Po třinácti letech služby u námořní pěchoty jako důstojník pěchoty a zpravodajský důstojník chtěl vstoupit do firemního světa. Ale po více než 50 žádostech o zaměstnání stále neměl práci.
„Myslím, že spousta lidí v té době viděla, že mám spoustu vůdčích schopností,“ říká LeBlanc. „Ale neměl jsem spoustu tvrdých dovedností, jako je práce s Excelem nebo nějaké zázemí v oblasti financí – cokoli, co konkrétní pracovní místo potřebovalo.“
LeBlanc se tedy vrátil do školy, získal titul MBA na Harvardově univerzitě a nastoupil do technologického startupu Cobalt Robotics, kde je nyní prezidentem a provozním ředitelem. A přestože mu harvardské vzdělání neuškodilo, svůj úspěch mu nepřičítá.
„Jelikož jsem v této funkci skutečně působil, nejsou to žádné tvrdé dovednosti v oblasti financí, není to diskontovaný cash flow, který mi pomáhá dělat skutečně těžká rozhodnutí,“ říká LeBlanc. „Jsou to všechny mé zkušenosti a zázemí, které jsem získal jako mariňák.“
Veteráni jako LeBlanc si uvědomují, že mnoho jejich vojenských zkušeností se může v životopise ztratit: „Když se podíváte na list papíru, může vám vojenská minulost připadat jako abecední polévka,“ přiznává LeBlanc. Pokud však začínající firmy dokážou rozpoznat bohatství dovedností a zkušeností, které veteráni přinášejí, mohou se tito zaměstnanci stát neocenitelnými pro jejich růst a úspěch.

SKUPINA
Ačkoli jsou v sázce jiné věci, nejistota a měnící se požadavky vojenské služby jsou podobné jako u práce ve startupu; obě vyžadují vysokou míru odvahy a odhodlání. Stephen Giattino, armádní veterán a současný šéf personálu ve zdravotnickém startupu Easy Health, považuje tento přístup za jednu z nejcennějších výhod svých kolegů veteránů.
„Ve světě startupů se neustále potýkáme s nepřízní osudu a nejednoznačností. A vy prostě musíte být ochotni sklopit hlavu a jít dál – přizpůsobit se, když je to potřeba, ale jít dál,“ říká. „Veterán bude mít tuto odvahu a odolnost. Když jim dáte problém k řešení, dostanou se z bodu A do bodu B.“
ADAPTABILITA
Ačkoli veteráni, kteří se ucházejí o pozice v civilním sektoru, mohou postrádat tvrdé dovednosti v oblasti podnikání, jejich připravenost a schopnost učit se mohou být pro společnosti, které je zaměstnají, stejně cenné.
LeBlanc vzpomíná na zkušenost z počátku své kariéry ve společnosti Cobalt, kdy jeho kolegové chtěli sestavit tým, který by zvládl instalaci nového robota. To znamenalo vést rozhovory na vysoké úrovni s vedoucími pracovníky, řídit dopravu a logistiku pro přepravu robota na dlouhé vzdálenosti a skutečně nastavit robota v kanceláři jejich klienta.

„Pro ně to byl celý velmi drahý tým pro uvedení do provozu, který jsme potřebovali,“ říká LeBlanc. „Viděl jsem to jako problém pro jednoho mariňáka.“
A skutečně, LeBlanc najal jediného kolegu z dob své služby u námořní pěchoty, aby práci zvládl – k obrovskému úspěchu.
„Věděl jsem, že informoval dost generálů na to, aby mohl vést konverzaci na úrovni C-suite. Věděl jsem, že vedl dost bojových operací, aby dokázal vyřešit logistiku. A věděl jsem, že ví, že musí být technicky a takticky zdatný, aby byl schopen na robotu vymyslet cokoli,“ vysvětluje LeBlanc. „To, co bylo pro naši společnost strategickým problémem několik měsíců před mým příchodem, jsme vyřešili během týdne.“
ZKUŠENOSTI S VEDENÍM
Startupy často přitahují mladé nováčky v oboru. To je skvělé, ale může to způsobit, že zaměstnanci tápou a za pochodu se učí, jak být efektivními lídry. Veteráni tento demografický vzorec porušují, říká Ben Walker, bývalý mariňák, který je nyní šéfem personálu v platformě pro zákaznická data Simon Data.
„Už jako mladší poddůstojník jsem měl během dvou let, ne že bych to nazval úplnou autoritou, ale měl jsem zodpovědnost za skupiny až 40 nebo 60 lidí v různých výcvikových velitelstvích a v různých oblastech,“ říká Walker. I veteráni s kratším působením v armádě tak mohou poskytnout klíčové zkušenosti s vedením rostoucího podniku.
Tým pilotů a tým technického personálu se samozřejmě liší, ale principy vedení týmu se shodují napříč obory, říká Giattino, který své zkušenosti velitele čety uplatňuje i v současné každodenní činnosti.
„Lidé jsou lidé, a pokud věnujete čas tomu, abyste je poznali, co je motivuje, co chtějí od života získat a co dělají ve své práci, vyplatí se to,“ říká.
POZORNOST VĚNOVANÁ DETAILŮM

Armáda je známá svou strukturovaností a disciplínou, což jsou vlastnosti vštípené veteránům, které se mohou ukázat jako neocenitelné, zejména pro společnosti, které se teprve hledají.
„Od vojáků se dozvíte různé humorné historky o tom, co strašného se vám stane, když si zapomenete občanský průkaz,“ říká Walker. „Je vám opravdu vštěpována taková paranoia, že si necháte padnout detaily, což je užitečné. Startupy mohou přitahovat velmi kreativní a vizionářské lidi. Potřebujete jejich rovnováhu, abyste zajistili, že se věci podaří.“
V konečném důsledku jsou veteráni pro startupy hledající nové talenty do značné míry nevyužitým zdrojem. Jsou příkladem toho, proč by společnosti mohly udělat dobře, kdyby při náboru hleděly nejen na tvrdé dovednosti, a to jak u veteránů, tak u všech uchazečů.
„Kdybychom se snažili najímat jako každá jiná společnost, neměli bychom všechny peníze, které jsme potřebovali, abychom získali talenty, které jsme potřebovali,“ říká LeBlanc a mluví z vlastní zkušenosti s najímáním veteránů. „Ale kdybychom mohli hledat tyto podhodnocené lidi, kteří mají větší talent a dovednosti, které bychom mohli přivést za nižší cenu, mohli bychom se pohybovat mnohem rychleji.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky