Nedávné údaje však naznačují, že dochází ke změně a celkové mzdy získávají na síle s tím, jak inflace ustupuje. Zda bude tento trend pokračovat i v roce 2023, závisí na vývoji ekonomiky, která se ochlazuje v důsledku zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem a čelí riziku recese.
Ministerstvo práce USA uvedlo, že díky historicky napjatému trhu práce vzrostly průměrné hodinové výdělky v prosinci o 4,6 % oproti předchozímu roku, zatímco meziroční míra inflace ve stejném období činila 6,5 %. Stejně tak průměrný hodinový výdělek v prosinci 2021 vzrostl o 4,9 % oproti předchozímu roku, zatímco meziroční míra inflace činila 7 %.
Výsledek: Po zohlednění inflace se mzdy pracovníků v posledních dvou letech ve skutečnosti snížily. Průměrný hodinový výdělek očištěný o inflaci – neboli reálný výdělek – se v prosinci 2022 oproti předchozímu roku snížil o 1,7 % po 2,1% poklesu v prosinci 2021.
V dlouhodobém horizontu má růst mezd tendenci pohybovat se spolu s inflací, tvrdí ekonomové. V dobách ekonomických otřesů, jako například během pandemie, se však rozdíl mezi nimi může zvětšit.

Během posledních dvou let způsobily poruchy v dodavatelském řetězci související s pandemií a vyšší náklady na energie spojené s ruskou invazí na Ukrajinu, že inflace předstihla růst mezd. Vliv těchto dodavatelských faktorů nyní slábne, což vytváří menší tlak na spotřebitelské ceny.
Růst mezd i inflace se od poloviny loňského roku ochlazují. V posledních dvou měsících však inflace polevuje více než mzdy, což dává výplatním páskám impuls.
V důsledku toho by se letos zaměstnanci mohli opět dočkat růstu reálných mezd.
„Otázkou pro rok 2023 je, co se zmírní rychleji: inflace nebo mzdy,“ uvedla Nela Richardsonová, hlavní ekonomka společnosti ADP, která zpracovává mzdy.
Za normálních okolností by v případě, že mzdy nedrží krok s inflací, byly domácnosti nuceny omezit výdaje, což by mohlo vést k poklesu ekonomiky.
V tomto případě domácnosti těžily z obrovského množství nashromážděných úspor díky několika kolům federálních stimulů a snížení výdajů během prvních měsíců pandemie. Rodiny v loňském roce využily tyto úspory k udržení své spotřeby.
Podle posledních dostupných údajů spotřebitelské výdaje očištěné o inflaci v každém měsíci loňského roku až do listopadu buď rostly, nebo se držely na stejné úrovni, což naznačuje, že spotřebitelé zatím nepolevili.

Amy Hekmanová z Grand Rapids v Michiganu přišla na začátku pandemie o práci v neziskové organizaci pro děti v raném věku. Podle jejích slov ji však nad vodou udržely vyšší platby pojištění pro případ nezaměstnanosti, které byly zahrnuty do stimulačních opatření pro případ pandemie v roce 2020.
Její nájem se za tři roky zvýšil o 30 %, „a to nezahrnuje potraviny, benzín a všechny ostatní věci, které se také zvýšily,“ řekla a přiměla ji přemýšlet o nové, lukrativnější kariéře.
V roce 2021 začala přijímat brigády v oblasti lidských zdrojů a chtěla změnit kariéru. Nyní se účastní pohovorů o práci v oblasti lidských zdrojů na plný úvazek, která by jí mohla umožnit lépe absorbovat vyšší ceny.
„Hledám pouze pozice, které by mě posunuly dopředu,“ řekla.
V posledních měsících se polštář úspor, který si Američané vytvořili, pomalu zmenšuje. Výzkumníci Fedu odhadli, že celková výše přebytečných úspor klesla v polovině roku 2022 na 1,7 bilionu dolarů z 2,3 bilionu dolarů ve třetím čtvrtletí roku 2021.
„Zatím se spotřebitelé stále drží,“ uvedla Richardsonová. „Je to skutečně závod s časem, abychom obnovili inflaci na snesitelnější úroveň a pak nechali trh práce dělat to, co dělá, což je na napjatém trhu práce udržet solidní mzdy. Doufejme, že se to letos podaří.“
Představitelé Fedu se obávají, že rostoucí mzdy a vysoká inflace by se mohly navzájem vyživovat a způsobit spirálu. Zatím se tak nestalo. Úředníci uvedli, že chtějí, aby se růst mezd zmírnil, což by mohlo snížit tlak na inflaci.

„Není to tak, že bychom nechtěli zvyšování mezd,“ řekl tento měsíc předseda Fedu Jerome Powell. „Chceme silný růst mezd. Chceme jen, aby bylo na úrovni, která odpovídá dvouprocentní inflaci.“
Dodal, že právě nyní je růst mezd „vysoko nad“ touto úrovní.
Mzdy mají tendenci být “ lepší“ než inflace, uvedl ekonom Credit Suisse Jeremy Schwartz. Nerostou a neklesají tak rychle jako spotřebitelské ceny. To znamená, že přírůstky mezd by mohly po určitou dobu převyšovat inflaci, dokud se opět nedostanou do hrubého souladu, řekl.
Pan Schwartz vidí, že meziroční růst mezd se do konce roku 2023 sníží na úroveň těsně nad 4 %, zatímco inflace meziročně oslabí na přibližně 3 %.
„Z hlediska toho, že se ceny nebudou tak bolestivě zvyšovat a že se vaše příjmy budou dále zvyšovat, by to mohl být pro spotřebitele docela dobrý rok,“ řekl.
Navzdory možnému návratu růstu reálných mezd by zaměstnanci mohli utrpět, pokud se ekonomika letos překlopí do recese, jak mnozí ekonomové očekávají. Recese by pravděpodobně vedla k propouštění a zvýšila by míru nezaměstnanosti z prosincových 3,5 %. Podle představitelů Fedu se míra nezaměstnanosti do konce roku zvýší na 4,6 %.
„Pokud si udržíte práci, budete na tom lépe,“ řekla Kathy Bostjancicová, hlavní ekonomka společnosti Nationwide. „Jde jen o to, že pro letošní rok bude zvýšené riziko propouštění.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky