Let podezřelých čínských sledovacích balónů ukázal, že Japonsko a Tchaj-wan musí sdílet „kritické“ zpravodajské informace o potenciálních společných vzdušných hrozbách, uvedl vysoký představitel obranné politiky japonské vládnoucí Liberálnědemokratické strany.
„S Tchaj-wanem nemáme takové bilaterální vztahy, takže v této oblasti nespolupracujeme, ale japonská vláda bude muset zvážit, co bude dělat dál,“ řekl v rozhovoru Itsunori Onodera, bývalý ministr obrany a vlivný zákonodárce vládnoucí strany.
Japonské ostrovy se nacházejí ve vzdálenosti do 100 kilometrů od Tchaj-wanu, takže jejich letadla a lodě často operují v těsné blízkosti.
Přestože Japonsko nemá s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy, obává se, že by Čína ohrozila japonskou národní bezpečnost, pokud by Peking získal kontrolu nad samosprávným ostrovem.
Jedním ze způsobů, jak by Japonsko mohlo sdílet informace s Tchaj-wanem, by mohly být jeho blízké spojenecké Spojené státy, dodal Onodera, který uvedl, že v lednu navštívil Tchaj-wan, kde byl informován o hrozbách, které pro ostrov představuje Čína.
Japonsko v úterý uvedlo, že má podezření, že čínské špionážní balony přeletěly nad Japonskem nejméně třikrát, naposledy v roce 2021.
Japonské obranné síly žádný z nich nezachytily, ale Tokio může zmírnit svá pravidla nasazení a umožnit japonským stíhačkám jejich sestřelení, jak to tento měsíc učinily Spojené státy, uvedl Onodera.
„Pokud by se objekt propadl do výšky, kterou využívají komerční letadla, nebo se zřítil, i když je riziko jen malé, stále představuje nebezpečí pro lidi,“ řekl.
Japonsko ve středu uvedlo, že varovalo Čínu, že narušování jeho vzdušného prostoru pozorovacími balóny je nepřijatelné.
Čína tvrdí, že balon sestřelený 4. února byl civilním letadlem pro monitorování počasí. Peking obvinil Washington z vysílání vlastních balónů do čínského vzdušného prostoru a v úterý tvrdil, že tyto objekty létaly i nad jinými zeměmi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky