Klíčové body
- Akcie automobilek prudce vzrostly po oznámení 90denní celní pauzy
- Farmaceutické firmy posílily díky úlevě od hrozby nových cel
- Luxusní značky těží z naděje na zmírnění obchodního napětí
- Banky a těžaři vedli růst evropských trhů po změně celní politiky
Trump ve středu dramaticky změnil kurz obchodní politiky Bílého domu a snížil cla pro jednotlivé země na univerzální 10% sazbu pro všechny obchodní partnery s výjimkou Číny.
Napětí mezi Washingtonem a Pekingem zůstává vysoké, přičemž Trump zvýšil cla na zboží z Číny na 125 %. Jako důvod uvedl „nedostatek respektu“ krátce poté, co Peking reagoval odvetnými opatřeními na původní cla Bílého domu.
CNBC se podívala na některé z největších ziskových titulů na trhu.
Automobily
Automobiloví giganti zaznamenali prudké zisky a pozitivně reagovali na Trumpovo oznámení o 90denní pauze.
Německý Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz Group krátce po zahájení obchodování vyskočily o více než 9 %. Společnost Stellantis, která je kótovaná v Miláně a vlastní domácí značky včetně Jeep, Dodge, Fiat, Chrysler a Peugeot, vzrostla o 14 %.

V Asii vzrostl japonský Nissan o 9,5 %, Honda vyskočila o 8,4 %, zatímco Toyota se obchodovala o 7,7 % výše.
Automobilový průmysl byl v posledních měsících tvrdě zasažen Trumpovou obchodní politikou, která se obrací proti němu, zejména vzhledem k vysoké globalizaci dodavatelských řetězců v tomto odvětví.
Banky
Bankovní sektor si při čtvrtečním otevření trhu připsal jedny z nejvýraznějších zisků, když vzrostl o 8,61 % a zotavil se tak z hlubokých poklesů v předchozích seancích.
Někteří z největších evropských věřitelů, Banco Santander, Deutsche Bank a Intesa Sanpaolo, vzrostli do 9:00 londýnského času o 9-11 %, švýcarský gigant UBS o 9,5 %.
Akcie bank letos na jaře prožily jízdu na horské dráze, kdy nejprve v březnu prudce posílily po oznámení obranné iniciativy Evropské unie ReArm a poté dostaly zabrat po oznámení Washingtonu o clech z 2. dubna.
Evropské banky byly obzvláště citlivé na oslabení amerického dolaru, v němž drží značné rezervy, a na zhoršující se výhled vyhlídek globálního růstu, který by mohl omezit investice a poptávku po úvěrech.
Analytici také upozorňují na možnost vzniku recese v největší světové ekonomice, která by se mohla promítnout do poklesu úrokových sazeb a odrazit se v poklesu čisté úrokové marže, což by zasáhlo bankovní příjmy.
Farmacie
Akcie farmaceutických společností ve čtvrtek rovněž vyskočily díky náznakům úlevy poté, co se ve středu nacházely mezi nejhůře si vedoucími sektory v souvislosti s Trumpovým signálem, že cla na tento průmysl přijdou „velmi brzy“.
Mezi evropskými akciemi zdravotnických společností ve čtvrtek ráno nejvíce posílila společnost Novo Nordisk, která si připsala 10 %. O více než 5 % si polepšily také společnosti Novartis, Bayer, Roche, Bavarian Nordic a AstraZeneca.

Následovaly zisky v Asii pro firmy včetně Daiichi Sankyo a Takeda Pharmaceuticals.
Farmaceutické společnosti byly doposud osvobozeny od obchodních poplatků vzhledem k tomu, že jsou výrobci kritického zboží. Naděje na vynětí celého odvětví však v poslední době slábnou, neboť Trumpova administrativa minulý týden uvedla, že může zahájit takzvané šetření 232 v tomto odvětví, které by nakonec mohlo vést k zavedení cílených cel.
Luxus
Akcie luxusních společností v raném evropském obchodování rostly, v čele s více než zisky prestižních jmen, jako jsou LVMH, Kering, Burberry a Richemont.
Předpokládalo se, že špičkové módní domy – pro které je značka made in Europe součástí půvabu – budou do značné míry chráněny před počátečními dopady cel vzhledem k jejich silnější cenové síle a schopnosti přenést dodatečné náklady na spotřebitele.
Analytici však varovali, že širší hospodářský pokles způsobený cly by mohl tato zdražení ztížit i těm nejbohatším zákazníkům.
To by mohlo být obzvláště citelné ve dvou největších světových ekonomikách, USA a Číně, které jsou pro tento sektor hlavními tahouny růstu.
Těžba
Akcie evropských těžebních společností patřily ve čtvrtek ráno k nejvýkonnějším.
Akcie společnosti Anglo American kotované na londýnské burze krátce po otevření vyskočily o 11 %. Antofagasta, Glencore a Boliden si naposledy připsaly více než 8 %, zatímco Rio Tinto si připsala 4,6 %.
Analytici již dříve upozorňovali, že Trumpova obchodní politika, která se obrací proti sobě, by v kombinaci s eskalující obchodní válkou mohla poškodit poptávku po kovech a surovinách.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky