Nejúspěšnější investiční nástroje na jednom místě
Pronikněte s námi do světa obchodování. Zajistíme vám přístup k největšímu množství kapitálových trhů.
Přečtěte siPrimární veřejná nabídka akcií popisuje proces, při kterém soukromá společnost prodává své akcie na zvoleném akciovém trhu, obvykle v rámci nové emise akcií. Může se jednat o poměrně dlouhý postup, který zahrnuje výběr upisovatelů, získání finančních prostředků a marketingový proces s cílem získat pozornost investorů.
Když se společnost registruje k IPO, musí splňovat následující kritéria:
Společnost, která plánuje IPO, nejprve vybere investiční banku, která bude působit jako upisovatel IPO. Investiční banka by měla splňovat následující kritéria: pověst, odbornost v daném odvětví a kvalita výzkumu. Upisovatel působí téměř jako zprostředkovatel mezi soukromou společností a veřejností a pomáhá s prodejem její počáteční emise akcií. Upisovatel je také zodpovědný za stabilizaci trhu po emisi akcií. Pokud v první den obchodování dojde k nerovnováze objednávek, nakoupí pak akcie společnosti za nabídkovou cenu nebo pod ní, aby snížil pravděpodobnost propadu akcií.
Po schválení Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) stanoví investiční banka nabídkovou cenu a datum účinnosti. Tato cena obvykle vychází ze základních údajů společnosti, jako jsou její finanční výsledky a to, co se považuje za vnitřní hodnotu společnosti. Cena by měla být také přiměřená, aby přilákala značnou pozornost investorů. Když společnost vstoupí na burzu, budou akcie soukromých akcionářů oceněny stejnou cenou jako veřejné akcie. Ta je obvykle vyšší než hodnota před IPO, takže by mohli potenciálně profitovat z relativních výnosů prodejem, až skončí doba blokace.
Poté, co společnost vstoupí na burzu, obvykle existuje období 90-180 dní, kdy investoři nemohou prodat své akcie, což se označuje jako „období uzamčení“. Obvykle se to týká zasvěcených osob, jako jsou zakladatelé a zaměstnanci společnosti, ale může se týkat i prvních investorů. Smyslem období blokace je zabránit poklesu ceny akcií, pokud je trh zahlcen velkým množstvím akcií prodaných insidery.
O ceně akcií nadcházejícího IPO se spekuluje ještě před jeho skutečným oznámením, a to ve vztahu k jeho celkovým výnosům a příjmům. IPO však může být podhodnoceno, pokud jeho sponzoři nedokážou přesně předpovědět poptávku po akciích společnosti.
Podle další teorie některé společnosti podhodnocují IPO pod tržní hodnotu, aby přilákaly větší počet investorů. Společnost, která v den svého IPO výrazně stoupne, může získat značnou publicitu, což dále stimuluje poptávku.
Spekuluje se také o tom, že IPO podhodnocují jejich upisovatelé, což jsou obvykle velké investiční banky, aby svým klientům, kteří kupují akcie, poskytli výhodnou nabídku a téměř okamžité zisky, když IPO proběhne. Tímto způsobem se zajistí, že klienti upisovatelů budou spokojeni a investoři skoupí všechny akcie společnosti v rámci IPO, místo aby jim nějaké akcie zbyly.
Před vstupem na burzu někdy dochází k neveřejnému prodeji akcií společnosti předtím, než jsou akcie uvedeny na vybranou burzu. Těmito kupujícími jsou obvykle rizikoví investoři, jak bylo uvedeno výše, a také investoři soukromého kapitálu, hedgeové fondy a další soukromí investoři, jejichž cílem je v budoucnu profitovat z podílu ve společnosti. Těmto zájemcům bude také poskytnuta sleva z ceny nadcházejícího IPO, aby přilákali větší počet investorů.
Jaké jsou výhody a nevýhody primární veřejné nabídky akcií?
Pronikněte s námi do světa obchodování. Zajistíme vám přístup k největšímu množství kapitálových trhů.
Přečtěte siProdukt „Pravidelné investice do S&P 500 a Dlouhodobý investiční produkt (DIP) od společnosti Mercurius Pro, dosáhly za poslední dva roky...
Každé ráno vám odkryjeme úžasné investiční příležitosti pro vaše portfolio, dozvíte se nejdůležitější zprávy z kapitálových trhů, zajímavosti ze světa úspěšných lidí a projektů, tipy na knihy a mnoho dalšího.
Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách Burzovního Světa jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, jako napriklad tyto a slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách Burzovní Svět nemají charakter právních, daňových či jiného doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít k poklesu či ztrátě investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. Burzovní Svět neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.
Burzovní Svět zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory. Udělením souhlasu / přijetím podmínek zároveň souhlasíte s možností zasílání, či jiného kontaktování v rámci marketingových služeb obchodních partnerů Burzovního Světa. Více informací o cookies
Burzovnisvet.cz © 2025