Francouzské odbory v úterý vedou druhý den masových stávek a protestů proti zvyšování věku odchodu do důchodu, které jsou testem síly odporu proti ekonomické reformě Emmanuela Macrona.
Provozovatel železnic v zemi, společnost SNCF, předpovídá, že bude jezdit pouze třetina vysokorychlostních vlaků TGV, a vyzval lidi, aby pracovali z domova. Rozsáhlé narušení se očekává v pařížském metru, kde bude na většině linek omezen provoz. Zavřeno bude také mnoho škol.
Macron čelil 19. ledna dosud největším protestům za dobu svého působení ve funkci prezidenta, když se obvykle roztříštěné odbory v zemi spojily a přivedly do ulic více než 1,1 milionu lidí. Průzkumy veřejného mínění provedené od té doby naznačují, že opozice bobtná a stále více lidí je připraveno se jich zúčastnit.
Macron se zavázal, že svůj program dotáhne do konce, a ústup by ohrozil základní část jeho strategie, jejímž cílem je stabilizovat deficitní francouzské finance a zlepšit schopnost ekonomiky růst a vytvářet pracovní místa. Pokud však poslední 24hodinová stávka vykáže známky toho, že protesty slábnou, mohlo by to usnadnit získání podpory v parlamentu pro návrh zákona, který obsahuje ustanovení, jež by zvýšilo minimální věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let.
Kromě účasti bude důležitým barometrem vzdoru i podíl stávkujících zaměstnanců veřejného sektoru. Dne 19. ledna vyšlo o něco méně lidí než v první den demonstrací proti plánu důchodové reformy z roku 2019, od kterého Macron nakonec upustil poté, co udeřila pandemie Covid.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky