Inflace v egyptských městech zrychlila nejrychlejším tempem za posledních pět let v důsledku několika kol devalvace měny, která se přenesla na spotřebitele.
Ceny se v prosinci meziročně zvýšily o 21,3 % z 18,7 % v předchozím měsíci, uvedla v úterý státní statistická agentura CAPMAS. K růstu přispělo zvýšení cen potravin a nápojů o 37,2 %, což je největší jednotlivá složka inflačního koše.
Egypt nechal svou měnu v roce 2022 dvakrát oslabit, což zvýšilo náklady na dovoz, který se již dostal pod tlak obchodních omezení a ekonomických dopadů ruské invaze na Ukrajinu. Devalvace se obnovila minulý týden, přičemž poklesy způsobily, že libra je letos nejhorší na světě vůči dolaru.
„Výhled měny zůstává nejasný a bude klíčovým faktorem určujícím vývoj domácí inflace v nadcházejících měsících,“ uvedli ve zprávě před zveřejněním údajů analytici Goldman Sachs Group Inc. včetně Farouka Soussa.
Egypt se potýká s nejhorší měnovou krizí za poslední roky a v poslední době zaznamenal vznik černého trhu s dolary. Zajistil si půjčku ve výši 3 miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu a požádal o pomoc své bohaté arabské spojence z Perského zálivu.
Tento týden vláda oznámila, že omezí státní výdaje, mimo jiné zastavením nových nákladných infrastrukturních projektů. Centrální banka v prosinci oznámila, že do čtvrtého čtvrtletí roku 2024 chce dosáhnout průměrné inflace 7 % plus minus 2 procentní body.
Allen Sandeep, ředitel výzkumu ve společnosti Naeem Holding v Káhiře, uvedl, že poslední záchvěv devalvace vytváří předpoklady pro zvýšení inflace na přibližně 23-25 % a vyšší náklady na vládní půjčky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky