Klíčové body
- Futures se obchodují níže
- PCE a nová data o inflaci v USA
- Carney mluví o kanadské reakci na hrozbu Trumpových cel na automobily
- Zlato dosáhlo rekordního maxima
Pohled na cenové tlaky v USA by mohl nabídnout cenový index výdajů na osobní spotřebu, přičemž v poslední době se zvyšují obavy, že Trumpova cla by mohla inflační tlaky znovu podnítit. Mezitím kanadský premiér Mark Carney uvedl, že žádná reakce na cla není vyloučena, a dodal, že dlouhé, vzájemně výhodné hospodářské vztahy Kanady s USA skončily.
Futures se obchodují níže
Futures na americké akcie v pátek směřovaly níže, zatímco investoři odhadovali dopad celních plánů prezidenta Trumpa a vyhlíželi čerstvé údaje o inflaci.
Do 11:28 SEČ se futures kontrakt na Dow snížil o 113 bodů, tj. o 0,3 %, futures na S&P 500 klesl o 21 bodů, tj. o 0,4 %, a futures na Nasdaq 100 klesl o 113 bodů, tj. o 0,6 %.
Hlavní indexy na Wall Street v předchozí seanci uzavřely na nižší úrovni, ačkoli zmírnily některé dřívější ztráty, které byly vyvolány Trumpovým oznámením o zavedení nových 25% cel na automobilový průmysl ve středu odpoledne.
Trump uvedl, že odvody na dovážené osobní a lehké nákladní automobily do USA vstoupí v platnost 3. dubna, zatímco další cla na automobilové díly začnou platit 3. května. Toto prohlášení přišlo před možným odhalením samostatných recipročních cel příští týden.
„Investoři stále […] věří, že konečná obchodní agenda
PCE a nová data o inflaci v USA
V ekonomickém kalendáři budou trhy pravděpodobně sledovat zveřejnění inflačního ukazatele, který bedlivě sledují představitelé Federálního rezervního systému.
Hlavní cenový index výdajů na osobní spotřebu za únor se tipuje na shodnou hodnotu s předchozím měsícem jak na meziroční, tak na měsíční bázi.
Mezitím se předpokládá, že takzvaný „jádrový“ ukazatel na anualizované bázi mírně zrychlí a meziměsíčně vyrovná lednové tempo.

Tato čísla přicházejí v době, kdy rostou obavy, že Trumpův agresivní obchodní program, který zahrnuje odvody jak na spojence, tak na protivníky, by mohl podnítit inflační tlaky a zatížit širší hospodářskou aktivitu.
Federální výbor pro volný trh, který stanovuje úrokové sazby, se na svém posledním zasedání počátkem tohoto měsíce rozhodl ponechat výpůjční náklady beze změny kvůli nejistotě kolem Trumpových politických kroků, ačkoli předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že širší ekonomika zůstává v „silné“ pozici.
Carney mluví o kanadské reakci na hrozbu Trumpových cel na automobily
Podle premiéra Marka Carneyho Kanada počká do příštího týdne, než představí odpověď na nejnovější Trumpovy celní hrozby, a žádné kroky zatím nejsou mimo hru.
Nové odvody pro automobilový sektor zásadně neobsahovaly žádné výjimky pro Kanadu nebo Mexiko, dvě země, které hrají nedílnou roli při výrobě vozidel v Severní Americe a které s Trumpem již dříve podepsaly obchodní dohodu během jeho prvního funkčního období v Bílém domě.
Ve svém čtvrtečním projevu na tiskové konferenci Carney přislíbil, že „bude proti americkým clům bojovat odvetnými obchodními opatřeními, která budou mít maximální dopad ve Spojených státech a minimální dopady zde v Kanadě“.
Dodal však, že dlouholeté hospodářské a obchodní vazby mezi Kanadou a USA skončily, a upozornil, že Kanaďany možná čekají těžké časy.
Kanadská ekonomika je do značné míry závislá na vývozu do USA, takže je obzvláště vystavena eskalaci obchodní války se svým sousedem.
Zlato dosáhlo rekordního maxima
Ceny zlata dosáhly v pátek v asijském obchodování rekordní úrovně a rozšířily nedávné zisky, protože Trumpův krok oznámit vysoká cla na automobilový sektor zvýšil poptávku po bezpečném přístavu.
Investoři se také připravovali na pozdější čtení indexu cen PCE.

Žlutý kov si do března připisoval nárazové zisky, které byly podpořeny snižující se chutí k riziku ze strany investorů, když se trhy obávaly Trumpových odvodů a hrozby recese v USA. Geopolitické napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, jakož i rozpad příměří mezi Izraelem a Hamásem rovněž přispěly k útěku do relativního bezpečí kovů.
Spotové zlato se do 10:19 SEČ obchodovalo s nárůstem o 0,5 % na 3 073,52 USD za unci a futures na zlato s expirací v květnu vyskočily o 0,7 % na 3 112,74 USD/unci.
Ceny ropy jsou na cestě k týdenním ziskům
Ceny ropy v pátek oslabily, ale stále směřovaly ke třetímu týdennímu růstu v řadě, částečně díky zpřísňujícímu se výhledu globální nabídky.
V 10:21 SEČ futures na ropu Brent klesly o 0,5 % na 72,99 USD za barel a americká ropa West Texas Intermediate o 0,4 % na 69,62 USD za barel.
Oba benchmarky dosáhly v úterý třítýdenního maxima a za celý týden se obchodovaly o více než 2 % výše, k čemuž přispěly americké hrozby uvalení cel na země nakupující venezuelskou ropu a plyn spolu s klesajícími zásobami ropy v USA.
Kontrakty na ropu vzrostly o více než 7 % od dosažení několikaměsíčních minim na začátku března.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky