Klíčové body
- Ropa klesla kvůli slabému výhledu čínské ekonomiky
- Ceny zlata ustupují kvůli prudkému poklesu chuti k riziku
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve čtvrtek dále klesaly a čelily zvýšenému prodejnímu tlaku v důsledku obav ze zpomalení globální poptávky
Ropa klesá, protože obavy z Číny zastínily čerpání zásob v USA
Cena ropy Brent klesla k 81 USD za barel poté, co ve středu posílila o 0,9 %, přičemž cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 77 USD. Zatímco Peking ve čtvrtek dále uvolnil měnovou politiku, v pozadí stojí obavy, že jeho zpomalení bude brzdit poptávku po ropě. Akcie a komodity včetně mědi byly rovněž nižší.
Ropa oslabila z vrcholu na začátku měsíce kvůli obavám z měkkého výhledu poptávky v největší asijské ekonomice, který působí proti povzbuzení z omezení produkce OPEC+ a očekávání snížení úrokových sazeb v USA. V širším měřítku akcie klesly, včetně technologického indexu Nasdaq 100.
„Vzhledem k nedávné korekci na Nasdaqu a některým neuspokojivým zprávám o výsledcích se zdá, že panuje širší nálada na snížení rizika,“ což má dopad na ropu, uvedl Tai Hui, hlavní stratég asijského trhu ve společnosti JPMorgan Asset Management v Hongkongu. Slabší než očekávané ekonomické údaje, včetně údajů z Číny, podle něj rovněž ovlivňují očekávání ohledně poptávky.
Dovoz ropy Čínou – která získává dodávky z celého světa včetně Ruska, Blízkého východu a Ameriky – byl v prvním pololetí letošního roku o 2,3 % nižší než ve stejném období roku 2023.

Časové rozpětí se v posledních seancích zúžilo, což signalizuje méně napjaté podmínky. Rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty ropy Brent činil 90 centů za barel v backwardaci, zatímco před týdnem to bylo 1,18 USD.
Ve středu USA oznámily, že komerční zásoby ropy klesly o 3,74 milionu barelů, což je pokles již čtvrtý týden, přičemž se snížily i zásoby benzinu a destilátů.
Ceny zlata klesají, protože hry na bezpečný přístav upřednostňují jen; ztráty mědi se prohlubují
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování klesly, když zaznamenaly malou poptávku po bezpečném přístavu navzdory rostoucímu risk-off sentimentu, protože obchodníci se vezli na prudkém posílení japonského jenu.
Pokračoval také propad na širších komoditních trzích, přičemž ceny mědi prodloužily propad na téměř čtyřměsíční minimum v důsledku přetrvávajících obav ohledně největšího dovozce Číny. Slabé údaje o výrobní aktivitě ze Spojených států, Německa a Japonska také zhoršily výhled mědi.
Spotové zlato kleslo o 0,9 % na 2 376,11 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu se do 00:52 SEČ

Ceny zlata ustupují, protože bezpečný přístav a sázky na zvýšení sazeb upřednostňují jen
Žlutý kov zaznamenal malou poptávku po bezpečném přístavu, i když na světových trzích došlo k prudkému poklesu chuti k riziku a obchodníci se přiklonili k japonskému jenu. Jenový pár USDJPY, který měří počet jenů potřebných k nákupu jednoho dolaru, se ve čtvrtek propadl na více než dvouměsíční minimum.
Jen těžil z uvolňování krátkých pozic v průběhu minulého týdne po podezření na intervence na měnovém trhu ze strany Tokia. Jenu však prospěly i spekulace o možném zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan v příštím týdnu, zejména když nedávné údaje signalizovaly určitou odolnost japonské ekonomiky.
Trhy se zlatem a kovy jen málo využily poklesu dolaru, který ustoupil před řadou klíčových ekonomických údajů z USA v nadcházejících dnech. Údaje ohrubém domácím produktu za druhé čtvrtletí budou zveřejněny později ve čtvrtek, zatímco údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Federálního rezervního systému – budou zveřejněny v pátek.
Ostatní drahé kovy rovněž ustoupily. Futures na platinu klesly o 1,1 % na 949,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 4,2 % na 28,098 USD za unci, čímž se z velké části vzdaly své nedávné rally.
Ztráty mědi se prohlubují v důsledku nervozity z poptávky
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve čtvrtek dále klesaly a čelily zvýšenému prodejnímu tlaku v důsledku obav ze zpomalení globální poptávky.

Futures kontrakty na referenční měď na Londýnské burze kovů klesly o 1,6 % na 8 960,50 USD za tunu – poprvé od začátku dubna tak prolomily hranici 9 000 USD. Jednoměsíční futures na měď klesly o 0,6 % na 4,0540 USD za libru.
Oba kontrakty se v posledních seancích potýkaly s výraznými ztrátami v důsledku rostoucích obav o poptávku v Číně, která je největším dovozcem, po řadě neuspokojivých ekonomických údajů z této země.
Obavy ze zpomalení poptávky ještě prohloubily slabé údaje o výrobní aktivitě z USA, Japonska a Německa, které ukázaly, že průmyslová aktivita je na ústupu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky