Klíčový čínský akciový index zaznamenal ztráty z nedávného maxima ve výši 20 %, zatímco jihokorejský index Kospi koketoval s býčím trhem a indické benchmarky se přiblížily historickým maximům. Japonské akcie dosáhly na začátku května třicetiletého maxima, zatímco Tchaj-wan nadále překonává většinu akciových trhů po celém světě.
Zdá se, že dochází k posunu v portfoliích zaměřených na Asii, protože hlavní trhy se oddělují od Číny a rostou navzdory obavám, že pokles největší ekonomiky regionu bude mít vliv na akcie v jiných zemích. Zářivé vyhlídky předních světových výrobců čipů v Koreji a na Tchaj-wanu, oživení inflace v Japonsku a rostoucí spotřeba v Indii patří k překážkám, které posilují jejich akcie právě v době, kdy se čínské indexy stávají globálními opozdilci.
„V Asii mimo Čínu je naprosto dostatek příležitostí,“ řekla Christina Woon, investiční ředitelka asijských akcií ve společnosti abrdn plc. „V Koreji máte přístup k velkému množství společností v rámci dodavatelského řetězce baterií a technologií, na Tchaj-wanu sídlí více než jen TSMC a v Japonsku máte přístup ke globálním lídrům ve svých oborech.“
Příliv zahraničních investic do Japonska pokračoval sedm týdnů v řadě až do poloviny května, zatímco Korea a Tchaj-wan letos získaly každý nejméně 9,2 miliardy dolarů a zvrátily tak odliv z roku 2022. Podle HSBC Holdings Plc naopak alokace globálních fondů pro Čínu klesly zpět na říjnovou úroveň. Prodeje fondů domácím zákazníkům se v květnu propadly na nejnižší úroveň od roku 2015.
Ještě před několika měsíci převládající býčí názory na Čínu na Wall Street se rozplývají, protože slábnoucí ekonomika a geopolitické napětí mění klíčové měřítka v globálně nevýkonné. Výrobní aktivita se v květnu nadále propadala, což přispělo k chmurným vyhlídkám.
Zásadní posun

Překonání ostatních trhů může mít spíše strukturální příčinu, protože počet obyvatel Číny se snižuje a průmyslová odvětví dozrávají, přičemž nejistota v oblasti regulace v Pekingu činí každou velkou sázku riskantní. Akcie v Japonsku, Indii a Koreji od roku 2020 častěji překonávají své čínské protějšky.
„Přesun z Číny mohl být ve skutečnosti katalyzátorem širší rallye ve značně rozptýlených částech Asie,“ řekla Aninda Mitra, vedoucí asijské makro a investiční strategie ve společnosti BNY Mellon Investment Management. Dodal, že rozvíjejícím se asijským zemím pomáhá makroekonomická situace, kdy úrokové sazby dosahují vrcholu, zvyšuje se tlak na americký dolar a západní poptávka je odolná.
Podnikové reformy probíhající v Japonsku a podpora Warrena Buffetta vyvolaly nadšení pro podhodnocené akcie této země. Indexy Topix a Nikkei se letos mohou pochlubit dvoucifernými zisky a výrazně překonávají asijský benchmark.
Jihokorejský a tchajwanský trh, který je na trhu s technologiemi velmi závislý, roste s tím, jak roste poptávka po umělé inteligenci a jak se zdá, že se cyklus čipů obrací k lepšímu. I tamní benchmarky letos posílily nejméně o 15 %. V Indii zvyšuje atraktivitu akcií rostoucí základna drobných investorů a solidní zisky, do kterých se zapojují zahraniční fondy, což přispělo k tomu, že index Nifty 50 se dostal na méně než 2 % od historického maxima.
„Korea je naším současným favoritem díky zhruba 60% expozici v oblasti polovodičů, součástek a technologií,“ uvedl Hartmut Issel, vedoucí oddělení akcií a úvěrů pro Asii a Tichomoří ve společnosti UBS Wealth Management. Dodal, že „ceny se již dotkly hotovostních nákladů, probíhá proces trávení zásob“ a sektor snižuje plány kapitálových výdajů.
Téma Asie bez Číny je patrné v nedávných doporučeních stratégů. Společnost BNY Mellon Investment Management minulý týden změnila svůj postoj k Číně na neutrální a dává přednost trhům, které těží z čínské spotřeby, jako je Korea, Thajsko nebo Singapur. Globální alokační tým Citigroup Inc. v pátek změnil své doporučení na neutral z overweight s odkazem na nedostatek stimulačních opatření. Zvýšil doporučení pro zbytek rozvíjejících se asijských zemí a upozornil na lepší výkonnost akcií technologických společností.

Jisté je, že v některých oblastech čínského trhu došlo k prudkému růstu, například u státních podniků, polovodičů a umělé inteligence. A jak ukazuje listopadovo-lednová euforie z opětovného otevření trhu, ztráta na oživení může být bolestivá.
„Čínský trh již započítává mnoho negativních výhledů, což v této fázi vytváří v Číně více příležitostí,“ řekl Robert Secker, specialista na portfolio společnosti T. Rowe Price Group Inc. Nedávný výprodej „odhalil příležitosti v sektorech a potenciálem trvale zvyšovat zisky v průběhu času,“ dodal.
Benchmarky v Hongkongu a Číně ve čtvrtek vzrostly, protože soukromý průzkum ukázal, že výrobní aktivita v květnu mírně vzrostla.
Vzhledem k tomu, že peníze se ženou za trhy, které mají dynamiku, ocenění se stává méně důležitým. Korejský index Kospi a japonský Nikkei 225 se obchodují s 23%, respektive 15% prémií k průměrnému násobku ceny k budoucím ziskům za posledních 10 let. Indické indexy, které jsou odjakživa terčem obav z vysokého ocenění, se obchodují na téměř 19násobku, což je rovněž nad jejich historickým trendem.
V současné době jsou však investoři vzhledem k neustálé volatilitě a nepředvídatelnému regulačnímu prostředí v Číně vybíravější.
Timothy Moe, hlavní asijsko-pacifický akciový stratég společnosti Goldman Sachs Group Inc., řekl televizi Bloomberg: „Musíte být mnohem konkrétnější a cílenější, pokud jde o způsob investování v Číně.“ „Existuje velká skepse ohledně dlouhodobého výhledu Číny, což pak naznačuje, že chuť investorů investovat do Číny v nejbližším období bude stále utlumená.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky