Klíčové body
- Čínské akcie prudce klesly, čímž přerušily 13denní rallye kvůli vybírání zisků a nejistotě na trhu
- Akcie čínských firem kótovaných v Hongkongu poklesly až o 4,9 %, index Hang Seng se propadl o 4,5 %
- Japonské akcie vzrostly o více než 1 % díky vyjádření nového premiéra, že úrokové sazby nebudou zvyšovány
- Rostoucí ceny ropy a geopolitické napětí na Blízkém východě posílily dolar a výnosy dluhopisů
Čínské akcie se propadly, protože investoři si dali pauzu a narušili tak měsíc trvající světovou rally. Čínské společnosti kótované na burze v Hongkongu utrpěly pokles až o 4,9 %, čímž fakticky zastavily 13denní rally, která byla podpořena optimismem ohledně opatření na oživení druhé největší ekonomiky světa. Tento výrazný pokles je nejvýraznějším vnitrodenním poklesem indexu Hang Seng za téměř dva roky, když se propadl o celých 4,5 %. Trhy v pevninské Číně zůstávají zavřené kvůli Zlatému týdnu, týdennímu státnímu svátku.
Podle Charu Chanana, globálního tržního stratéga společnosti Saxo Markets, je zastavení impozantní rally způsobeno určitým vybíráním zisků poté, co se stimulační dynamika zpomalila, zatímco Čína měla dovolenou. Chanana poznamenal, že trhy si stále nejsou jisté dopadem nedávných oznámení, jejichž cílem je řešit strukturální překážky v Číně.
Zatímco čínské akcie v Hongkongu dostaly na frak, japonské akcie si vedly dobře. Japonský index Topix zaznamenal více než 1% nárůst. K této rally došlo poté, co se nový premiér Šigeru Išiba ve středu vyjádřil, že národní ekonomika není připravena na další zvýšení úrokových sazeb, což následně snížilo kurz jenu a poslalo jej o 0,2 % níže na 146,78 za dolar poté, co se den předtím propadl o 2 %.
Na jen také tlačil oživený dolar, který posílil po zveřejnění údajů o zaměstnanosti ADP, které předčily očekávání, čímž obchodníci snížili své sázky na to, že Federální rezervní systém provede agresivní snížení sazeb. Obchodníci se swapy upravili své prognózy a snížili očekávané uvolnění politiky na listopadovém zasedání centrální banky ze 44 bazických bodů na 33.
Ve snaze splnit letošní cíl hospodářského růstu oznámila čínská centrální banka minulý týden stimulační opatření, v důsledku čehož čínský index CSI 300 v pondělí, den před zahájením Zlatého týdne, oficiálně vstoupil do býčího trhu.
Předpokládá se, že mezinárodní akcie zaznamenají první týdenní ztrátu za poslední měsíc. Tato prognóza je částečně způsobena přetrvávající hrozbou eskalace geopolitického napětí na Blízkém východě a spekulacemi ohledně tempa uvolňování měnové politiky Fedu. Pozornost investorů se bude soustředit na údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny v pátek a které dále určí rozsah očekávaného snížení sazeb Fedu.
V souvislosti s eskalací napětí na Blízkém východě ceny ropy rostly již třetí den po sobě. Americký prezident Joe Biden údajně vyzval Izrael, aby v reakci na íránský raketový útok nezačal útočit na íránská jaderná zařízení.
Investoři již čtvrtý den po sobě sledovali růst dolarového indexu agentury Bloomberg, který byl podpořen eskalací výnosů státních dluhopisů. Desetiletý výnos amerických dluhopisů se v asijském obchodování zvýšil o jeden bazický bod na 3,79 % poté, co v New Yorku v souvislosti s nárůstem napětí na Blízkém východě vzrostl o pět bazických bodů.
Podle tržního stratéga společnosti IG Asia Pte, Jun Rong Yeapa, navzdory počátečnímu neklidu vyvolanému geopolitickými riziky na Blízkém východě, asijské trhy znovu získaly určitou stabilitu. Yeap poznamenal, že vyjasnění toho, jak by případná reakce Izraele na íránský raketový útok mohla ovlivnit energetickou infrastrukturu, může nějakou dobu trvat.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky