Klíčové body
- Snížení ceny ropy na 60 USD za barel by mohlo zmírnit inflaci a podpořit růst ekonomiky ve vyspělých zemích
- Levnější ropa by mohla umožnit centrálním bankám, jako ECB a Fed, snižovat úrokové sazby bez obav z inflace
- Snížení cen ropy by mohlo zvýšit reálné příjmy spotřebitelů a podpořit ekonomické zotavení v USA a Evropě
Vzhledem k tomu, že světový benchmark ropy Brent v úterý poprvé od konce roku 2021 klesl pod 70 dolarů za barel, je klíčová složka energetického šoku, který způsobil nejhorší inflační krizi za celou generaci, již dostatečně příznivá na to, aby dali tvůrcům politik zelenou ke snížení úrokových sazeb.
Vyhlídka na sestup k 60 dolarům za barel v roce 2025, kterou vyslovili prognostici od Citigroup Inc. po JPMorgan Chase & Co. a kterou v pondělí zopakoval jeden z největších světových obchodníků s komoditami, by však mohla dále posílit šance USA a jejich partnerů přečkat dopad vysokých výpůjčních nákladů bez ničivé recese.
„Pravděpodobnost, že se podaří dosáhnout měkkého přistání, by se zvýšila – to platí jak pro Evropu, tak pro USA,“ řekl Tim Drayson, vedoucí ekonomického oddělení Legal & General Investment Management Ltd. v Londýně a bývalý úředník britského ministerstva financí. „Celkově by to bylo pro svět čistě pozitivní, kdyby se sazby vrátily zpět a pomohly centrálním bankám dostat se zpět na neutrální úroveň.“
Měnovým institucím, které jsou připraveny tento měsíc snížit sazby, již nedávný pokles cen ropy otevřel širší dveře k uvolnění. Úředníci Evropské centrální banky mají ve čtvrtek provést druhé snížení sazeb, zatímco se všeobecně očekává, že americký Federální rezervní systém zahájí svůj vlastní cyklus uvolňování o necelý týden později.

Příslib ropy za 60 USD – alespoň pro ty investory a tvůrce politik, kteří mu věří – má potenciál dále snížit celkovou míru inflace a nabídnout spotřebitelům zvýšení disponibilních příjmů. To je vzácný světlý bod ve světě plném rizik, od možných obchodních válek až po obavy, co by s globální poptávkou mohla udělat čínská deflační spirála.
„Je to velmi užitečné, zejména pro centrální banky,“ řekl Christof Ruehl, vedoucí analytik Centra pro globální energetickou politiku Kolumbijské univerzity. „Snižuje to tlak na inflaci, což je přesně to, co centrální banky nyní potřebují.“
Po očištění o inflaci je nyní ropa na úrovni, která byla zaznamenána před dvaceti lety, kdy komoditní boom v Pekingu teprve začínal. Analytici z JPMorgan a Citigroup očekávají, že ceny v příštím roce dále klesnou, protože utlumený růst poptávky přehluší příliv nové nabídky.
Ropa Brent „pravděpodobně někdy relativně brzy klesne na 60 dolarů“, řekl Ben Luckock, globální šéf ropného oddělení společnosti Trafigura, na pondělní asijsko-pacifické ropné konferenci v Singapuru. Společnost Gunvor Group Ltd., další významný obchodník, varovala, že se situace na trzích s ropou „zhorší“.
Součástí této rovnice je i chudokrevná poptávka, v neposlední řadě i to, že americká ekonomika ztrácí dynamiku a v Číně se stále výrazněji projevuje deflační pozadí.
„Ukazuje to směrem ke dvěma největším ekonomikám světa,“ uvedla Alicia Garcia-Herrero, hlavní ekonomka pro Asii a Tichomoří společnosti Natixis SA. Čína „je ve strukturálním zpomalení, které pokračuje. A pak USA přicházejí se stejným tónem – možná ne strukturálním, ale cyklickým“.
Růst nabídky
Zatímco americká ekonomika vykazuje známky slabosti, její ropný průmysl zůstává v dobrém stavu.
Podle Mezinárodní energetické agentury v Paříži se celosvětová produkce ropy v letošním a příštím roce zvýší o 1,5 milionu barelů denně – v čele s americkými břidlicovými poli – a překoná růst světové poptávky zhruba o 50 %. Tento nárůst nabídky je jedním z důvodů, proč ceny i přes prodloužené omezení produkce ze strany Saúdské Arábie a jejích spojenců v kartelu OPEC+ nadále klesají.
Ropa má pro světové spotřebitelské ceny takový trvalý význam, že rychlý pokles na 60 dolarů za barel – což od července představuje pokles o zhruba 20 dolarů – by znamenal podstatný rozdíl.
Podle modelu SHOK, který vypracovala společnost Bloomberg Economics, by okamžitý pokles v takovém rozsahu odstranil 0,4 procentního bodu z míry inflace v USA a Evropě na přelomu let 2024 a 2025. V případě Číny by pokles činil polovinu této hodnoty.
Jeho okamžitý stimulační účinek na hospodářský růst by mohl být mírnější než dopad na spotřebitelské ceny.
Podle scénáře 60 USD model SHOK předpokládá, že výhled růstu v USA se v důsledku tohoto výsledku změní jen málo a ve Spojeném království a eurozóně vzroste o 0,2 procentního bodu.
„Krátkodobý dopad na celkovou inflaci by se projevil poměrně rychle,“ uvedla Hetal Mehta, vedoucí ekonomického výzkumu ve společnosti St James Place a bývalá ekonomka britské vlády. „Dopad na růst by měl být mírně podpůrný – pokud budete mít nižší inflaci.“
Domácnosti by si tohoto rozdílu všimly, řekl Drayson ze společnosti LGIM. „Pro spotřebitele na vyspělých trzích by to mělo pozitivní dopady – pomohlo by to ochladit inflaci a zvýšit reálné příjmy,“ řekl.

První významnou měnovou institucí, která bude čelit měnícímu se ropnému pozadí, bude ve čtvrtek ECB. Její představitelé se nejvíce soustředí na nebezpečí, které představuje inflace ve službách, jež stále dosahuje více než dvojnásobku jejich dvouprocentního cíle, ale do popředí se dostávají i rizika pro růst.
Levnější ropa již bude mít automatický dopad na čtvrtletní prognózy, kterými se řídí při svém rozhodování. Naposledy, v červnu, úředníci zohlednili předpoklad 78 USD za barel pro rok 2025 – což naznačuje, že výsledek 60 USD by skutečně měl vážný dopad na snížení jejich inflačního výhledu, pokud by se naplnil.
Ve Spojených státech mezitím ministryně financí Janet Yellenová v sobotu prohlásila, že tamní situace „je tím, co by většina lidí nazvala měkkým přistáním“. Ale právě obavy z překypující ekonomiky – spolu se snížením inflačních rizik – jsou důvodem, proč se tamní politici při svém rozhodování 18. září přikloní k uvolnění.
Hlavní ekonomka TS Lombard Freya Beamishová, která již vidí scénář „měkkého přistání“ v USA, naznačila, že útěchou může být vědomí, že čím nižší budou tamní náklady na ropu, tím větší stimul může poskytnout.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky