Klíčové body
- Ropa si udržela ztrátu, protože investoři žonglují s rizikovým tónem na širších trzích a stupňujícími se útoky na lodě poblíž Jemenu.
- Ceny zlata byly pod tlakem především silného dolaru, když se zelená bankovka pohybovala kolem nejsilnějších úrovní od začátku května
- Ceny mědi v prostředí silného dolaru a nervozity z Číny mírně oslabily
Ropa si drží pokles, protože rizikový tón souvisí s útoky na lodě
Ropa si udržela ztrátu, protože investoři žonglují s rizikovým tónem na širších trzích a stupňujícími se útoky na lodě poblíž Jemenu.
Brent se obchodoval nad 85 dolary za barel a West Texas Intermediate pod 81. Pokles přišel navzdory dalším dvěma napadeným lodím, z nichž jedna byla opuštěna po zaplavení a druhá utrpěla mírné škody. Nedávno se potopila uhelná loď, když húthijští ozbrojenci vystupňovali nepřátelské akce v regionu.
Na širších trzích se asijské akcie propadly před týdnem, který zahrnuje měření inflace, jež pomůže řídit sázky na úrokové sazby. Dolar se držel poblíž nejvyšší úrovně od listopadu, což zdražilo komodity.
Ropa stále zůstává na cestě k měsíčnímu růstu a objevují se známky rostoucí poptávky po benzinu v USA a zdravé poptávky po letecké dopravě, což napomáhá výhledu. Rozpětí promptní ceny ropy Brent tento měsíc posílilo v býčí backwardační struktuře, což signalizuje zpřísnění nabídky.

„Vůči trhu s ropou zůstáváme příznivě naladěni s tím, že deficit ve třetím čtvrtletí povede ke zpřísnění ropné bilance,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie ve společnosti ING Groep NV se sídlem v Singapuru. „S příchodem léta jsou vůči ropě konstruktivnější i spekulanti.“
V Íránu se v pátek budou konat předčasné volby poté, co minulý měsíc při havárii vrtulníku zahynul Ebrahim Raisi. Hlasování se koná v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Západem, kdy Teherán mobilizuje regionální síť zástupných milicí, aby se zaměřil na Izrael.
Ceny zlata rostou; převažuje silný dolar a obavy z inflace
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování mírně vzrostly, ale zůstaly v úzkém obchodním rozpětí pod tlakem silnějšího dolaru a s tím, jak se obchodníci připravovali na klíčové údaje o inflaci v USA v tomto týdnu.
Žlutý kov se pohyboval převážně kolem nízké úrovně 2 300 USD za unci po dobu přibližně dvou týdnů, protože nejistota ohledně amerických úrokových sazeb udržovala obchodníky v averzi vůči žlutému kovu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 325,52 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu vzrostly do 00:04 SELČ
Zlato pod tlakem silného dolaru, očekávají se údaje o PCE
Ceny zlata byly pod tlakem především silného dolaru, když se zelená bankovka pohybovala kolem nejsilnějších úrovní od začátku května.
Posílení dolaru přišlo v důsledku toho, že obchodníci ocenili očekávání snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, zejména po silných pátečních údajích o indexu nákupních manažerů.

Tento údaj posílil obavy, že silná americká ekonomika poskytne Fedu větší prostor pro delší udržování vysokých sazeb.
Pozornost se nyní z velké části obrací k nadcházejícím údajům o indexu cen PCE, které budou zveřejněny v pátek. Tento údaj je Fedem preferovaným ukazatelem inflace a pravděpodobně bude hrát roli v očekávání snížení úrokových sazeb.
Očekává se, že údaje o PCE vykáží určité ochlazení inflace, avšak očekává se, že zůstane vysoko nad 2% ročním cílem Fedu.
Perspektiva vysokých dlouhodobých úrokových sazeb neprospívá drahým kovům vzhledem k tomu, že zvyšuje náklady příležitosti investovat do nevýnosových aktiv.
Ostatní drahé kovy v pondělí ustoupily poté, co v posledních týdnech zůstaly převážně v rozmezí. Futures na platinu klesly o 0,3 % na 1005,10 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,2 % na 29,895 USD za unci.
Ceny mědi v prostředí silného dolaru a nervozity z Číny mírně oslabily
Na ceny průmyslových kovů působilo také posílení dolaru a pod tlak se dostala také měď v důsledku obav z obchodní války mezi Čínou a Evropskou unií.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,1 % na 9 677,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď se ustálily na 4,4205 USD za libru.
Nálada vůči Číně, největšímu světovému dovozci mědi, byla narušena poté, co EU uvalila cla na dovoz čínských elektromobilů. Tento krok vyvolal hněv Pekingu a čínští představitelé upozornili na možnost odvetných cel a potenciální obchodní války mezi oběma ekonomickými giganty.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky