Po téměř skončení výsledkové sezóny za čtvrté čtvrtletí klesla čistá zisková marže společností v indexu S&P 500 na 11,3 %, a to na základě skutečných výsledků a odhadů analytiků u společností, které ještě nepodaly zprávu. To by podle společnosti FactSet znamenalo šestý čtvrtletní pokles v řadě z vrcholu 13 % v roce 2021.
Rostoucí náklady na klíčové vstupy, jako je pracovní síla, materiál a energie, snižují zisky podniků napříč odvětvími, a to i přesto, že tržby rostou. Úleva pro společnosti nemusí být nutně na cestě. Například společnost Home Depot Inc. v úterý varovala, že její zisky v letošním roce klesnou, protože řetězec s domácími potřebami investuje další miliardu dolarů do zvýšení mezd svých hodinových zaměstnanců. Walmart Inc. rovněž nabídl tlumený výhled a uvedl, že inflace nadále udržuje vysoké ceny.
Klesající zisky investory znepokojují, protože mohou předznamenávat zpomalení ekonomiky a způsobit, že společnosti budou mít nedostatek hotovosti. To by mohlo vést k nižším výdajům na nové firemní projekty nebo omezit výplaty investorům, jako jsou dividendy nebo zpětné odkupy akcií.
„Určité snížení marží se očekávalo,“ uvedla Megan Hornemanová, investiční ředitelka společnosti Verdence Capital Advisors. „Trh však nechce vidět úplný kolaps.“

Podle údajů Dow Jones Market Data sahajících až do roku 2002 si akcie po roce poklesu marží S&P připsaly v průměru 5,3 %. Průměrný roční výnos v tomto období činil 6,6 %. V pěti ze sedmi let akcie rostly, ale ve zbylých dvou zaznamenaly prudký pokles.
Snížení marží je dalším bolestivým problémem pro investory, kteří se stále potýkají s dopadem prudce vyšších úrokových sazeb, nejistým ekonomickým výhledem a neústupně vysokou inflací. Index S&P 500 letos vzrostl o 4,1 %, ale oproti svému maximu z počátku roku 2022 klesl o 17 %.
Vedoucí pracovníci společnosti uvedli, že v letošním roce očekávají větší odpor spotřebitelů, protože tlak na jejich peněženky se zvyšuje.
Kraft Heinz Co. minulý týden uvedla, že poté, co v loňském roce zvýšila celkové ceny o 15 %, neplánuje v roce 2023 další zvyšování cen. Výrobce plátkového sýra a kečupu očekává, že organické tržby vzrostou oproti loňskému roku o 4 až 6 %, k čemuž přispějí vyšší ceny. Akcie po tomto oznámení mírně vzrostly a v letošním roce klesly o 2,1 %.
Chipotle Mexican Grill Inc. uvedla, že v letošním roce očekává mírný růst tržeb, protože řetězec restaurací na jaře a v létě dorovnává loňské zvýšení cen. Akcie Chipotle v roce 2023 vzrostly o 13 %.
Ziskové marže během pandemie nabobtnaly výrazně nad historické normy, což pomohlo USA vyhnout se tomu, čeho se mnozí ekonomové obávali, že bude mít podobu dlouhodobého propadu. Bezprecedentní stimuly znamenaly, že spotřebitelé utráceli za zboží ve velkém, když každodennímu životu dominovala omezení Covid-19.

Když tato omezení skončila, prudce vzrostly výdaje za služby, jako jsou koncerty a stravování. Inflace se zvýšila a úrokové sazby prudce vzrostly, ale společnosti neměly větší problémy přenést vyšší náklady na spotřebitele, alespoň zpočátku.
Nyní je ekonomická situace mnohem nejasnější. Míra inflace se snižuje, ale spotřebitelské ceny v lednu stále vzrostly o 6,4 % oproti předchozímu roku. Maloobchodní tržby byly minulý měsíc silnější, než se očekávalo, ale na podzim zklamaly. Míra nezaměstnanosti v USA se nachází na nejnižší úrovni od roku 1969, přesto mnoho největších zaměstnavatelů v technologických a dalších odvětvích snižuje počet zaměstnanců.
Výnosová křivka je prudce inverzní, což je tradičně chápáno jako signál hrozící recese. Poptávka investorů po úvěrech s rizikovým ratingem je však stále vysoká. Válka v Evropě spolu s dopady pandemie nutí některé společnosti přehodnotit dodavatelské řetězce, které dříve pokrývaly celý svět.
Podle analytiků a investorů bude mít na to, kam se budou marže podniků ubírat příště, velký vliv to, jak se ekonomika udrží.
„Většina škod na trzích a ekonomice byla napáchána v loňském roce,“ řekla Hornemanová. „Letos se těším víc.“
Díky letošnímu růstu se index S&P 500 obchoduje za 18,1násobek očekávaných zisků v příštích 12 měsících, což je blízko pětiletého průměru. Podle společnosti FactSet se index na začátku roku obchodoval za méně než 17násobek budoucích zisků.

Analytici podle společnosti FactSet počítají v letošním roce se ziskem společností z indexu S&P 500 ve výši 222,29 USD na akcii. Odhad na rok 2023 dosáhl v květnu loňského roku vrcholu 250,32 USD. Ten by mohl dále klesnout, pokud společnosti nebudou schopny přenést vyšší náklady na své zákazníky.
„Myslíme si, že celková očekávání zisků vypadají stále trochu agresivně,“ řekla Jill Carey Hallová, akciová strategička Bank of America Corp.
Ne každá společnost pociťuje pokles ziskovosti. Čisté marže se ve čtvrtém čtvrtletí oproti předchozímu roku zvýšily v energetickém, realitním a průmyslovém sektoru. Akcie související s cestovním ruchem, jako jsou letecké společnosti, prudce vzrostly díky vysoké poptávce zákazníků a omezené nabídce míst.
Hallová doporučuje klientům akcie společností s menší kapitalizací, protože jsou více vystaveny výdajům za služby než za zboží. Upřednostňuje také akcie v sektorech, kde se dříve nahromaděné nákladové tlaky začaly zmírňovat, jako jsou stavitelé domů a společnosti vyrábějící spotřební zboží.
Stavitel domů PulteGroup Inc. minulý měsíc předpověděl, že jeho hrubé ziskové marže budou v prvním čtvrtletí činit přibližně 27 %, což je o něco více než v předchozím roce. Ke zlepšení přispěl pokles cen dřeva. Akcie PulteGroup letos vzrostly o 16 %.
Ostatní investoři a stratégové jsou opatrnější.

„Nikdy jsme nezažili takové tempo postupného snižování marží, kdy by věci neskončily recesí,“ řekl Nicholas Bohnsack, vedoucí portfoliové strategie ve společnosti Strategas Research Partners.
Dodal, že vzhledem k tomu, že změny měnové politiky se v ekonomice často projeví až po určité době, společnosti pravděpodobně nepocítily plný dopad loňského zvýšení úrokových sazeb.
Dluhopisové trhy začátkem roku rostly v naději, že Federální rezervní systém brzy pozastaví své zpřísňování a nakonec sníží sazby. Obchodníci se však smířili s tím, že tento proces může trvat déle, než doufali. Podle společnosti FactSet nyní trhy s deriváty ukazují, že sazba federálních fondů dosáhne v srpnu vrcholu přibližně na úrovni 5,25 %.
Bohnsack uvedl, že vyhlídka na další zpřísnění ze strany Fedu staví investory do těžké situace, když akcie rostou.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky