Tvůrci transakcí doufají, že ano – ale možná budou muset začít v malém.
Čínské společnosti do 23. prosince získaly z amerických kotací pouze 536 milionů dolarů, což je přibližně o 96 % méně než v průběhu roku 2021. Výnosy z jejich hongkongských kotací jsou méně než třetinové oproti loňskému roku. Ale po pokroku v řešení dlouhotrvajícího sporu o audit mezi Čínou a USA a po střežených nadějích na oživení cen akcií se tyto společnosti možná nyní chystají vrátit na zámořské burzy ve větším počtu.
Mezi čínskými společnostmi, které by měly letos zvýšit nabídku IPO, je i výrobce automobilů Zhejiang Geely Holding Group Co. Společnost v prosinci podala návrh registračního prohlášení, aby prostřednictvím IPO v USA vyčlenila svou značku elektrických vozidel Zeekr. Řada menších čínských společností podala dokumentaci pro vstup na burzu v Hongkongu a USA, a to navzdory letošnímu omezení vstupu malých společností na americké burzy.
Tvůrci transakcí očekávají, že oživení mezinárodních IPO v Číně bude postupné. Podle nich by oživení mohlo začít již ve druhém čtvrtletí, ale největší aktivita by mohla přijít až ve druhé polovině roku.
„Pokud se jedná o kvalitní IPO s velkou hodnotou, nemyslím si, že by spěchaly do prvního záblesku oživení,“ řekl Bosco Yiu, právník, jehož praxe zahrnuje hongkongské IPO ve společnosti Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison LLP. „Raději si stanoví lepší cenu, než aby spěchali s uvedením na burzu v prvním čtvrtletí.“

Společnost Growatt Technology Co., výrobce střídačů pro solární panely, která dříve usilovala o získání až 1 miliardy dolarů, podle lidí obeznámených s touto záležitostí odložila své IPO kvůli nestabilnímu trhu. Společnost, která v listopadu podala aktualizované dokumenty poté, co prošla slyšením o vstupu na burzu v Hongkongu, zváží zahájení transakce v letošním roce, uvedli někteří z lidí obeznámených se záležitostí. Mluvčí společnosti Growatt se odmítla vyjádřit.
Bankéři očekávají, že sekundární prodeje akcií a blokové obchody – prodeje velkých balíků akcií, které mohou být realizovány i přes noc – se zotaví rychleji než nové kotace.
„IPO jsou vždy posledním produktem, který se vrací,“ řekl Kenneth Chow, spoluvedoucí asijsko-pacifických kapitálových trhů ve společnosti Citigroup Inc.
Čínská vláda provedla na začátku tohoto měsíce rozsáhlé změny své politiky Covid-19, včetně zrušení většiny požadavků na testování a omezení pravomocí místních úředníků ukládat rozsáhlé blokace. Pozornost se již přesunula k nákladům na opětovné otevření, ale někteří bankéři tvrdí, že toto uvolnění pomůže zvýšit poptávku po IPO čínských společností.
„Po znovuotevření Číny vidíme, že se začíná vracet nálada, což určitě pomůže některým IPO,“ řekla Cathy Zhangová, spoluvedoucí asijsko-pacifických kapitálových trhů ve společnosti Morgan Stanley. „Vidíme, že investoři začínají být v Číně aktivnější – chtějí vědět, co se děje a jaké transakce se letos chystají. Takovou angažovanost investorů jsme dlouho neviděli,“ dodala paní Zhangová.

Výrobci elektrických vozidel a jejich dodavatelé budou v letošním roce důležitým zdrojem objemů kotací z Číny, stejně jako výrobci solárních panelů a energetické společnosti, uvedla Ivy Huová, výkonná ředitelka pro kapitálové trhy společnosti UBS Group AG se sídlem v Hongkongu.
To navazuje na letošní trend. Mezi společnosti z odvětví elektrických vozidel, které letos vstoupily na burzu v Hongkongu, patří výrobce baterií CALB a výrobce automobilů Zhejiang Leapmotor Technology Co, i když akcie společnosti Leapmotor při svém debutu prudce klesly.
Americký regulátor auditu si nedávno zajistil úplný přístup ke kontrole čínských auditorských firem, což znamená pokrok v dlouholetém sporu mezi oběma zeměmi. To znamená, že čínské společnosti, které se již obchodují na newyorských burzách, se budou moci i nadále obracet na americké investory, aby získaly kapitál.
„Pokud si myslíte, že chcete být považováni za globální společnost, chcete být schopni přilákat globální talenty, rozhodně to stále vypadá, že USA jsou prvním přístavem,“ řekl Matthew Culley, portfolio manažer pro rozvíjející se trhy ve společnosti Janus Henderson Investors. Dodal, že některé čínské společnosti, s nimiž hovořil, zvažují uvedení ADR v USA před možným sekundárním uvedením na burzu v Hongkongu.
Je zde však jedna námitka: čínské společnosti, které chtějí vstoupit na burzu v USA, budou muset přežít tvrdou kontrolu ze strany regulačních orgánů v obou zemích. To vylučuje mnoho technologických IPO, což vylučuje některé z největších obchodů, které by bankéři mohli uvést na trh. Společnost ByteDance Ltd., majitel sociální mediální platformy TikTok se sídlem v Pekingu, dříve zvažovala vstup na burzu v Hongkongu nebo v USA, ale poté, co čínské regulační orgány vyjádřily obavy ohledně bezpečnosti dat, od tohoto plánu upustila.

„Ty, které jsou citlivé na data, budou buď zpochybněny, nebo jim bude kótování v USA zakázáno,“ uvedl Robert McCooey, místopředseda představenstva společnosti Nasdaq Inc. dohlížející na rozvoj obchodu pro nové kótování v Asii a Tichomoří a Latinské Americe. „Taková je prostě realita.“
Hongkongská burza se snaží rozšířit druhy společností, které mohou být kótovány, naposledy prostřednictvím návrhu na snížení požadavků na příjmy pro společnosti v kategoriích, jako jsou polovodiče a umělá inteligence. To by také mohlo zvýšit nabídku z Číny. Vládní snaha o rozvoj sektoru polovodičů vedla k nárůstu počtu domácích kotací čínských společností – což je jeden z mála světlých bodů uprostřed prudkého zpomalení globálních IPO v tomto roce.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky