Klíčové body
- S&P Global Ratings snížila rating Francie z AA na AA- kvůli nesplněným cílům rozpočtového deficitu
- Snížení ratingu je tvrdou ranou pro Macrona, který se snaží posílit ekonomické výsledky před volbami do Evropského parlamentu
- Ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že vláda zůstává odhodlána snížit deficit pod 3 % HDP do roku 2027 navzdory snížení ratingu
V pátečním prohlášení hodnotitel úvěrového rizika vyzdvihl nesplněné cíle francouzské vlády v plánech na omezení rozpočtového deficitu po obrovských výdajích během pandemie Covid a energetické krize.
S&P uvedla, že ačkoli reformy a oživení hospodářského růstu situaci zlepší, díra zůstane v roce 2027 nad 3 % hrubého domácího produktu.
Snížení ratingu z AA na AA- je tvrdou ranou pro Macrona, který se snažil získat pověst ekonomického reformátora schopného řešit problémy Francie spojené s nízkým růstem a vysokými veřejnými výdaji.
Načasování je problematické i pro jeho vládu, která se snaží opřít o Macronovy ekonomické výsledky v kampani před volbami do Evropského parlamentu 9. června. Průzkumy ukazují, že jeho skupina Renesance stále zaostává za krajně pravicovým Národním shromážděním Marine Le Penové.
Le Penová využila rozhodnutí S&P a vyzvala voliče, aby Macrona při volbách do EU sankcionovali. Vyzvala také ostatní opoziční zákonodárce, aby podpořili poslední návrh na vyslovení nedůvěry, který její strana navrhla s cílem svrhnout jeho vládu.
„Katastrofální řízení veřejných financí vládami, které jsou stejně nekompetentní jako arogantní, dostalo naši zemi do vážných potíží s rekordními daněmi, deficity a dluhy,“ uvedla ve zprávě na X v pátek pozdě večer.
Ministr financí Bruno Le Maire v reakci na rozhodnutí agentury S&P uvedl, že vláda je i nadále odhodlána pokračovat ve své strategii zaměřené na reindustrializaci a plnou zaměstnanost s cílem dostat deficit pod 3 % HDP do roku 2027.

Podle ministra byl důvodem snížení ratingu prudký nárůst dluhu, když vláda během pandemie Covid utratila obrovské částky na záchranu podniků a ochranu domácností.
Agentura S&P ve svém rozhodnutí uvedla, že v rozporu se svými předchozími očekáváními nyní vidí, že se francouzský veřejný dluh v poměru k HDP zvýší do roku 2027 na přibližně 112 % HDP z přibližně 109 % v roce 2023.
„Hlavním důvodem tohoto snížení ratingu je, že jsme zachránili francouzskou ekonomiku,“ řekl Le Maire v rozhovoru pro deník Le Parisien. „Kdybychom tato rozhodnutí nepřijali, pravděpodobně by nám byl rating snížen dříve.“
Snížení ratingu staví Francii na stupnici S&P o sedm stupňů nad úroveň „junk“, tedy na úroveň České republiky a Estonska. Výhled ratingu je stabilní.
Francie se v Evropě stále častěji stává středem zájmu investorů, kteří se obávají o dlouhodobou udržitelnost obrovských hromad vládního dluhu. Dodatečný výnos desetiletých dluhopisů oproti německým cenným papírům se již zdvojnásobil oproti hodnotám z doby před nástupem Sovětského svazu.
V uplynulém týdnu před rozhodnutím agentury S&P se tato prémie zvýšila na 48 bazických bodů. Strateg Mizuho International Evelyne Gomez-Liechtiová uvedla, že snížení ratingu by pravděpodobně smazalo utahování spreadů pozorované od dubna, kdy agentury Moody’s Ratings a Fitch Ratings potvrdily své postoje a výhledy ohledně Francie.
Druhá největší ekonomika Evropské unie čelí stále většímu problému, jak omezit zadlužení poté, co byl loňský schodek v důsledku slabého růstu a neuspokojivých daňových příjmů mnohem vyšší, než se původně plánovalo.
Ministerstvo financí na zhoršení původně reagovalo příslibem dalších výdajových škrtů v letošním roce. Toto utahování opasků však nestačilo k tomu, aby se zabránilo nutnosti omezit dlouhodobé závazky k zaplnění rozpočtových děr.
Francouzská Vysoká rada pro veřejné finance uvedla, že tyto revidované fiskální plány nyní postrádají důvěryhodnost a soudržnost, protože vyžadují bezprecedentní škrty, které by poškodily hospodářský výkon.
Dluhové potíže využily v posledních týdnech k útokům na Macronovu vládu kromě Le Penova Národního shromáždění i další politické strany, přičemž krajní levice navrhla i samostatné hlasování o nedůvěře, které by se mělo projednat v pondělí v Národním shromáždění.
Středopravicová strana Républicains, která by v případě úspěšného hlasování o nedůvěře měla klíčovou roli, se však zatím odmítla spojit s ostatními uskupeními s cílem svrhnout vládu a v pondělí tak pravděpodobně neučiní. Nadále však zůstává hlasitým kritikem vládní fiskální politiky.
„Francie je sankcionována za své chyby a rozpočtové nesrovnalosti,“ uvedl Eric Ciotti, šéf Républicains, ve zprávě na X. „Tam nás vede žalostné řízení veřejných financí dua Macron-Le Maire.“

Navzdory opozici se Macronova vláda v posledních týdnech snažila prosadit svůj ekonomický program, předložila návrhy zákonů na snížení byrokracie a oznámila další změny v dávkách pro nezaměstnané, které podle ní zvýší zaměstnanost a ušetří peníze.
Přesto bude podle agentury S&P tato agenda i nadále čelit silné opozici, a to jak ze strany parlamentu, kde vláda nemá absolutní většinu, tak i protestům, jako byly ty, které byly zaznamenány proti důchodové reformě v roce 2023.
„Politická roztříštěnost pravděpodobně způsobí, že další provádění politik zaměřených na řešení ekonomické a rozpočtové nerovnováhy bude poněkud nejisté,“ uvedla agentura S&P.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky