Když se tohoto řádu zbavily Spojené státy, množství dolarů v oběhu se mohlo zvýšit opravdu raketově. A tímto tempem ostatně postupujeme dodnes.
5 června roku 1933 prezident Franklin Delano Roosevelt podepsal zákon o odstupu USA ze zlatého standardu, který ve své době umožnil znovuotevření bank a emisi nové měny. Tato událost ve velkém poznamenala budoucí ekonomiku Spojených států – a potažmo i celého světa.
Na dnešní den toho ale samozřejmě připadá ještě o mnoho více:
- 1956 – Elvis Presley představil svůj nový singl „Hound Dog“ na The Milton Berle Show a skandalizoval diváky se sugestivními pohyby boky.
- 1963 – V důsledku skandálu se striptérkou Christine Keelerovou, která se rovněž stýkala se sovětským atašé, rezignoval ministr John Profumo na svůj úřad
- 1967 – Leteckým úderem proti cílům v Egyptě se začala Šestidenní válka.
- 1975 – Egyptský prezident Anwar Sadat znovu otevřel Suezský průplav, který byl zavřený 8 let po Šestidenní válce na Blízkém východě
- 1982 – Italská filmová herečka Sophia Lorenová odsouzená do vězení na 17 dnů za daňové podvody.
- 1991 – Michail Sergejevič Gorbačov obdržel Nobelovu cenu míru 1990
- 2006 – Srbsko vyhlásilo nezávislost.
- 2013 – The Guardian vydal první ze série článků informujících o masovém sledování telefonní a elektronické komunikace vládou USA, založených na informacích od Edwarda Snowdena.
A nyní se pojďme přesunout do světa byznysu a ekonomiky:
- 1989 – EU zavádí Evropský měnový systém, který měl stabilizovat směnné kurzy a podpořit hospodářskou spolupráci mezi členskými zeměmi.
- 2001 – Francouzská telekomunikační společnost Alcatel se spojuje s americkou společností Lucent Technologies a vzniká Alcatel-Lucent, jeden z největších světových dodavatelů telekomunikačních zařízení.
- 2008 – Dow Jones Industrial Average dosahuje svého historického maxima a uzavírá na hodnotě 12 638,32 bodu.
- 2017 – Apple na Světové vývojářské konferenci
(WWDC) představuje chytrý reproduktor HomePod.
Zlatý standard v USA: Jeho historie, vzestupy & pády
5. června 1933 Spojené státy přestaly používat zlatý standard, měnový systém, v němž je měna kryta zlatem, když Kongres přijal společnou rezoluci, která zrušila právo věřitelů požadovat platbu ve zlatě. Spojené státy byly na zlatém standardu od roku 1879, s výjimkou embarga na vývoz zlata během první světové války, ale krachy bank během velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století vyděsily veřejnost a přiměly ji hromadit zlato, čímž se tato politika stala neudržitelnou.

Krátce po svém nástupu do úřadu v březnu 1933 vyhlásil prezident Roosevelt celostátní bankovní moratorium, aby zabránil hromadnému útoku spotřebitelů, kteří neměli důvěru v ekonomiku, na banky. Zakázal také bankám vyplácet zlato nebo ho vyvážet. Podle keynesiánské ekonomické teorie je jedním z nejlepších způsobů, jak se bránit hospodářskému poklesu, nafouknutí nabídky peněz. A zvýšení množství zlata v držení Federálního rezervního systému by zase zvýšilo jeho moc nafukovat peněžní zásobu. Podobným tlakům čelila i Británie, která v roce 1931 upustila od zlatého standardu, a Roosevelt to vzal na vědomí.
Dne 5. dubna 1933 Roosevelt nařídil, aby byly všechny zlaté mince a zlaté certifikáty v hodnotě vyšší než 100 dolarů vyměněny za jiné peníze. Požadoval, aby všechny osoby odevzdaly všechny zlaté mince, zlaté slitky a zlaté certifikáty, které vlastnily, Federálnímu rezervnímu systému do 1. května za stanovenou cenu 20,67 USD za unci. Do 10. května vláda převzala zlaté mince v hodnotě 300 milionů dolarů a zlaté certifikáty v hodnotě 470 milionů dolarů. O dva měsíce později společná rezoluce Kongresu zrušila zlaté doložky v mnoha veřejných i soukromých závazcích, které vyžadovaly, aby dlužník splatil věřiteli dluh ve zlatých dolarech stejné váhy a ryzosti, jako byly vypůjčené. V roce 1934 byla vládní cena zlata zvýšena na 35 dolarů za unci, což fakticky zvýšilo množství zlata v bilancích Federálního rezervního systému o 69 %. Toto zvýšení aktiv umožnilo Federálnímu rezervnímu systému dále nafouknout peněžní zásobu.
Vláda držela cenu 35 dolarů za unci až do 15. srpna 1971, kdy prezident Richard Nixon oznámil, že Spojené státy již nebudou přepočítávat dolary na zlato v pevné hodnotě, čímž zcela opustily zlatý standard. V roce 1974 podepsal prezident Gerald Ford zákon, který Američanům opět umožnil vlastnit zlaté slitky.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky