Klíčové body
- Nečekaný plán OPEC+ vrátit část dodávek v letošním roce způsobil, že ropa zaznamenala týdenní pokles
- Ceny zlata rostou směrem k 2 400 USD, protože sázky na snížení sazeb před údaji o pracovních místech rostou
- Ceny mědi jsou utlumené, ale údaje z Číny nabízejí určitou podporu
Týdenní ztráta ropy poté, co trhem otřásl plán dodávek OPEC+
Nečekaný plán OPEC+ vrátit část dodávek v letošním roce způsobil, že ropa zaznamenala týdenní pokles, což přimělo některé členy aliance ujistit trh, že jsou odhodláni zajistit stabilitu.
Ministři OPEC+ včetně těch ze Saúdské Arábie ve čtvrtek uvedli, že skupina může stále reagovat na případné změny na trhu a upravit dodávky. To vyvolalo prudké oživení cen ropy, které již zaznamenaly mírné zotavení poté, co se poprvé za zhruba rok propadly do přeprodaného teritoria.
Futures kontrakty na ropu Brent se po čtvrtečním růstu o 1,9 % obchodují poblíž 80 USD za barel, ceny však stále směřují ke třetímu týdennímu poklesu. Západotexaský meziprodukt se pohyboval pod úrovní 76 dolarů a je rovněž nastaven na ztrátu v tomto týdnu.
Plán OPEC+ vyvolal na Wall Street smíšené reakce. JPMorgan Chase & Co. vyjádřila pochybnosti o jeho medvědím účinku, protože mnoho členů již čerpá nad přidělené kvóty, zatímco Citigroup Inc. předpovídá, že plné snížení bude zachováno i v příštím roce.

Ropa má od začátku dubna klesající tendenci, částečně kvůli obavám z výhledu poptávky. Geopolitická rizika spojená s válkou na Ukrajině a na Blízkém východě však nadále doutnají, což by mohlo podnítit další růst cen.
V centru pozornosti jsou krátkodobé katalyzátory ztráty soudržnosti OPEC+ nebo poškození ropné infrastruktury v Rusku či na Blízkém východě, uvedl Stefano Grasso, senior portfolio manažer singapurského fondu 8VantEdge Pte.
Ceny zlata rostou směrem k 2 400 USD, protože sázky na snížení sazeb před údaji o pracovních místech rostou
Ceny zlata v pátečním asijském obchodování vzrostly a přiblížily se ke klíčovým maximům, protože sázky na snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému rostly v očekávání klíčových údajů o mzdách mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny později během dne.
Žlutý kov byl nastaven na týdenní zisky, protože řada týdenních ekonomických údajů z USA zvýšila očekávání, že Fed začne v září snižovat sazby. Tato představa stlačila dolar na dvouměsíční minima.
Snížení úrokových sazeb ze strany Bank of Canada a Evropské centrální banky rovněž posílilo optimismus ohledně uvolněnější měnové politiky, což prospívá trhům s kovy.
Spotové zlato vzrostlo o 0,5 % na 2 386,55 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu vzrostly do 00:59 SEČ

Zlato míří k týdenním ziskům, očekává se zveřejnění pracovních míst mimo zemědělství
Spotové zlato mělo tento týden přidat přibližně 2,6 %, protože měkké údaje o americké ekonomice – zejména o trhu práce – podpořily očekávání snížení úrokových sazeb.
Čtení přišla jen několik dní před klíčovými údaji o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny později v pátek a které by měly nabídnout definitivnější náznaky ohledně sektoru práce a úrokových sazeb.
Údaje o pracovních místech také přicházejí před zasedáním Fedu příští týden, kde se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni. Jakékoli signály ohledně měnové politiky však budou bedlivě sledovány, zejména v návaznosti na ochlazení údajů o americké ekonomice.
Ostatní drahé kovy v pátek vzrostly, ale jejich týdenní výkonnost byla smíšená. Futures na platinu vzrostly o 0,3 % t o 1 014,40 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,8 % na 31,622 USD za unci.
Platina tento týden klesla o 2,6 %, zatímco stříbro vzrostlo o téměř 4 %.
Ceny mědi jsou utlumené, ale údaje z Číny nabízejí určitou podporu
Mezi průmyslovými kovy byly ceny mědi v pátek nevýrazné a ošetřovaly propad z rekordních hodnot za poslední dva týdny. Pozitivní údaje o čínském dovozu však představily některé pozitivní trendy pro červený kov.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,3 % na 10 116,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 0,4 % na 4,6532 USD za libru.
Údaje z Číny v pátek ukázaly, že zatímco celkový dovoz do Číny v květnu vzrostl mnohem méně, než se očekávalo, dovoz mědi se meziročně zvýšil o 2,6 %.
Čínský vývoz rostl více, než se očekávalo, což odráželo silnou průmyslovou výrobu a zahraniční poptávku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky