Klíčové body
- Cardano [ADA] nedávno získalo svůj největší katalyzátor v historii
- Kryptoměna má stále problém vyrovnat se konkurenci
- Neočekávejte, že by vláda Spojených států pomohla hodnotě tohoto coinu
Proč se investoři mohou snadno spálit
Cardano [ADA[ se v poslední době dostalo do centra pozornosti, ale pro investory to nemusí být dobrá zpráva. Ačkoli se zdálo, že pozitivní katalyzátor může přinést růst, situace se vyvíjí jiným směrem. Jaké riziko teď Cardano představuje a proč by si investoři měli dávat pozor?
Krátkodobý růst nestačil
Na začátku března došlo k oznámení, které otřáslo trhem s kryptoměnami – Bílý dům navrhl vytvoření americké zásoby digitálních aktiv a strategické bitcoinové [BTC] rezervy. Tento návrh zahrnoval i další kryptoměny, včetně Etherea, XRP [XRP], Solany a Cardana. Očekávalo se, že tento krok může znamenat silnou podporu pro vybrané kryptoměny, protože se náhle ocitly v hledáčku vlády.

Cena Cardana po tomto oznámení prudce vzrostla o více než 70 %, což bylo překvapivé, protože mnoho investorů nepočítalo s tím, že by právě Cardano bylo mezi vybranými aktivy. Trh reagoval rychlým růstem a krátkodobě se zdálo, že ADA má před sebou světlou budoucnost.
Jenže po prvotním nadšení přišlo vystřízlivění. Během posledních 30 dní se cena propadla o více než 8 %, což v podstatě vymazalo většinu zisků z předchozího růstu. To naznačuje, že vládní oznámení nemělo trvalý pozitivní dopad na hodnotu Cardana a že investoři se možná přepočítali, pokud si mysleli, že tato zpráva přinese dlouhodobý růst.
Proč by investoři měli být v tuto chvíli raději opatrní?
Jedním z hlavních problémů je, že plány na vytvoření zásoby digitálních aktiv nejsou nijak konkrétně definované. Neexistuje žádná záruka, že vláda skutečně Cardano nakoupí nebo že by mohla jeho cenu stabilizovat. Navíc, pokud by se americká administrativa kdykoli rozhodla kryptoměny prodat, mohlo by to znamenat výrazný tlak na cenu.
Dalším zásadním problémem je dlouhodobá investiční teze Cardana. Oproti jiným blockchainovým projektům se Cardano nedokázalo prosadit tak, jak jeho zakladatelé plánovali. Ačkoli mělo ambici překonat Ethereum, realita je jiná – ekosystém Cardana je menší, méně rozmanitý a stále méně atraktivní pro vývojáře.
Srovnáme-li Cardano se Solanou [SOL], která se vyznačuje rychlostí a nízkými poplatky, nebo s XRP, které má jasné zaměření na mezinárodní transakce, Cardano nevyniká žádnou klíčovou výhodou. Jeho blockchain je pomalejší, dražší na používání a nemá silné praktické využití, které by mu zajistilo stabilní poptávku.
Co čeká Cardano v blízkém i vzdálenějším budoucnu?
Problémem není jen to, že Cardano nyní nevykazuje silné známky růstu. Je zde i otázka, zda se mu někdy podaří dostat se zpět na úrovně, kterých dosáhlo v roce 2021. Tehdy se obchodovalo za více než 3 USD, ale od té doby jeho hodnota výrazně poklesla. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k obratu.
Ano, je možné, že Cardano časem napraví své nedostatky, zlepší technologii a přiláká více vývojářů i uživatelů. Ale to jsou pouhé spekulace. V tuto chvíli neexistuje žádný jasný důvod, proč by mělo Cardano výrazně posilovat, pokud se na trhu neobjeví nový faktor, který by změnil jeho dosavadní vývoj.

Závěr: Měli byste Cardano kupovat?
Z pohledu investora je klíčové pochopit, že současný pokles ceny není jen dočasnou korekcí, ale odrazem dlouhodobých problémů. Pokud někdo sází na to, že vládní zásoby kryptoměn cenu Cardana zvýší, riskuje vážnou chybu.
Neexistují žádné záruky, že americká vláda bude skutečně kryptoměny nakupovat ve významném objemu, a i kdyby se tak stalo, není jisté, že by to mělo pozitivní dopad na cenu. Kromě toho je Cardano v silné konkurenční nevýhodě oproti jiným projektům a zatím se mu nepodařilo překonat klíčové technologické nedostatky.
Proto je opatrnost na místě. Cardano se může v budoucnu změnit, ale v tuto chvíli chybí důvody, proč by mělo být atraktivní investicí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky