Proces začíná vypuštěním robotů s plazmovými hořáky do prázdného bazénu obklopeného silnými betonovými stěnami. Odtud dálkově ovládané stroje provádějí kruhové řezy, jako by krájely kolečka ananasu, skrz 600tunovou ocelovou nádobu, která obsahuje záření vzniklé během desetiletí štěpení atomů. Tyto kroužky jsou pak nakrájeny na metrové kousky a bezpečným konvojem převezeny do úložišť radioaktivního odpadu, kde se nechají vychladnout – na neurčito.
V zákulisí na tuto operaci, která může stát až miliardu dolarů a jejíž plánování a realizace trvá roky, dohlížejí desítky jaderných inženýrů, odborníků na radiační bezpečnost a státních regulačních orgánů. Odborné znalosti potřebné k tomu, aby se to podařilo bez chyb, jsou důvodem, proč „v oboru vyřazování jaderných zařízení z provozu s vysokým stupněm radiace působí jen hrstka hráčů“, uvedl Michael Baechler ze společnosti Uniper SE, který dohlíží na demontáž švédské jaderné elektrárny Barsebaeck.
Mezi nejstarší a nejzkušenější patří německá společnost Nukem Technologies Engineering Services GmbH, která již desítky let nabízí své jedinečné služby v Asii, Africe a v celé Evropě. Inženýři společnosti Nukem pomáhali zadržovat radiaci ze zničených reaktorů v Černobylu a Fukušimě. Podíleli se na likvidaci následků havárie továrny na atomové palivo v Belgii. Ve Francii společnost navrhla způsoby zpracování odpadu z mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru.
Vzhledem k tomu, že vědci předpovídají, že se v blízké budoucnosti stane úklid po stárnoucích jaderných elektrárnách celosvětovým byznysem v hodnotě 125 miliard dolarů, měla by mít společnost Nukem ideální pozici k tomu, aby tento okamžik využila.
Až na jednu věc: společnost je plně vlastněna společností Rosatom Corp., jaderným gigantem kontrolovaným Kremlem, což ji staví do centra nepříjemné situace.

Německo sice hlasitě vyzývá země EU, aby zastavily dovoz jaderného paliva Rosatomu, vysoce specializované komodity používané v elektrárnách, jehož je Rosatom největším světovým vývozcem, ale podle tří vládních úředníků, kteří si nepřáli být jmenováni, aby mohli hovořit o soukromých jednáních, nechtějí úřady bránit společnosti Nukem v podnikání v Německu. Vzhledem k tomu, že sankce nebyly zavedeny, porušilo by to zákony EU o hospodářské soutěži, uvedli.
Společnost Nukem, která se nachází v kopcích a sadech východně od Frankfurtu nad Mohanem, je v celosvětovém impériu Rosatomu jen malým hráčem. Zároveň odhaluje zlomovou linii, která se táhne napříč přístupem EU k jaderné energetice. Na rozdíl od Ruska, které si vypěstovalo odborné znalosti ve všech průmyslových procesech potřebných k přeměně a obohacování atomů uranu do podoby využitelné pro výrobu energie, jsou státy v Evropě díky nesourodému vývoji jaderných technologií závislé na externích dodavatelích, kteří vyplňují mezery ve výrobě a službách. Odborníci odhadují, že bude trvat nejméně čtyři nebo pět let, než se EU vyrovná kapacitě Rosatomu na výrobu paliva, ale i kdyby se tento proces urychlil, bude trvat ještě déle, než se podaří zopakovat jeho celosvětový dosah a rozsah služeb.
Od chvíle, kdy ruské síly obsadily největší evropskou jadernou elektrárnu u ukrajinského města Záporoží a vyslaly do ní inženýry Rosatomu, aby ji provozovali, sílí tlak na odříznutí Rosatomu od evropských dodavatelských řetězců. Skutečnost, že na něj ani na dceřinou společnost Nukem nebyly uvaleny sankce, „by měla vyvolat vážné otázky“, řekla Darja Dolziková, výzkumnice z Royal United Services Institute. Po více než roce je však stále na jednotlivých společnostech, aby se rozhodly, zda budou s energetickým gigantem nadále obchodovat. Mnohé z nich zatím postupují jako obvykle: Rosatom zaznamenal v roce po ruské invazi na Ukrajinu nárůst vývozu o více než 20 %.
Na rozdíl od německého zabavení ruských skladovacích a rafinérských aktiv po válce nemá Nukem k dispozici tolik pevné infrastruktury, po které by mohl jít. Pokud by byly uvaleny sankce, Rosatom by mohl jednoduše zavřít obchod nebo přesunout sídlo společnosti Nukem do přátelštější jurisdikce.
Společnost Nukem se tak ocitla ve zvláštní situaci, protože zákazníci, kteří mají zájem o využití jejích odborných znalostí, nyní stojí před volbou, zda spolupracovat se společností kontrolovanou Kremlem. Její zkušenosti jsou obzvláště cenné, protože jejích 120 převážně německých inženýrů může pracovat napříč celým jaderným dodavatelským řetězcem, což je obrovská výhoda vzhledem k tomu, že více mladých jaderných inženýrů studuje na stavbu nových zařízení než na demolici těch stávajících. Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni varovala před akutním nedostatkem pracovníků pro vyřazování jaderných zařízení z provozu.

„V Evropě,“ říká Mark Hibbs, analytik Carnegie Endowment for International Peace, který sleduje tuto společnost již více než tři desetiletí, „Nukem ovládá velké množství know-how.“
I bez sankcí však tradiční trhy, jako je Litva a Finsko, přestaly s Nukemem a Rosatomem spolupracovat. Další země, včetně České republiky, Slovenska a Bulharska, se od ruských dodavatelů odklánějí. Na každodenní úrovni je od ruské invaze obchodování složitější, řekl výkonný ředitel společnosti Nukem Thomas Seipolt. Převody peněz trvají déle, stejně jako zajištění povolení potřebných k přepravě technologií přes hranice, a někteří zákazníci se zdráhají podepsat smlouvy, řekl. Konzultační dohoda „byla pozastavena a poté zrušena po začátku konfliktu na Ukrajině“, uvedl Boris Schucht, výkonný ředitel palivového konsorcia Urenco. Seipolt ze společnosti Nukem poznamenal, že v důsledku politické situace se „další rozvoj společnosti“ „stal nejistým“.
Aby se zabránilo dalšímu poklesu, „snaží se majitel prodat Nukem strategickému investorovi přibližně do poloviny roku,“ řekl Seipolt. „Se zájemci již jednáme,“ dodal, aniž by upřesnil, jak by kupec mohl obejít finanční sankce EU a získat podíl ve společnosti.
Pokud se tak nestane, budoucnost společnosti může být mimo Evropu. Zatímco sankce proti Rosatomu a Nukemu by mohly přiškrtit okamžité dodávky paliva a služeb v rámci bloku EU, na největších růstových trzích společnosti by se prosazovaly obtížněji. Rosatom již staví nové jaderné elektrárny v Bangladéši, Číně, Egyptě v Turecku a o dalších desítkách dodavatelských smluv se jedná. Tyto dohody mohou zajistit peněžní toky a politický vliv na desítky let dopředu.
Společnost Nukem alespoň prozatím hledá některé ze svých nových projektů dále. V jaderné elektrárně Xudabao severovýchodně od Pekingu specialisté společnosti Nukem v současné době navrhují centrum pro zpracování odpadu, které bude určeno pro dva nové reaktory Rosatomu, jež budou spuštěny do roku 2028.
„Už jsme podepsali smlouvy,“ oznámil Nukem minulý měsíc. Příští rok začne německá dceřiná společnost Rosatomu dodávat komponenty do Číny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky