Klíčové body
- Asijské akcie vzrostly díky rally amerických technologických akcií, vedoucí Wall Street k rekordním úrovním
- Japonsko, Austrálie a Jižní Korea vedly růst asijských benchmarků
- Australská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 4,35 %
Většina asijských benchmarků vzrostla v čele s Japonskem, Austrálií a Jižní Koreou. Index S&P 500 letos stanovil již 30 historických maxim, čímž se vymyká obavám z úzké šíře, která může trh učinit zranitelnějším vůči překvapením. Dolar posílil vůči většině svých protějšků ze skupiny deseti zemí.
K růstu indexu MSCI Asia Pacific nejvíce přispěly akcie asijských čipů. Akcie čínských dodavatelů společnosti Tesla posílily po zprávě, že výrobce elektromobilů získal povolení testovat svůj pokročilý asistenční systém pro řidiče v některých ulicích Šanghaje. V Jižní Koreji vzrostly akcie společnosti SK Hynix Inc. na 24leté maximum, když jeden z analytiků uvedl, že u výrobce čipů může dojít k revizi konsensu o budoucích ziscích směrem nahoru.
Australská centrální banka v úterý na pátém zasedání v řadě ponechala svou základní úrokovou sazbu na 12letém maximu 4,35 % a znovu zdůraznila, že „nic nevylučuje ani nevylučuje“, což je signál, že zvýšení není vyloučeno. Australská měna i dluhopisy se po tomto rozhodnutí příliš nezměnily.
„Očekáváme, že dolar zůstane krátkodobě docela odolný, a to hlavně kvůli tomu, že všechny ostatní centrální banky nebo hlavní centrální banky, jako například ECB, budou pravděpodobně snižovat sazby jako první,“ řekl Kelvin Tay, regionální investiční ředitel společnosti UBS Global Wealth Management, v rozhovoru pro televizi Bloomberg.

Hongkong od 23. září ukončí desetiletí trvající praxi uzavírání trhů během tajfunů a velkých bouří. Podle analytiků je rozhodnutí Hongkongu povolit obchodování během tajfunů a velkých bouří dobrým znamením pro likviditu a může časem pomoci zvýšit konkurenceschopnost trhu.
Před středečním svátkem ve Spojených státech se obchodníci připravovali na údaje o maloobchodních tržbách a řadu řečníků z Federálního rezervního systému. Treasuries v Asii po pondělním poklesu v důsledku přívalu prodejů vysoce kvalitních podnikových dluhopisů, které přesáhly 21 miliard USD, zaznamenaly růst.
Americký benchmarkový index v pondělí překonal hranici 5 470 bodů, přičemž v čele růstu megapodniků stály společnosti Tesla Inc. a Apple Inc. Index Nasdaq 100 se přiblížil k hranici 20 000 bodů, když Micron Technology Inc. vystoupal na rekordní hodnotu poté, co některé firmy zvýšily své cíle.
„Domníváme se, že index S&P 500 může do konce roku dosáhnout 6 000 bodů, protože kombinace lepších zisků a jednoho nebo dvou snížení sazeb je pro ceny akcií jako turbodmychadlo,“ uvedl James Demmert ze společnosti Main Street Research. „Fed možná nebude muset letos sazby snižovat, ale pokud tak učiní, bude to pro akcie, zejména technologické, ještě větší impuls.“
Optimismus ohledně odolné ekonomiky, zlepšujících se podnikových zisků a potenciálního začátku snižování sazeb letos vyhnal americké akcie nahoru o zhruba 15 %. Prezident Fed Bank of Philadelphia Patrick Harker uvedl, že na základě své současné prognózy vidí pro letošní rok jako vhodné jedno snížení sazeb.

Investoři budou pozorně sledovat důsledky nejnovějšího kroku Pekingu v rámci obchodního napětí s Bruselem poté, co Čína zahájila antidumpingové šetření dovozu vepřového masa z Evropské unie. To přichází v době, kdy se blok zabývá čínskými dotacemi v celé řadě průmyslových odvětví a od července zavede cla na dovoz elektromobilů.
Na komoditním trhu si ropa udržela největší nárůst za poslední týden, když rizikový sentiment na širších trzích zastínil smíšený výhled pro ropu. Měď vzrostla z nejnižší uzavírací hodnoty od poloviny dubna. Zlato se příliš nezměnilo.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky