Klíčové body
- Výrazný propad japonských akcií vedl k očekáváním dalšího zvyšování sazeb ze strany Bank of Japan
- Jen vůči dolaru posílil na nejsilnější úroveň od března díky rozhodnutím BOJ
- Signály Federální rezervy o možném snížení sazeb podpořily růst amerických akciových futures
- Růst cen ropy a zvýšená volatilita jenu odrážejí globální tržní napětí a změny v měnových politikách
Po výrazném propadu japonských akcií, který byl největší od roku 2020, se obchodníci připravují na další zvyšování úrokových sazeb ze strany Bank of Japan, což způsobuje rally jenu. Současně napětí na Blízkém východě vedlo již druhý den k růstu cen ropy. Tento vývoj vedl ke kontrastnímu štěstí obchodníků z USA a Japonska v návaznosti na středeční rozhodnutí dvou centrálních bank.
Odhodlání Bank of Japan zvýšit sazby následuje po poklesu akcií v Japonsku, i když Tchaj-wan a Jižní Korea zaznamenávají zisky. K tomu dochází poté, co Federální rezervní systém naznačil svou připravenost snížit sazby v září. V důsledku toho futures na americký index prudce vzrostly spolu s růstem na Wall Street. Tento růst podpořila i zpráva společnosti Meta Platforms Inc. o tržbách, které překonaly očekávání.
Podobně se obchodníci staví ke snížení diferenciálu sazeb mezi USA a Japonskem v důsledku středečních rozhodnutí Federálního rezervního systému i Bank of Japan. Následně Bank of Japan zvýšila sazby, přičemž guvernér Kazuo Ueda prohlásil, že pokud se naplní cenové prognózy, dojde k dalšímu zvýšení.
Takové kroky způsobily, že japonský index Topix se před snížením ztrát propadl o téměř 4 %. Jen vůči dolaru zaznamenal hodnotu 148,51, což je nejsilnější hodnota od března. Tento posun představuje přibližně 8% zisk měny za poslední měsíc.
Je důležité poznamenat, že tyto události vedly ke zvýšení volatility jenu v důsledku měnících se očekávání Fedu po zveřejnění údajů o americkém indexu spotřebitelských cen 10. července. Tuto volatilitu ještě zvýšilo rozhodnutí BOJ zvýšit sazby. Podle stratéga Societe Generale Franka Benzimra to vedlo k tomu, že se část carry trade začala obracet, což naznačuje začátek pauzy na japonském býčím trhu a přesun zpět do domácích sektorů.
Dále se očekává zásadní dopad třetího zasedání centrální banky během dvou dnů. Předpokládá se, že Bank of England během svého přezkumu politiky sníží sazby o 25 bazických bodů, což bude znamenat první snížení od začátku pandemie.
Ve středu měl index síly dolaru agentury Bloomberg nejhorší den od května. To však podnítilo rally na rozvíjejících se trzích a v asijských měnách. Malajsijský ringgit dosáhl vůči dolaru nejsilnější úrovně za téměř rok a thajský baht se obchodoval na čtyřměsíčním maximu.
Tom Kinoshita ze společnosti Invesco Asset Management potvrdil, že většina asijských měn bude vůči americkému dolaru v krátkodobém horizontu pravděpodobně posilovat. Kinoshita uvedl, že vzhledem k volatilitě způsobené očekáváním dlouhodobého zvyšování sazeb v USA od začátku roku se na asijských trzích projevily tlaky na znehodnocování měn, což mnoha asijským centrálním bankám zabránilo zahájit kroky ke snižování sazeb.
Podobně výnosy státních dluhopisů ve středu při rallye klesly o zhruba 10 bazických bodů. Důvodem byly naděje na snížení sazeb Fedu, což vedlo k částečnému uvolnění výnosů z Treasuries při poklesu asijského obchodování. Ve čtvrtek následovaly výnosy v Austrálii a na Novém Zélandu, které sledovaly zisky státních dluhopisů v předchozí seanci.
Zrcadlově se na růstu výnosů amerického dluhu podílely zprávy, že Írán nařídil odvetu Izraeli za zabití vůdce Hamásu na jeho území. V důsledku toho ropa Brent překonala hranici 81 USD za barel, což představuje nárůst o 3,6 % oproti předchozí seanci, zatímco zlato zůstalo jen těsně za rekordní hranicí.
Naproti tomu čínské akcie smazaly počáteční zisky poté, co údaje odhalily nečekaný červencový pokles klíčového výrobního ukazatele. Mezitím společnost Toyota Motor Corp vykázala v posledním čtvrtletí nárůst zisku, protože silná poptávka v Severní Americe spolu se slabým jenem podpořila prodeje.
Pokud se podíváme na akce Federálního rezervního systému, změny v prohlášení Fedu upevnily změnu tónu několika tvůrců politiky včetně Powella, který uznal rostoucí rizika na trhu práce. Ekonomové a investoři si tyto změny pravděpodobně vyloží jako posílení očekávání snížení sazeb na zasedání centrální banky 17.-18. září.
Podle Pauline Chrystalové, manažerky fondu Kapstream Capital v Sydney, byly Powellovy komentáře pro riziková aktiva rozhodně povzbudivé, neboť silně naznačily zářijové snížení sazeb, a dodala, že s odolností americké ekonomiky a důvěrou v návrat inflace k cíli se riziko recese dále odsouvá.
Zajímavé je, že úrokové swapy ukazují, že obchodníci plně počítají se snížením sazeb o čtvrt procentního bodu v září, přičemž pro letošní rok se očekává celkové snížení v hodnotě téměř 70 bazických bodů.
David Russell ze společnosti TradeStation zdůraznil, že údaje se posunuly Powellovým směrem a chystá se ho následovat. Russell dále uvedl, že nadcházející údaje o zaměstnanosti v pátek a index spotřebitelských cen za dva týdny budou dalšími klíčovými body, přičemž pozitivní zprávy by mohly vést k jasnějším sdělením Powella na akci koncem srpna v Jackson Hole.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky