Největší producent v Latinské Americe by podle něj měl i v příštích desetiletích zvyšovat těžbu fosilních paliv.
„Získáme podíl na trhu,“ řekl v rozhovoru v Rio de Janeiru výkonný ředitel společnosti Petrobras Prates. „Možná budeme poslední, kdo bude těžit ropu na světě.“
Jeho tvrzení o ambicióznosti Brazílie se shoduje s politikou dalších vývozců ropy, jako je Saúdská Arábie, kteří tvrdí, že investice do rozšiřování fosilních paliv jsou slučitelné s globální ambicí dosáhnout nulových čistých emisí uhlíku. Mnozí, včetně Mezinárodní energetické agentury, s tím nesouhlasí a tvrdí, že pokud chce svět dosáhnout svých klimatických cílů, není pro nikoho prostor zaměřit se na zvýšení těžby ropy.
Svět se ocitl v úzkých, protože omezené dodávky fosilních paliv při nedostatku investic vyvolaly globální energetickou krizi, která zvýšila účty spotřebitelů a zhoršila globální inflaci. Dokonce i vedoucí představitelé, kteří se staví do role bojovníků proti změně klimatu, jako například americký prezident Joe Biden, vyzvali ke zvýšení těžby ropy, aby pomohli zkrotit rostoucí náklady.
V posledních 20 letech se Brazílie stala významným producentem ropy, čímž se odlišila od mnoha svých latinskoamerických kolegů. Těžaři využívají obří podmořská ropná pole, známá jako pre-salt, protože ropa je zachycena pod geologickou vrstvou soli. Většinu těchto polí provozuje společnost Petrobras a menšinové podíly v nich drží mezinárodní společnosti, jako je Shell Plc.
Prates, kterého prezident Luiz Inacio Lula da Silva jmenoval na začátku svého třetího funkčního období, prohlásil, že těžba ropy zůstane hlavní prioritou. Investice do větrné energie a dalších obnovitelných technologií v Petroleo Brasileiro SA, jak se společnost oficiálně jmenuje, budou ve srovnání s tím skromné.

Pratesovy komentáře mohou zmírnit obavy některých menšinových investorů, že nová administrativa bude upřednostňovat vedlejší investiční projekty před ropným a plynárenským byznysem.
Produkce surové ropy
Lula se zasazoval o boj proti změně klimatu a zavázal se zpomalit odlesňování Amazonie, ale zároveň podporoval brazilský ropný průmysl. Rozmach těžby zajišťoval během prvních dvou Lulových funkčních období rostoucí daňové příjmy a pomáhal financovat jeho ambiciózní sociální výdaje.
Těžba v Brazílii letos dosáhne rekordních 3,4 milionu barelů denně a bude růst až do roku 2030. Poté bude země potřebovat nové objevy, aby si udržela a zvýšila těžbu.
„Jako velký výrobce jsme se do hry zapojili velmi pozdě, ale musíme pokračovat,“ řekl 54letý Prates, který byl před svým jmenováním senátorem za Lulovu Stranu pracujících.
Podle něj bude prioritou využití stávajících nalezišť v předsolných oblastech a nalezení nových, přičemž se bude snažit otevřít nové pánve v jiných částech Brazílie, včetně tzv. rovníkového okraje na dalekém severu země. Tato oblast má podobnou geologii jako oblasti u nedaleké Guyany, kde společnost Exxon Mobil Corp. nalezla miliardy barelů.
Společnost Petrobras je připravena zahájit průzkumné vrty v regionu, ale čeká na souhlas regulačních orgánů. Blízkost ústí řeky Amazonky z něj učinila kontroverzní místo pro vrty a vyvolala obavy brazilské ministryně životního prostředí Mariny Silvy.

„O tom, zda to bude pokračovat, musí rozhodnout stát Brazílie,“ řekl Prates. „Jediné, o co se snažíme, je najít ropu.“ Pokud Petrobras dostane zelenou, mohl by podle něj začít vrtat průzkumný vrt již v dubnu.
Petrobras se bude zabývat investicemi do větrných elektráren na moři, protože společnost má zkušenosti s realizací velkých projektů v brazilském Atlantickém oceánu. Podle jeho slov zkoumá možnosti partnerství s evropskými ropnými společnostmi, včetně norské Equinor.
„Toto prostředí již známe a v Brazílii máme bezpochyby nejlepší prostředí pro investice do větrné energie na moři na světě, protože klima je příznivé,“ řekl. Zbytek úsilí společnosti Petrobras o přechod na novou energetiku se bude týkat dvou oblastí, v nichž již má odborné znalosti: zachycování uhlíku a biopaliva.
Podle Pratese by společnost Petrobras, která v loňském roce vyplatila rekordní dividendu díky vyšším cenám ropy a rozsáhlému programu odprodejů, měla najít lepší rovnováhu mezi směrováním hotovosti akcionářům, včetně brazilského státu, a investicemi.
„Měli bychom se na to dívat vyváženěji, aniž bychom opomíjeli velkou atraktivitu vysokých dividend,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky