Ruský rubl se v pátek ustálil nad úrovní 69 za dolar, přičemž byl ovlivněn geopolitickým napětím, protože Spojené státy uvalily na Rusko další sankce, ale udržel si podporu díky příznivému daňovému období na konci měsíce.
V 7:34 GMT byl rubl vůči dolaru o 0,1 % slabší na 69,33 a vůči euru si připsal 0,1 % a obchodoval se na 75,35 bodu. Vůči jüanu posílil o 0,3 % na 10,24.
Rusko označilo nové sankce uvalené Spojenými státy kvůli jeho akcím na Ukrajině za „absurdní“ a uvedlo, že ztíží podnikání zahraničních společností.
Ruská měna by měla získat podporu díky platbám daní na konci měsíce, které jsou splatné 30. ledna, kdy vývozci obvykle převádějí devizové příjmy na úhradu místních závazků, ale tento týden se snažila o výraznější pohyby.
Někteří analytici tvrdí, že podpora pociťovaná z velkého prodeje deviz vládou, která denně odčerpává až 3,2 miliardy rublů
Rubl je pod vnějším tlakem od doby, kdy začátkem prosince vstoupil v platnost západní cenový strop na prodej ruské ropy spolu s embargem Evropské unie na vývoz ruské ropy, což Moskvu donutilo prodávat se slevou.
Představitelé EU ve čtvrtek uvedli, že Evropská komise navrhuje, aby EU stanovila cenový strop 100 dolarů za barel na prémiové ruské ropné produkty, jako je nafta, a 45 dolarů za barel na zlevněné produkty, jako je topný olej.
Cena ropy Brent, která je globální referenční hodnotou pro hlavní ruský export, vzrostla o 0,4 % na 87,8 USD za barel.
Ruské akciové indexy byly nepatrně vyšší. Analytici společnosti Veles Capital uvedli, že geopolitika brzdí růst a brání jakýmkoli rozsáhlým nákupům.
Dolarový index RTS vzrostl o 0,1 % na 986,3 bodu. Ruský index MOEX v rublech byl vyšší o 0,2 % na 2 170,5 bodu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky