Klíčové body
- Převládající politické názory silně naznačují, že kontrola Senátu se přikloní na stranu republikánů
- Demokraté pravděpodobně zvýší sazbu pro právnické osoby z převažujících 21 % na 25 %
- V roce 2017 se snížila sazba daně z příjmů právnických osob z 35 % na 21 %
- Mateřská společnost Googlu Alphabet Inc. ušetřila jen za jedno čtvrtletí 1 miliardu dolarů
Bez ohledu na to, kdo z nich vzejde jako vítěz, však převládající politické názory silně naznačují, že kontrola Senátu se přikloní na stranu republikánů. To by mohlo potenciálně působit buď jako překážka pro politické ambice Kamaly Harrisové, nebo by mohlo poskytnout silný impuls programu Donalda Trumpa, v závislosti na výsledcích voleb.
Analytik společnosti Capital Alpha James Lucier však navrhuje alternativní pohled a naznačuje, že by se neměl vyloučit demokratický úspěch v celostátních volbách, neboť takový scénář by mohl přinést podstatné revize zákoníku o dani z příjmu právnických osob. V nedávné čtvrteční zprávě klientům Lucier uvedl: “Demokratické vítězství v senátních volbách s poměrem hlasů alespoň 50:50 je nadále zcela možné.” Svůj argument podpořil skutečností, že demokraté úspěšně shromažďují značné finanční prostředky. To by podle něj mělo vést k tomu, že investoři přehodnotí svůj názor, že vítězství republikánů nebo rozdělení vlády s republikánským Senátem je jisté.
Pokud by si demokraté udrželi kontrolu nad Senátem, podle Luciera by k tomu došlo bez podpory nezávislých senátorů. Kirsten Sinema z Arizony a Joe Manchin ze Západní Virginie. Oba, o nichž je známo, že se sdružují s demokraty, účinně brzdí prezidenta Joea Bidena a pokusy Demokratické strany o zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob. Oba senátoři mají začátkem příštího roku odejít do důchodu.

Lucier tvrdil, že investoři musí věnovat pozornost vyhlídkám demokratů vzhledem k jejich potenciálu provést zásadní reformy v daňovém zákoníku. Mezi hlavní rysy těchto reforem patří zvýšení daní pro právnické a fyzické osoby s vyššími příjmy. Očekává se, že toto zvýšení bude vyváženo snížením daní pro Američany s nízkými příjmy, což by podle Luciera mohlo dát demokratům příležitost realizovat několik bodů jejich programu, a to i při těsně rozděleném Kongresu.
Při analýze možného přístupu ke zdanění právnických osob Lucier předpovídá, že demokraté pravděpodobně zvýší sazbu pro právnické osoby z převažujících 21 % na 25 %, což je stále méně než prosazovaných 28 %. Domnívá se také, že demokraté mohou toto zjevné zmírnění sazby pro právnické osoby využít jako páku ke zvýšení jiných podnikatelských daní, které nejsou tak veřejně chápány, ale generují významné příjmy. Patří sem opatření, jako je zvýšení alternativní minimální sazby daně z příjmu právnických osob z 15 % na 21 %, zrušení odpočtů na příjmy pocházející ze zahraničí, zrušení daně z odkupu akcií z 1 % na 4 % a zdanění podniků, které se snaží chránit příjmy v zemích s nižšími daňovými sazbami.
Podle Lucierova odhadu by demokraté v případě úspěchu zvýšili daně z příjmu právnických osob přibližně o 1,7 bilionu dolarů během deseti let. Ve scénáři, kdy se kongresoví demokraté rozhodnou pro agresivní manévry a prosadí 28% sazbu navrhovanou viceprezidentkou, by to mohlo přinést až 2,3 bilionu dolarů nových příjmů z korporátní sféry.

Podle politické brožury vydané ve středu je daňový plán viceprezidentky Harrisové a guvernéra Walze, který zahrnuje zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob na 28 %, stále výrazně nižší než sazba platná před Trumpovým snížením daní za vlády demokratů i republikánů. Harrisové kampaň zdůrazňuje nutnost tohoto zvýšení daní, aby se zajistilo, že korporace “zaplatí svůj spravedlivý podíl”, což usnadní investice do programů, jako je sociální zabezpečení, zdravotní péče a rozšířené dávky pro rodiny s dětmi.
Pokud se zaměříme na dopady Trumpova snížení daní provedeného v roce 2017, které snížilo nejvyšší sazbu daně z příjmů právnických osob z 35 % na 21 %, dopad byl značný, zejména na velké korporace kótované na burzovních indexech, jako je S&P 500. V roce 2017 se snížila sazba daně z příjmů právnických osob z 35 % na 21 %. Podle Johna Butterse, seniorního analytika pro zisky ve společnosti FactSet, klesla mediánová efektivní daňová sazba společností z indexu S&P 500 z 31,2 % v roce 2017 na pouhých 20 % v roce 2018. Podle analýzy agentury Bloomberg z roku 2018 vedly tyto změny daňového zákona v prvním čtvrtletí po jeho přijetí k daňovým úsporám ve výši 2,8 miliardy dolarů pro společnosti z indexu S&P 500. Kritici však tvrdí, že společnosti většinu těchto daňových úspor investovaly do zpětného odkupu akcií, místo aby rozšiřovaly své provozy nebo přijímaly další zaměstnance.

Několik vysoce postavených společností se v tomto období těšilo značným daňovým úsporám. Mateřská společnost Googlu Alphabet Inc. ušetřila jen za jedno čtvrtletí 1 miliardu dolarů a Bank of America Corp. 709 milionů dolarů. K dalším významným příjemcům snížení daní patřila společnost Netflix Inc., u níž klesla efektivní daňová sazba z 20 % na 3 %, a Ford Motor Co. s více než 12% sazbou na pouhá 3 %. Tyto daňové úlevy přispěly k tomu, že se akcie zdají být podle historických měřítek cenově dostupnější, přičemž poměr ceny k zisku indexu S&P 500 klesl podle společnosti FactSet od roku 2017 do roku 2018 z 20,85 na 17,62.
Tato komplexní politická a finanční situace USA v současné podobě ilustruje nesčetné možnosti, které by se mohly po volbách rozvinout. Revize daňového zákoníku, kontrola Senátu a dopady na akciové trhy zůstávají mimo jiné vzájemně propojené a podléhají přílivu a odlivu výsledků voleb, což zajišťuje strhující závěr tohoto politicky nabitého příběhu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky