Klíčové body
- Čína se vyrovnala USA v počtu zlatých medailí na olympiádě, ale zaostává v ekonomickém vlivu
- Globální trhy reagují výrazněji na ekonomické zprávy z USA než na ty z Číny
- Zpomalení čínské ekonomiky a zásahy vlády snižují důvěru zahraničních investorů
Na poli ekonomiky a financí se však v poslední době ukazuje zcela jiná realita. Když USA 2. srpna oznámily slabší než očekávanou měsíční zprávu o zaměstnanosti, zasáhlo to akcie na trzích po celém světě. Když však červencové maloobchodní tržby téměř o dva týdny později překonaly očekávání, akcie stoupaly od Frankfurtu po Tokio.
Naproti tomu, když čínské údaje tento týden ukázaly první pokles úvěrů za posledních 19 let, sotva se to stalo tématem pro globální trhy. Další nedávné zprávy sice ukázaly, že známí investoři David Tepper a Michael Burry mají dlouhé pozice v Číně, ale širší obrázek ukazuje na rozčarování: zahraniční investoři stáhli v minulém čtvrtletí rekordní množství peněz.
„Kontrastní reakce trhů na obavy ze zpomalení růstu v USA a Číně ilustruje, že v éře rostoucí geopolitické konkurence mezi dvěma největšími světovými ekonomikami je to stále Amerika, na čem investorům nejvíce záleží,“ napsal tento týden ve své poznámce Neil Shearing, hlavní ekonom skupiny Capital Economics.
Ještě v roce 2010 se zdálo, že Čína je na cestě k větší integraci s globálními finančními trhy. Všeobecně se očekávalo, že uvolní své kapitálové kontroly, a její regulační orgány upřednostňovaly přijetí standardů a postupů západního typu na domácích finančních trzích.
Čínský jüan byl zařazen do koše rezervních měn Mezinárodního měnového fondu a jeho dluhopisy získaly zařazení do klíčových globálních benchmarků.

Jak se však hospodářský růst Číny zpomalil a jak její komunistické vedení upřednostňuje roli stranického státu v ekonomice a na trzích, vize čínské globální finanční integrace se téměř rozplynula.
Nedávné kroky Pekingu jen posilují pochybnosti o tom, zda jsou čínské trhy připraveny na hlavní roli na světové scéně, a to přispělo k tomu, že Čína zůstává pro globální investiční komunitu vedlejší.
V zoufalé snaze zabránit příliš nízkému výnosu dluhopisů se čínská centrální banka nejenže chopila myšlenky krátkého prodeje dluhopisů vlastní vlády, ale silou donutila ostatní subjekty, aby své transakce omezily.
Čínské makléřské společnosti snižují objem obchodů, což se zdá být reakcí na oficiální pokyny. A v asi nejextrémnějším příkladu intervence dostaly některé venkovské banky pokyn, aby se jednoduše zřekly svých obchodů s vládními dluhopisy a nechaly je nevypořádané.
Schopnost obchodovat je pro trh zásadním atributem. Pokud nelze nakupovat nebo prodávat, trh ipso facto neexistuje. Takováto opatření sotva vzbudí důvěru globálních investorů v čínský trh státních dluhopisů jako bezpečné místo pro uložení hotovosti.
Naproti tomu americké regulační orgány se snaží zvýšit likviditu na trhu státních dluhopisů – na kterém se již nyní každý den uskuteční v průměru 900 miliard obchodů – částečně tím, že zvyšují transparentnost.
Co se týče čínského akciového trhu, jeho atraktivitu snížily nízké výnosy. Referenční index CSI 300 se drží poblíž podobných úrovní jako v roce 2019. Tento týden oznámil sestavovatel akciových indexů MSCI Inc. nejnovější vyřazení čínských společností ze svých benchmarků – po 56 vyřazených akciích v květnu a 66 v únoru bude na konci tohoto měsíce vyřazeno přibližně 60 akcií.
Samsonite, ikonický výrobce zavazadel, který uvedl své akcie na burzu v Hongkongu s velkou nadějí, že využije masivní poptávku čínských turistů, ve středu uvedl, že nyní usiluje o dvojí uvedení na burzu v USA.
Ke vstupu na burzu v USA směřuje také čínská společnost WeRide, která se zabývá samořízenými automobily, což je na pozadí technologické konkurence mezi USA a Čínou pozoruhodný krok.
To je na hony vzdáleno situaci před lety, kdy existovaly velkolepé vize „akciových spojů“ propojujících čínské akciové trhy s globálními finančními centry, které by podnítily zájem mezinárodních investorů o čínské akcie.
Snížený optimismus ohledně čínského hospodářského růstu také snížil zájem zahraničních firem o investice v Číně. Zaměření Pekingu na podporu domácích šampionů spolu s chybnými kroky zahraničních společností také snížilo zisky velkých podniků, které kdysi počítaly s tím, že země bude velkým centrem zisku.
Ještě v roce 2018 vydělávala společnost General Motors v Číně miliardy dolarů. Agentura Bloomberg tento týden informovala, že GM v zemi propouští zaměstnance a brzy se sejde se svým místním partnerem, aby naplánoval rozsáhlejší strukturální změny. To vše nese známky poznání, že dny slávy jsou dávno pryč.

Snížený tok převodů zisků podniků zpět do vlasti je jednou z dynamik, které stojí za zhoršujícími se investičními toky v Číně. Jeden z klíčových ukazatelů, „závazky z přímých investic“ v národní platební bilanci, klesl v minulém čtvrtletí o téměř 15 miliard dolarů, což je teprve podruhé, co se tento údaj dostal do záporných hodnot. Pokud Čína uzavře rok v červených číslech, bude to znamenat první roční čistý odliv od roku 1990, kdy se začaly srovnatelné údaje zpracovávat.
Čínská ekonomika je i nadále nesmírně důležitá vzhledem k tomu, že je největším vývozním cílem pro mnoho rozvíjejících se ekonomik a životně důležitým trhem pro rozvinuté země včetně Německa. Je také „klíčovým motorem pohybů na mnoha trzích průmyslových kovů“, poznamenal Shearing z Capital Economics. Nakonec však „USA jsou světovým spotřebitelem poslední instance“, uvedl.
Ve společnosti JPMorgan Chase jsou výpočty ekonomů ohledně rizik recese pro USA totožné s výpočty pro celý svět, což ukazuje na převažující americký vliv.
Ve světě sportu je snadné si představit, že by Čína v roce 2028, kdy budou USA hostit olympijské hry v Los Angeles, usilovala o zisk zlatých medailí. Zdá se však, že je těžké si představit, že by Čína vytlačila Ameriku, pokud jde o globální investory
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky