekává se, že přenese svá omezení do druhé poloviny roku 2024.

„Geopolitické napětí nadále zastiňuje trh, ale dokud neuvidíme pokles nabídky, myslím, že růst je omezený,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie ING Groep NV v Singapuru. „Potřebujeme vidět potvrzení úplného překlopení škrtů, aby se trh posunul výrazně výše.“
OPEC+ čelí zhoršujícím se vyhlídkám v Číně, protože slábnoucí síla továren a kolaps v oblasti bydlení snižují poptávku po plastech a palivech používaných ve stavebnictví. Asijská země také omezila některé nákupy ropy od faktických lídrů aliance – Saúdské Arábie a Ruska.
V USA prezident Federální rezervní banky v Minneapolisu Neel Kashkari uvedl, že postoj centrální banky je restriktivní, ale tvůrci politiky zcela nevyloučili další zvýšení úrokových sazeb. Všeobecně se očekává, že tvůrci politiky Fedu na svém zasedání 11. a 12. června ve Washingtonu ponechají sazby na 23letém maximu.
Ceny zlata jsou stabilní uprostřed nervozity z vývoje sazeb, měď zůstává beze změny
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování ustálily, když se pozornost nadále soustředila na nadcházející signály o inflaci a úrokových sazbách v USA, ačkoli poněkud jestřábí výhled na sazby udržoval obchodníky opatrné vůči trhům s kovy.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi také obchodovaly v rozmezí, protože optimismus ohledně čínských stimulačních opatření ochladl a obchodníci očekávali další ekonomické podněty od největšího světového dovozce mědi.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 358,93 USD za unci, zatímco futures na zlato před jejich vypršením v tomto týdnu vzrostly o 0,1 % na 2 359,80 USD za unci.
Ceny žlutého kovu zůstaly stabilní i přesto, že dolar a výnosy státních dluhopisů v nočním obchodování zpevnily.

Zlato je stabilní, v centru pozornosti jsou náznaky úrokových sazeb
Zatímco ceny zlata byly stabilní, zůstaly přibližně 100 USD pod rekordními hodnotami dosaženými minulý týden.
Pozornost trhů s kovy se soustředila na další náznaky snižování úrokových sazeb v USA, zejména vzhledem k tomu, že v důsledku řady jestřábích signálů z Fedu obchodníci postupně oceňovali očekávání snížení sazeb v září.
Prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari v úterý varoval, že někteří politici nevyloučili další zvyšování sazeb s cílem potlačit ustálenou inflaci – což je scénář, který pro trhy s kovy nevěstí nic dobrého.
Kashkariho komentáře zazněly před řadou dalších řečníků Fedu v tomto týdnu a také před údaji o indexu cen PCE, který je Fedem preferovaným ukazatelem inflace.
Vysoké úrokové sazby jsou předzvěstí většího tlaku na zlato, protože zvyšují oportunitní náklady investování do nevýnosových aktiv.
Ostatní drahé kovy měly ve středu smíšený charakter. Futures na platinu klesly o 0,2 % na 1 069,00 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,5 % na 32,312 USD za unci.
Tyto dva kovy však v posledních týdnech výrazně překonávaly zlato, protože je díky jejich expozici na průmyslových trzích zachvátilo spekulativní šílenství, které podpořilo průmyslové trhy.
Měď se stabilizuje, čeká se na další signály z Číny
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,6 % na 10 566,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 0,1 % na 4,8715 USD za libru.

Oba kontrakty se ustálily hluboko pod nedávnými rekordními hodnotami, protože spekulativní šílenství v oblasti průmyslových kovů vyprchalo.
Největší dovozce mědi Čína tento týden oznámila další podpůrná opatření pro sektor nemovitostí. Obchodníky však tento krok příliš nepotěšil, neboť očekávali další informace o tom, jak bude Peking nová stimulační opatření provádět a financovat.
Tento týden se pozornost soustředí také na klíčové údaje o indexu nákupních manažerů v Číně, které budou zveřejněny v pátek, aby bylo možné získat další ekonomické signály od největšího světového dovozce mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky