Klíčové body
- Asijské akcie rostou díky optimismu o ekonomické vitalitě USA a stimulačním očekáváním v Číně
- Americké dluhopisy ovlivnily investice v Asii, zatímco měny oslabovaly proti dolaru
- Čínské akcie v Hongkongu dosáhly dvouletého maxima, podpořené nadějnými stimuly
- Globální geopolitické a ekonomické faktory i nadále ovlivňují asijské trhy
Akciové benchmarky v celém regionu následně využily tohoto pozitivního sentimentu a společně rostly, zatímco výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů se pohybovaly těsně pod vlivnou 4% hranicí, což podnítilo značnou aktivitu investorů, kteří snížili sázky na získání výrazného snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.
Růst asijských akcií se odehrával na pozadí různých výkyvů na asijských měnových trzích. Asijské měny vůči americkému dolaru obecně oslabovaly a zažívaly výrazný pokles. Indonéská rupie klesala šestý den po sobě. Přesto v reakci na to Bank Indonesia deklarovala svou připravenost nabídnout podporu a byla připravena intervenovat při stabilizaci kurzu. Naproti tomu japonský jen zaznamenal vůči americkému dolaru prudký nárůst.
Obchodní akce investorů odrážely známky odolnosti v rámci nejmohutnější ekonomiky světa, neboť americký trh práce zaznamenal v září výrazný růst a dosáhl šestiměsíčního maxima v počtu nově zaměstnaných osob. Spekulace kroužící kolem scénáře “nepřistání”, kdy si USA udrží růstovou dynamiku a inflace se znovu rozběhne, slibují povzbuzení amerického dolaru a zároveň vyvolání potenciálních propadů útočištných aktiv.

Čínské akcie kótované v Hongkongu zaznamenaly výrazný příklon a vyskočily na nejvyšší úrovně za více než dva roky před tím, než se v úterý po týdenním státním svátku opět otevřou trhy na pevnině. Raymond Ma, investiční ředitel společnosti Invesco pro Hongkong a pevninskou Čínu, zdůraznil, že navzdory potenciálnímu překonání sentimentu v krátkodobém horizontu se investoři nakonec vrátí k fundamentálním hodnotám. Poukázal na to, že v důsledku probíhající rally se konkrétní akcie staly výrazně nadhodnocenými a chybí jim dostatečné důkazy o hodnotě založené na předpokládaných výsledcích hospodaření.
V předchozích dvou týdnech čínské úřady předložily různá stimulační opatření, aby nastartovaly hospodářský růst. Aktivní představitelé Národní komise pro rozvoj a reformy oznámili nadcházející brífink, na kterém budou informovat o svém přístupu k provádění postupných hospodářských politik.
Společnost Goldman Sachs Group Inc. zvýšila váhu čínských akcií na nadváhu a předpovídá další potenciál růstu o 15 až 20 % i po rally, která se rozhořela koncem září. Je důležité poznamenat, že navzdory slibným prognózám se již dříve objevila řada předčasných očekávání, pokud jde o čínské akcie. Mnoho finančních subjektů, včetně společností Invesco Ltd., JPMorgan Asset Management, HSBC Global Private Banking and Wealth a Nomura Holdings Inc. zaujímá k jakémukoli nadšenému oživení skeptický postoj.
Qian Wang, hlavní ekonom pro Asii a Tichomoří ve společnosti Vanguard Group Inc. naznačil, že Peking bude muset strategicky využít svou ekonomickou palebnou sílu, aby zastavil pokles trhu s bydlením a stimuloval soukromou spotřebu. Toto oživení do značné míry závisí na posílení důvěry mezi podniky a podpoře dynamiky v soukromém sektoru.
Na druhé straně Tichého oceánu je tento týden v USA na programu zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání Federálního rezervního systému a nejnovějších údajů o spotřebitelských cenách. Obecně se má za to, že inflace v USA ke konci třetího čtvrtletí výrazně zpomalila, což naznačuje, že tvůrci politiky se na svém příštím shromáždění, které je naplánováno na 6. až 7. listopadu, pravděpodobně rozhodnou pro zdrženlivější snížení úrokových sazeb.
Manažerka dluhopisových fondů společnosti Nuveen Asset Management LLC Jessica Zarzycki naznačila, že investoři jsou v procesu přehodnocování a promýšlení rozhodnutí Federálního rezervního systému. Ve světle inflace směřující k 2% hranici poukázala na to, že Fed má dostatečný prostor pro odvolání některých předchozích zrychlených škrtů.
Obrátíme-li pozornost k ostatním regionům v Asii, novozélandské dluhopisy zaznamenaly menší pokles než americké Treasuries v souvislosti se spekulacemi, že centrální banka této země se chystá v nadcházejícím týdnu snížit sazby o 50 bazických bodů.

Podle očekávání agentury Bloomberg Economics se Bank of Korea chystá v pátek provést snížení sazeb o 25 bazických bodů, které je reakcí na zpomalující se míru inflace a nové přísnější regulace, jež mají ochladit trh s bydlením. Mezitím se očekává, že indická centrální banka
Na trzích s ropou ceny zaznamenaly mírný pokles, protože obchodníci v současné době zvažují pravděpodobnost potenciální izraelské odvety vůči Íránu v souvislosti s raketovým útokem z minulého týdne. Přestože některé kruhy prosazují agresivní odvetu, americký prezident Joe Biden otevřeně odrazuje od úderů na teheránská ropná pole. Potenciální i aktuální geopolitický vývoj nadále ovlivňuje trh s ropou a přidává se tak ke komplexním faktorům, které ovlivňují asijské akciové trhy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky