Klíčové body
- Jistoty samozřejmě neexistují — na druhou stranu tady máme ale historická data, o která se můžeme opřít
- A defenzivní složka portfolia je nepochybně důležitá
- Jak bychom o tomto tématu měli uvažovat v praxi?
Investoři vyhledávají bezpečné přístavy, aby omezili své riziko ztrát v případě poklesu trhu. Jaká aktiva jsou však skutečně považována za bezpečné přístavy, se může lišit v závislosti na konkrétní povaze poklesu trhu. To znamená, že aby investice mohla fungovat jako bezpečný přístav, musí investoři provést důkladnou hloubkovou kontrolu.
Porozumění bezpečným přístavům
Investice do bezpečného přístavu diverzifikuje portfolio investora a je výhodná v době volatility trhu. Když trh roste nebo klesá, většinou je to jen na krátkou dobu. Jsou však období, jako například během hospodářské recese, kdy je pokles trhu dlouhodobý. Když je trh v turbulencích, tržní hodnota většiny investic prudce klesá.
I když se takovým systémovým událostem na trhu nelze vyhnout, někteří investoři se v době potíží snaží nakupovat bezpečná aktiva, která nejsou korelována nebo jsou negativně korelována s obecným trhem. Zatímco hodnota většiny aktiv klesá, bezpečné přístavy si hodnotu buď udržují, nebo ji zvyšují.
Příklady bezpečných přístavů
Existuje řada investičních cenných papírů, které jsou považovány za bezpečné přístavy.
Zlato
Zlato bylo po léta považováno za uchovatele hodnoty. Jako fyzická komodita nemůže být tištěno jako peníze a jeho hodnotu neovlivňují rozhodnutí vlády o úrokových sazbách. Protože si zlato historicky udržuje svou hodnotu v čase, slouží jako forma pojištění proti nepříznivým ekonomickým událostem. Když dojde k nepříznivé události, která nějakou dobu přetrvává, investoři mají tendenci hromadit své prostředky ve zlatě, což zvyšuje jeho cenu v důsledku zvýšené poptávky.

Také při hrozbě inflace se hodnota zlata zvyšuje, protože je oceněno v amerických dolarech. Ostatní komodity, jako je stříbro, měď, cukr, kukuřice a dobytek, jsou negativně korelovány s akciemi a dluhopisy a mohou investorům také sloužit jako bezpečné útočiště.
Státní dluhopisy
Tyto dluhové cenné papíry jsou kryty plnou důvěrou a úvěrem vlády USA, a proto jsou považovány za bezpečné útočiště i v bouřlivých ekonomických podmínkách. Státní dluhopisy jsou považovány za bezrizikové, protože veškerá investovaná jistina je po splatnosti směnky splacena vládou. Investoři proto mají tendenci utíkat k těmto cenným papírům v dobách domnělého hospodářského chaosu.
Defenzivní akcie
Příkladem defenzivních akcií jsou společnosti z oblasti veřejných služeb, zdravotnictví, biotechnologií a spotřebního zboží. Bez ohledu na stav trhu budou spotřebitelé stále nakupovat potraviny, zdravotnické výrobky a základní domácí potřeby. Proto si společnosti působící v defenzivním sektoru obvykle udrží svou hodnotu i v době nejistoty, protože investoři zvýší poptávku po těchto akciích.
Hotovost
Hotovost je pravděpodobně považována za jediný skutečný bezpečný přístav v období poklesu trhu. Hotovost však nenabízí žádný reálný výnos ani výnos a je negativně ovlivněna inflací.

Měny
Některé měny jsou ve srovnání s jinými považovány za bezpečné přístavy. Na volatilních trzích se investoři a obchodníci s měnami mohou snažit převést držbu hotovosti do těchto měn, aby se ochránili.
Švýcarský frank je považován za bezpečnou měnu. Vzhledem ke stabilitě švýcarské vlády a jejího finančního systému čelí švýcarský frank obvykle silnému tlaku na růst pramenícímu ze zvýšené zahraniční poptávky. Švýcarsko má rozsáhlý, bezpečný a stabilní bankovní sektor, kapitálový trh s nízkou volatilitou, prakticky nulovou nezaměstnanost, vysokou životní úroveň a kladné hodnoty obchodní bilance.
Švýcarsko je také díky své nezávislosti na Evropské unii do jisté míry imunní vůči negativním politickým a ekonomickým událostem, které se v regionu odehrávají. Mimochodem, Švýcarsko je také daňovým rájem pro bohaté, kteří využívají vysokého zabezpečení a anonymních bankovních prvků země k tomu, aby se vyhnuli placení daní a ukryli špatně získané prostředky.
Kromě švýcarského franku – a v závislosti na konkrétním problému, kterému trh čelí – jsou za bezpečná aktiva považovány také japonský jen a americký dolar. Americký dolar je často výchozím bezpečným útočištěm pro společnosti, které čelí jakékoli nejistotě v domácí měně, vzhledem k tomu, že je světovou rezervní měnou a denominací pro mnoho mezinárodních obchodních transakcí.
Společnost Morgan Stanley každoročně vybírá nejlepší bezpečné měny roku. V roce 2020 investiční banka vybrala jako nejlepší bezpečnou měnu americký dolar. Za relativně bezpečné měny označila také japonský jen a švýcarský frank. Ve své výzkumné zprávě analytici Morgan Stanley napsali: „Očekáváme, že americký dolar
Specifické aspekty
U výše uvedených aktiv není zaručeno, že si udrží svou hodnotu v období tržní volatility. Navíc to, co představuje bezpečný přístav, se v průběhu času mění. Například pokud se celému ekonomickému sektoru nedaří, ale jedna společnost v rámci tohoto sektoru si vede dobře, mohou být její akcie považovány za bezpečný přístav. Investoři by měli při hledání investic do bezpečných přístavů provádět náležitou kontrolu, protože aktivum, které je považováno za bezpečný přístav v době poklesu, nemusí být nutně dobrou investicí, když akciové trhy rostou.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky