Nedávné turbulence na světových trzích přitáhly pozornost k carry trade v jenech, investiční strategii, která spočívá v půjčování si za nízké úrokové sazby v Japonsku a investování do aktiv s vyšším výnosem. Tato strategie byla obviňována z nedávné nestability trhů. Řada událostí však způsobila, že se carry trade v jenu jeví jako nejistější. Neočekávané zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan, obavy z dalšího zvýšení, obavy z recese v USA a očekávání snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému přispěly ke snížení výhodnosti sazeb, na kterých carry trades závisí. Navíc snižující se důvěra ve výhled v oblasti umělé inteligence vedla k poklesu investic do amerických technologických akcií.
Stratégové UBS upozorňují, že carry trades se mohou vymstít, pokud financující měna prudce posílí, pokud se sníží rozdíl v úrokových sazbách nebo pokud výnosy z investovaných aktiv ochabnou. Jenu se pro carry trades dává přednost kvůli dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám v Japonsku a jeho toleranci k oslabování jenu. Stratégové UBS však tvrdí, že mediální tvrzení o ohrožených bilionech dolarů jsou přehnaná, a domnívají se, že obchodů ohrožených rychlým rozvázáním je mnohem méně. Největší riziko spočívá v obchodech “semi-fast money” v hodnotě 94 miliard dolarů.
Zatímco většina obchodů s “rychlými penězi” již byla rozvázána a investice s “lepivými penězi” jsou stabilní, trh by měl věnovat pozornost potenciálním rizikům spojeným s obchody s “polopohyblivými penězi” ve výši 94 miliard dolarů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky