Volkswagen v úterý čelil vlně kritiky ze strany aktivistů a své podnikové rady poté, co šéf čínské pobočky uvedl, že během návštěvy automobilky v Sin-ťiangu neviděl žádné známky nucené práce.
Aktivisté a mezinárodní skupina zákonodárců, stejně jako vedoucí oddělení udržitelnosti a správy a řízení společnosti Deka Investment, která je největším investorem společnosti Volkswagen
„Ať se pan Brandstaetter snaží sebevíc, Volkswagen si nemůže být jistý. To vede nejen k reputačnímu riziku, ale také k právním problémům, například v souvislosti se zákony o dodavatelském řetězci,“ uvedl Ingo Speich ze společnosti Deka.
Skupiny na ochranu práv dokumentují porušování lidských práv v Sin-ťiangu od roku 2000, včetně masové nucené práce ve vazebních táborech, která by podle OSN mohla představovat zločiny proti lidskosti. Čína jakékoli zneužívání v Sin-ťiangu popírá.
Šéf Volkswagenu v Číně Ralf Brandstaetter strávil 16. a 17. února 1,5 dne prohlídkou závodu německého koncernu v regionu, který je součástí společného podniku s čínskou společností SAIC, spolu s vedoucími oddělení pro dodržování předpisů a vnějších vztahů Volkswagenu v Číně.
Brandstaetter uvedl, že neviděl žádné známky nucené práce.
„Mohu mluvit s lidmi a vyvodit z toho závěry. Mohu se pokusit ověřit fakta [od partnera společného podniku SAIC], a to jsem také udělal. Nenašel jsem žádné rozpory,“ řekl a dodal, že to byla jeho první návštěva, ale ne poslední.
Luke de Pulford z Meziparlamentní aliance pro Čínu, která sdružuje zákonodárce z třiceti demokratických zemí včetně Velké Británie, Německa a Spojených států, však uvedl, že organizace na ochranu lidských práv se domnívají, že pracovní normy v regionu nelze ověřit, protože příslušníci ujgurské menšiny nemohou svobodně mluvit, aniž by se obávali o svou bezpečnost.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky