Klíčové body
- Ropa vzrostla, protože obchodníci hodnotili ekonomický výhled Číny a geopolitická rizika v Evropě a na Blízkém východě.
- Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování oslabily
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí ustoupily a rozšířily nedávné ztráty
Ropa roste se zaměřením na čínskou ekonomiku a geopolitická rizika
Ropa Brent se obchodovala nad 85 USD poté, co minulý měsíc vzrostla o téměř 6 %, zatímco ropa West Texas Intermediate se pohybovala kolem 82 USD. Soukromý ukazatel výrobní aktivity v Číně ukázal v červnu expanzi na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. To se rozcházelo s oficiálními údaji, které ukazovaly pokles, což zamlžilo výhled.
Ve Francii ovládlo první kolo parlamentních voleb Národní shromáždění Marine Le Penové, což zvýšilo politické riziko v regionu, zatímco izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že je odhodlán bojovat proti Hamásu, dokud nebude zlikvidován. K nejistotě přispívá i katastrofální vystoupení amerického prezidenta Joea Bidena během prezidentské debaty a výzvy k jeho odchodu.
„Rostoucí geopolitické napětí, které by mohlo narušit globální dodávky ropy z hlavních těžebních regionů,“ podporuje ceny, uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička společnosti Phillip Nova Pte. Přesto „obavy z globálního zpomalení s velkou pravděpodobností udrží jakýkoli růst cen ropy pod hranicí“.

Ropa letos zůstává na vyšších úrovních, přičemž nejnovější pohyb vzhůru podnítilo prohlášení OPEC, že jeho plány na oživení těžby závisí na podmínkách na trhu. Zatímco spready pro ropu Brent i WTI mají zpětnou strukturu, která naznačuje těsnost, a peněžní manažeři pokračují v hromadění ropy, bobtnající zásoby v USA nedávno pomohly zmírnit část optimismu.
Ceny zlata klesají , zvýšené sázky na snížení sazeb jim příliš nepomohly
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování oslabily a získaly omezenou podporu ze zvýšených očekávání snížení úrokových sazeb v USA, když obchodníci hodnotí další podněty z Federálního rezervního systému a americké ekonomiky v tomto týdnu.
Žlutý kov zůstal těsně v obchodním rozpětí vytvořeném po většinu června, přičemž se také příliš neprosadil, když se dolar potopil.
Spotové zlato mírně pokleslo na 2 325,74 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 00:09 SELČ

Zlato si připisuje malé zisky, protože sázky na snížení sazeb v září rostou
Nálada na trzích kovů, zejména zlata, zůstala napjatá i přesto, že obchodníci po údajích o indexu cen PCE z minulého týdne zvýšili svá očekávání ohledně zářijového snížení sazeb.
Dolarový index se v pondělí propadl o více než 0,2 % a rozšířil tak ztráty z předchozí seance.
Nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci oceňují téměř 58% šanci na zářijové snížení sazeb o 25 bazických bodů.
Přestože vyhlídka na nižší sazby je pro trhy s kovy dobrou předzvěstí, ceny se příliš neposunuly kupředu, protože obchodníci očekávali řadu signálů ze strany Fedu a ekonomiky v tomto týdnu.
V úterý vystoupí předseda Fedu Jerome Powell a ve středu bude zveřejněn zápis z červnového zasedání Fedu.
Kromě toho budou v pátek zveřejněny údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor za červen.
Ostatní drahé kovy měly v pondělí klesající tendenci. Futures na platinu klesly o 0,5 % na 1 004,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,5 % na 29,405 USD za unci.
Měď ustupuje kvůli smíšeným čínským indexům PMI
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí ustoupily a rozšířily nedávné ztráty, když náladu vůči červenému kovu zhoršila smíšená série ekonomických údajů z Číny, která je největším dovozcem.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,6 % na 9545,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď se snížily o 0,5 % na 4,3550 USD za libru.
Nálada vůči Číně se tento týden dále zhoršila, protože v neděli zveřejněné údaje o vládním indexu nákupních manažerů ukázaly, že výrobní sektor země se druhý měsíc po sobě zmenšil.
Soukromé údaje zveřejněné v pondělí však ukázaly, že sektor rostl nejrychlejším tempem za poslední tři roky.
Smíšené údaje udržovaly obchodníky v nejistotě ohledně toho, jak probíhá hospodářské oživení v zemi, která je největším světovým dovozcem mědi.
Obavy z Číny způsobily, že měď v červnu zaznamenala prudké ztráty.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky