Klíčové body
- Futures na evropské a americké akcie se mírně zotavily po asijských výprodejích, způsobených geopolitickými a ekonomickými riziky
- Index MSCI v Asii zaznamenal největší týdenní pokles za poslední tři měsíce, zejména kvůli poklesu čínských akcií v Hongkongu
- Asijské měny oslabily vůči dolaru, taiwanský dolar dosáhl nejnižší úrovně za osm let, v souvislosti s obavami z nových amerických omezení prodeje čipů do Číny
Kontrakty na index Euro Stoxx 50 vzrostly o 0,1 %, zatímco futures na americké indexy se rovněž posunuly vpřed poté, co index S&P 500 ve čtvrtek již druhou seanci klesal. Asijsko-pacifický index MSCI klesl o více než 1 % a zaznamenal tak největší týdenní pokles za poslední tři měsíce. Čínské akcie v Hongkongu se propadly, protože třetí plénum nepřesvědčilo investory o novém růstovém impulsu ekonomiky.
Asijské měny se vůči zeleným bankovkám v souvislosti s výprodejem akcií propadly, přičemž tchajwanský dolar dosáhl nejslabší úrovně za více než osm let. V Asii pokračoval propad akcií čipů v důsledku obav, že USA zavedou nová omezení prodeje do Číny. Akcie společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. klesaly již třetí den.
„V USA jsme zaznamenali dvě slušné ztráty za sebou, což jsme neviděli snad od poloviny dubna, což zřejmě naznačuje, že se rally na amerických akciích konečně zastavila, což podnítilo vybírání zisků v Asii,“ řekl Wong Kok Hoong, vedoucí oddělení obchodování s akciemi ve společnosti Maybank Securities Pte. „V příštích dvou týdnech bude veškerá pozornost upřena na zasedání FOMC a na výsledky hospodaření velkých technologických firem v USA.“

Výnosy státních dluhopisů se příliš nezměnily poté, co desetileté výnosy ve čtvrtek vzrostly o čtyři bazické body na 4,20 %. Jen klesl druhou seanci v řadě, protože údaje o japonské inflaci za červen byly mírnější, než se odhadovalo. Dolarový index si udržel zisky z předchozí seance.
Čtvrteční údaje o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA vykázaly největší nárůst od začátku května, což je známka ochlazení na trhu práce, která podporuje očekávání, že Federální rezervní systém brzy sníží úrokové sazby. Centrální banka se přibližuje k zářijovému snížení výpůjčních nákladů v souvislosti s rostoucí důvěrou, že cenová stabilita je na dohled.
Investoři také hodnotili známky toho, že se zdá, že prezident Joe Biden ztrácí kontrolu nad demokratickou prezidentskou nominací, protože zvažuje stále více veřejných varování od předních zákonodárců své strany.
V Asii byli investoři zklamáni, protože třetí plénum nabídlo jen málo prvních známek toho, že nejvyšší vedení připravuje zásadní kroky ke zvýšení poptávky nebo zastavení propadu v oblasti nemovitostí. Prezident Si Ťin-pching slíbil, že se „vysoce kvalitní rozvoj“ stane vůdčí silou světové ekonomiky číslo 2.

Dnešní negativní vývoj cen asijských akcií souvisí spíše s obavami z nových restrikcí v polovodičovém sektoru ze strany USA a poměrně neuspokojivým komuniké z třetího pléna čínské vlády než s „obraty v americkém prezidentském klání“, uvedl Homin Lee, hlavní makro stratég společnosti Lombard Odier Singapore Ltd.
Podle dalších zpráv rostla malajsijská ekonomika nejrychlejším tempem za posledních šest čtvrtletí.
Z podnikových zpráv se společnost Samsung Electronics Co. dohodla na obnovení jednání s odbory, které organizují stávky v jejích závodech na výrobu čipů. Citigroup Inc. mezitím očekává, že zahraniční investoři v tomto fiskálním roce investují v Indii až 100 miliard dolarů do výroby špičkových technologií, infrastruktury a projektů v oblasti změny klimatu.
V oblasti komodit se ropa snížila kvůli obavám, že čínský růst může zpomalit a ohrozit spotřebu. Zlato rovněž kleslo.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky