Index MSCI Emerging Markets si tento týden polepšil o 3 % ve srovnání s 0,8% poklesem amerického indexu a pokračuje tak v obratu, který začal v posledních měsících po nejhorších ročních ztrátách od globální finanční krize v roce 2008. Znovuotevření čínské ekonomiky, mírnější kurz dolaru a známky zmírnění globální inflace podněcují zisky, což vedlo k tomu, že index v pátek již čtvrtý den rostl a dostal se nejvýše od srpna.
Jeho růst znamená, že akcie rozvojových zemí přinesly investorům od konce října téměř 19% přebytek výnosu oproti jejich protějškům kótovaným na burze v New Yorku. Obchodníci s opcemi sázejí na to, že se tento rozdíl bude zvětšovat, a snižují svá očekávání ohledně volatility na rozvíjejících se trzích a zvyšují je pro USA.
„Přibývá důkazů o tom, že převaha širokého indexu EM nad indexem S&P 500 by mohla pokračovat, protože čelíme vrcholu amerických sazeb, slabšímu dolaru a proticyklickému oživení v Číně, z čehož by nakonec měly těžit rozvíjející se trhy mimo Asii,“ uvedl Nenad Dinic, akciový analytik banky Julius Baer v Curychu.
Akcie rozvíjejících se trhů se potýkají s problémy již půl desetiletí a v roce 2022 klesly na nejnižší úroveň od roku 1988 v porovnání se svými americkými protějšky. Dolů je táhla řada rizik, kterým jejich ekonomiky čelí, od obchodní války USA s Čínou, přes nástup pandemie a následně ruskou invazi na Ukrajinu až po obrat Federálního rezervního systému na cestu zvyšování sazeb. K tlaku na třídu aktiv přispěly i čínské výluky Covid.

Odstranění omezení Covid v Číně však vedlo k oživení spotřebitelské důvěry a prospělo vývozcům komodit, jako je Jihoafrická republika, kteří mají úzké vazby na druhou největší ekonomiku světa. V zemích od Brazílie po Indii se také snižuje inflace a možnost, že Fed zpomalí svou trajektorii zvyšování úrokových sazeb, přivádí kapitálové toky zpět na rozvíjející se trhy.
Rizikovější aktiva, jako jsou akcie rozvíjejících se trhů, také znovu získala přízeň, protože dolar oslabil: Ukazatel síly zelené bankovky se propadl o téměř 7 % z rekordní hodnoty dosažené v září, čímž skončila 21 měsíců trvající rally tohoto útočištného aktiva.
„Ocenění bylo dlouho nízké a mělo dojít ke korekci, ale skutečným katalyzátorem růstu bylo oslabení dolaru a obnovení činnosti Číny,“ uvedl Aneeka Gupta, ředitel společnosti Wisdomtree UK Ltd. v Londýně. „Obchodování uvnitř rozvíjejících se trhů se zlepší, pokud se situace v Číně zlepší.“
Oživení jejich ekonomik od Covidu také vyvolává příliv peněz na rozvojové trhy, protože se zvětšuje rozdíl v růstu mezi nimi a bohatými zeměmi.
Zisky na rozvíjejících se trzích přicházejí také s tím, jak se snižuje volatilita. Stodenní klouzavý ukazatel výkyvů indexu MSCI Emerging Markets se obchoduje na úrovni 20 %, což je o čtyři procentní body méně než u indexu S&P 500. Index volatility CBOE Emerging Markets ETF založený na opcích tento týden klesl, zatímco ukazatel VIX vzrostl.

Levnější ocenění láká investory zpět na rozvíjející se trhy. Index MSCI se v říjnu obchodoval s téměř 40% diskontem vůči indexu S&P 500, a to na základě výhledového poměru ceny a zisku. Rally od té doby tento diskont snížila a po ziscích z tohoto týdne klesl na 28 %. To je nejmenší rozdíl od března 2021.
Co je to rozvíjející se trh?
Rozvíjející se trh je země, která je v procesu rozvoje své ekonomiky a finančních trhů a která ještě není považována za rozvinutý trh. Rozvíjející se trhy se obvykle vyznačují relativně nízkým příjmem na obyvatele, nižším stupněm hospodářského rozvoje a méně stabilním politickým a finančním systémem. Často je u nich vyšší riziko finanční nestability a mohou být zranitelnější vůči ekonomickým šokům. Zároveň však mají tendenci nabízet investorům vyšší potenciální výnosy díky svému potenciálu rychlého růstu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky